Doğu Asya Haberleri

Doğu Asya haber, Doğu Asya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Doğu Asya - 08.01.2021
Japonya'nın başkenti Tokyo'da Trump destekçileri yürüyüş düzenledi
Destekçiler "Tanrı Amerika'yı korusun", "Doğu Asya Trump'ı seviyor", "Trump kazanırsa Japonya kazanır", "Japonya Trump'ın yanında", "Hileyi ortaya çıkar" yazılı pankartlar taşıdı.
Doğu Asya - 05.01.2021
Pompeo'dan Çin'e nükleer silah kapasitesini artırma konusunda şeffaflık çağırısı
Pekin yönetiminin nükleer gücünü geliştirirken ABD'nin de on yıllarca silahlanma kontrol anlaşmalarına takılıp kaldığını iddia eden Pompeo şu değerlendirmede bulundu: "Biz, yerden fırlatılan 500-5 bin 500 kilometre menzilli füzeleri Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması ile sınırlandırılırken Halk Kurtuluş Ordusu, Çin kıyılarına binden fazla bölgesel menzilli balistik füze konuşlandırdı. Bu füzelerin çoğu hem nükleer hem de konvansiyonel harp başlığı taşıyacak çift kabiliyetli silahlardır. Bunlar, ABD'nin Doğu Asya'daki güçlerini hedef alma ve ABD müttefiklerini rahatsız edip korkutma amacıyla yapılıyor.
Doğu Asya - 28.12.2020
RCEP ve sonrası: Asya-Pasifik'te bölgesel entegrasyon ABD'siz ilerlerken
Asya-Pasifik'teki bölgeselleşme girişimleri Tasvir ettiğimiz olumsuz koşullar dikkate alındığında dünya ekonomisinin büyüme motoru haline gelen Asya-Pasifik bölgesinin çok-taraflı serbest ticaret anlaşmaları üzerinden bölgeselleşme girişimlerinin merkez üssü haline gelmiş olması, daha da büyük önem kazanıyor. Asya-Pasifik, neredeyse son on beş yıldır iddialı bölgesel projelerin birbiri ardına başlatıldığı ve yoğun çok-taraflı diplomatik müzakerelerle ilerletildiği dinamik bir görüntü sergilemeye devam ediyor. Bu dinamizmin ortaya konabilmesinde dünya ekonomisinin sadece üretimde değil; tasarımdan finansa, ileri teknoloji altyapısından araştırma-geliştirme ağlarına kadar birçok alanda ağırlık merkezinin Doğu Asya'ya doğru kaymış olması da elbette kritik önemde.
Doğu Asya - 27.12.2020
İran, 1 milyon doz korona virüs aşısı satın alacak
İran Kızılay Başkanı Kerim Hemmeti, yurt dışından 1 milyon doz korona virüs aşısı satın alacaklarını belirterek, "Korona virüs aşısını Doğu Asya ülkelerinden satın alacağız" dedi.
Doğu Asya - 25.12.2020
8. Türkiye İnovasyon Haftası
Türkiye'ye ek olarak Güney Afrika, Romanya, Polonya ve Pakistan'da Pazar lideri konumunda olduklarını aktaran Barış, şöyle konuştu: "Beko markamız bugün Avrupa'da solo beyaz eşya pazarının lideri konumunda. Gururla söylemek istiyorum ki bu hafta global büyüme yolculuğumuzda kilometre taşı niteliğinde bir adım daha atarak Güney Doğu Asya pazarının en önemli oyuncusu Hitachi ile bir ortaklık şirketi kurduk.
Doğu Asya - 09.12.2020
Son dakika haberleri: Post-hegemonik dünyada ABD ve Biden yönetiminden beklentiler
Bu boyutlardan ilki, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Bretton Woods sistemlerini kurarak hem siyasi hem de ekonomik alanlarda oyun kurucu güç olarak varlığını kabul ettiren; bölgesel krizlere müdahale edip müttefiklerini koruma maliyetlerini üstlenen ABD yönetiminin bu rolünden geri adım atmak durumunda kalmasıydı. Ekonomik küreselleşme sürecinde post-Fordist üretim biçimlerinin yaygınlaşması, özellikle imalat sanayinde çok-parçalı hale getirilen üretim tesislerinin başta Çin olmak üzere Doğu Asya'ya kaydırılmasını mümkün kılmıştı.
Doğu Asya - 17.11.2020
KÜRESEL PİYASALAR-Asya'da endeksler aşı haberleriyle karışık
Doğu Asya ve Pasifik bölgesindeki başlıca hisse senedi borsalarındaki endeksler, Covid-19 pandemisindeki gelişmelerin yanında, en son aşı haberlerinin de etkisiyle Salı gününün işlemlerinde karışık düzeylerdeydi.
Doğu Asya - 15.11.2020
Çin'den Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasına övgü
Vietnam'ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) 37.
Doğu Asya - 14.11.2020
ASEAN, Çin, Japonya ve Güney Kore ile iş birliğini güçlendirecek
Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleri ile Çin, Japonya ve Güney Kore yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ve ekonomik iyileştirme için iş birliğini güçlendirme sözü verdi.
Doğu Asya - 09.11.2020
Amerikan dış politika aklı ve yeni Başkan Joe Biden
Obama'nın çift taraflı keskin bir bıçak gibi küresel liderlik siyasetini nereden tutacağına ilişkin bir başka söylem-eylem uyuşmazlığı, "Asya'ya dönüş" olarak ifadelendirilen Pasifik stratejisi idi. Çin'in Güney Çin ve Doğu Asya denizlerine yönelik emellerini frenleme amacından doğan, bölgede askeri üslerini ve donanma varlığını güçlendirerek Çin'e karşı ön alıcı/önleyici politikalar (pivot stratejisi) geliştiren bir ABD'nin, Obama'nın ilk başkanlık iddialarından hayli uzak bir noktada olduğunu görmek bu yönüyle çok zor değil.
Doğu Asya - 30.10.2020
Rahim ağzı kanseri cerrahisinde anne olma şansı korunuyor
Vardar, "Dünyada her yıl 500 bin kadın rahim ağzı kanseriyle tanışıyor. 250 bin kadın ise her yıl hayatını bu nedenle kaybediyor. Bu ölümlerin yüzde 80'i Afrika, Güney Amerika, Uzak Doğu Asya ve Doğu Avrupa gibi bölgelerde.
Doğu Asya - 28.10.2020
Son dakika! Araştırma: Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yüzde 15'i hava kirliliğiyle ilişkili
Dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle yaşanan can kayıplarının yüzde 15'inin hava kirliliğiyle bağlantılı olduğu kaydedilen araştırmada, Doğu Asya'da, yeni tip koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 27'sinin hava kirliliğine bağlı olduğu belirtildi.
Doğu Asya - 27.10.2020
Bakan Berat Albayrak uluslararası yatırımcılara seslendi Açıklaması
"Türkiye, yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunuyor" Salgının, küresel değer zincirlerinde Doğu Asya'ya aşırı bağımlılığın çok riskli olduğu sonucunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Küresel şirketlerin, bu belirsiz ve zorlu dönemde, Türkiye gibi yabancı şirketlere karşı tarafsız, değişime açık, şoklara karşı dirençli, güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyacı vardır.
Doğu Asya - 20.10.2020
Japonya Başbakanı Suga Endonezya'da
Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, geçen ay göreve gelişinden bu yana gerçekleştirdiği ilk yurt dışı seyahatinin ikinci ayağı olan Endonezya'da ülkenin Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi. Bogor'daki başkanlık sarayında gerçekleşen görüşmede ikilinin ekonomi ve savunma başta olmak üzere ikili meseleler üzerinde görüş alışverişinde bulundukları öğrenildi. İki ülkenin stratejik ortaklığını karşılıklı olarak daha faydalı hale getirmek istediğini söyleyen Widodo Suga'nın ziyaretinin bu güçlü bağlılığın sembolü olduğunu söylerken, hem Japonya'nın hem de Endonezya'nın Hint-Pasifik bölgesindeki deniz ülkeleri olduğuna vurgu yapan Suga da geleneksel dostluklarını daha da güçlendirmek istediğini ifade etti. Suga ayrıca Güney Doğu Asya Uluslar Birliği'nin (ASEAN) bir üyesi olan Endonezya'yı Japonya'nın temel değerleri paylaştığı stratejik bir ortak olarak tanımladı.
Doğu Asya - 15.10.2020
Eylül'de makine ihracatı yüzde 5,7 artış sağladı
Covid-19 ile mücadelede iyimser senaryoların uzağında kalınsa da küresel sanayi üretiminde özellikle Temmuz ayından itibaren hızlı bir toparlanmanın olduğuna ve sanayi malı ihraç fiyatlarındaki düşüşün korkulandan daha sınırlı kaldığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, "Bu toparlanma biraz da pandemi ile ilgili endişelerden kaynaklanıyor ve gelişmiş ülkeler, üretimleri hala devam ederken daha çok stok tutmayı tercih ediyor. Dünya, güncel tahminlere göre yılsonunda yüzde 4 ila 6 arasında bir oranda küçülecek, belirsizliklerin etkisinde makine imalatçıları zorlu bir kış geçirecek. Biz bu yılın ilk 9 ayında makine ihracatında Kuzey Amerika ve Doğu Asya'da yüzde 20'nin de üzerine çıkan ihracat kaybı yaşadık.
Doğu Asya - 15.10.2020
Yükseldikçe çevrelenen, yalnızlaşan Çin'in sorunları
[Araştırmalarını Çin'in etno-sosyal yapısı, Çinlilik, Çinlilerin ötekilere bakışı, Çin tarzı asimilasyon, Doğu Türkistan araştırmaları alanında sürdüren Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Doğu Asya Araştırmaları Dergisi (DAAD) yayın yönetmenidir] "Görüş" başlığıyla yayımlanan makalelerdeki fikirler yazarına aittir ve Anadolu Ajansı'nın editöryel politikasını yansıtmayabilir.
Doğu Asya - 14.10.2020
Makine ihracatı ilk 9 ayda 11,9 milyar dolar oldu
Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede iyimser senaryoların uzağında kalınsa da küresel sanayi üretiminde özellikle temmuz ayından itibaren hızlı bir toparlanmanın olduğuna ve sanayi malı ihraç fiyatlarındaki düşüşün korkulandan daha sınırlı kaldığını belirten Karavelioğlu şunları kaydetti: "Bu toparlanma biraz da pandemi ile ilgili endişelerden kaynaklanıyor ve gelişmiş ülkeler, üretimleri hala devam ederken daha çok stok tutmayı tercih ediyor. Dünya, güncel tahminlere göre yıl sonunda yüzde 4 ila 6 arasında bir oranda küçülecek, belirsizliklerin etkisinde makine imalatçıları zorlu bir kış geçirecek. Biz bu yılın ilk 9 ayında makine ihracatında Kuzey Amerika ve Doğu Asya'da yüzde 20'nin de üzerine çıkan ihracat kaybı yaşadık.
Doğu Asya - 14.10.2020
Atama kararları Resmi Gazete'de
Dışişleri Bakanlığında açık bulunan Amerika Genel Müdür Yardımcılığına Ramis Şen, Araştırma Genel Müdür Yardımcılığına Yusuf Turan Çetiner, Batı Afrika Genel Müdür Yardımcılığına Deniz Erdoğan Barım, Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcılığına Rauf Alp Denktaş, Denizcilik, Havacılık ve Hudut Genel Müdür Yardımcılığına Barış Kalkavan, Doğu Asya Genel Müdür Yardımcılığına Korhan Kemik, Güney Asya Genel Müdür Yardımcılığına Ufuk Gezer, Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcılığına Mesut Koç, İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Gelişen 8 Ülke Teşkilatı Genel Müdür Yardımcılığına Cenk Uraz, Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığına Ahmet Akıntı ile Yurtdışı Tanıtım Genel Müdür Yardımcılığına Umut Acar atandı.
Doğu Asya - 13.10.2020
Türkiye ile Japonya arasında Teknik İşbirliği Anlaşması imzalandı
Törende konuşan Çavuşoğlu, "Japonya bizim için önemli bir dost ve güvenilir bir ortaktır. İlişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Japonya'yla ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için birlikte çalışıyoruz. Doğu Asya'da üçüncü ticaret ortağımızdır.
Doğu Asya - 13.10.2020
TEB, "En Yenilikçi Özel Bankacılık" ödülünün sahibi oldu
International Finance Dergisi'nin her yıl alanında başarılı kurumları ödüllendirdiği Uluslararası Finans Ödülleri (International Finance Awards 2020) kapsamında TEB Özel Bankacılık, "En Yenilikçi Özel Bankacılık" ödülünün sahibi oldu.
Doğu Asya - 12.10.2020
Dışişleri: Türkiye ile Japonya arasında Teknik İşbirliği Anlaşması imzalanacak
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kadim dostluk bağlarına sahip olduğumuz Japonya'yla ilişkilerimiz 2013 yılında kurulan stratejik ortaklık temelinde hızla gelişmektedir. Japonya halihazırda ülkemizin Doğu Asya'daki en büyük ticaret ortaklarından birisidir.
Doğu Asya - 08.10.2020
İsrail ile Ürdün hava sahalarını birbirilerinin kullanımına açtı
Bu anlaşmayla İsrail uçakları, ilişkileri normalleştirdiği Birleşik Arap Emirlikleri-Bahreyn'in yanı sıra Güney ve Doğu Asya ülkelerine yapılacak uçuşlarda Ürdün hava sahasını kullanabilecek.
Doğu Asya - 06.10.2020
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan İndo-Pasifik ülkelerine "Çin tehdidine" karşı birlik çağrısı
Pompeo, sadece Quad grubu ülkeleri değil, aynı değerleri paylaşan tüm Güney Doğu Asya'nın, Çin'e karşı çıkması gerektiğini savunarak, "Zayıflık gösterirseniz, karşılığını alırsınız.
Doğu Asya - 24.09.2020
FAO: "Küresel tarım ve gıda ticareti 1995-2018 döneminde iki kattan fazla arttı"
Tarımsal gıda ticaretinin büyük bölümünün işlenmiş gıda ürünlerinden oluştuğu belirtilen raporda, bölgelere göre ticaret eğilimlerine ilişkin şunlar kaydedildi: "Avrupa ve Orta Asya ile Doğu Asya ve Pasifik'teki ülkeler aynı bölgeler içinde ticaret yapma eğilimindeyken, Güney Asya, Latin Amerika ve Karayipler, Sahra altı Afrika, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler küresel olarak daha çok ticaret yapıyor.
Doğu Asya - 23.09.2020
Uzmanından kambu çayı tavsiyesi
Gençyürek, Doğu Asya menşeili kombu çayının, kombucha denilen çay mantarıyla hazırlandığını aktararak, "Kombuça veya Kombu çayı probiyotik kaynağıdır.
Doğu Asya - 06.09.2020
Eskişehir'de tedavisi tamamlanan yılan kartalı doğaya salındı
Hayvanat Bahçesi'nde tedavisi tamamlanan yılan kartalının, Alpu ilçesi Beyazaltın Mahallesi'nde doğal ortamına bırakıldığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Avrupa, Rusya, Orta ve Doğu Asya'da yayılış gösteren orta boy bir kartal türü olan yılan kartalı, yaz dönemini Avrupa, Rusya ve ülkemizdeki bazı önemli üreme noktalarında geçirirken üreme sezonu tamamlanıp yavrular büyüdüğünde Orta Afrika'ya göç ederler ancak Asya'daki popülasyonlar yerleşiktir.
Doğu Asya - 31.08.2020
Bangladeş'teki sellerde ölü sayısı 251'e yükseldi
Asya musonu Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya'da etkili muson yağışları, yaz mevsiminde Umman Denizi, Bengal Körfezi ve Hint Okyanusu'nda denizdeki havanın daha serin olması nedeniyle ısınan Asya kara kütlesinin alçak basınç alanı oluşturmasıyla nemli hava kütlesinin denizden karaya doğru taşınması sonucu meydana geliyor.
Doğu Asya - 28.08.2020
Tayvan lideri Tsai'den adanın savunmasını güçlendirmede kararlılık mesajı
ABD ile arasındaki gerginlik artan Çin'in son yıllarda Tayvan Boğazı da dahil Doğu Asya'da askeri tatbikatlara ağırlık verdiği biliniyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Doğu Asya Haberleri | Doğu Asya Haber - Haberler - Doğu Asya haberleri, son dakika doğu asya haber ve gelişmeleri burada. The Serpent: 'Hippi katili' Charles Sobhraj'ın hayatı, BBC-Netflix ortak yapımı diziyle yeniden gündemde.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.1.2021 10:39:50. #1.15#
title