Diyarbakır Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de Bir İç Savaş Denemesi Yapıldı

Diyarbakır Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de Bir İç Savaş Denemesi Yapıldı

08.08.2017 16:56 | Son Güncelleme: 08.08.2017 16:56

Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de bir iç savaş denemesi yapıldıDİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 6- 8 Ekim Kobani olayları öncesinde HDP MYK'sının yaptığı sokağa çıkma çağrısına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 31 Ocak günü tutuklanan parti sözcüsü ve Kars Milletvekili...

Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de bir iç savaş denemesi yapıldı

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 6- 8 Ekim Kobani olayları öncesinde HDP MYK'sının yaptığı sokağa çıkma çağrısına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 31 Ocak günü tutuklanan parti sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in 'Terör örgütü üyesi olmak', 'Suç işlemeye alenen tahrik' ve 'Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma' suçundan 11 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Duruşmada 6- 8 Ekim olaylarının Türkiye'de bir iç savaş denemesi olduğunu ve araştırılması gerektiğini söyleyen Bilgen'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 29 Ocak'ta gözaltına alınan, Sulh Ceza Hakimliği'nce serbest bırakılan, daha sonra savcılığın yaptığı itiraz üzerine 31 Ocak günü tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan HDP sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen'in yargılanmasına başlandı. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya 'Terör örgütü üyesi olmak', 'Suç işlemeye alenen tahrik' ve 'Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma' suçlarından 11 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan Bilgen, Silivri Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı. Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, milletvekilleri İmam Taşçıer, Feleknas Uca, Mahmut Toğrul, Nimetulllah Erdoğmuş ve Altan Tan da izledi. Duruşmanın başında söz alan sanık avukatları Mehmet Emin Aktar, Selahattin Çoban ve Mesut Beştaş'ın, KHK ile getirilen 3 avukatla savunma sınırlamasının uygulanmaması ve Bilgen'in yasama dokunulmazlığı olan bir milletvekili olması nedeniyle yargılamanın durdurulması talebi mahkemece reddedildi.

'HAYATIM BOYUNCA SİLAH VE ŞİDDETE MUHALİFTİM'

Savunması alınan Ayhan Bilgen, Murat Karayılan adına açılan ve hiç takipçisi olmayan bir twitter hesabından talimat almakla suçlandığını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'nin 30 yıldır takip ettiği bir ismin talimatını, takipçisi olmayan bir twitter hesabından verdiğine inanılıyorsa, buna yorum yapmayacağım. Bu gerekçe ile hakkımda örgüt üyeliği iddiası oluşturmak yanlıştır. Bu durum Türkiye'nin güvenlik politikalarının ciddiyetini ve geldiği noktayı gösteriyor. Bir siyasi partinin milletvekili 6 aydır tutukluyorsunuz ve bunu takipçisi bile olmayan bir twitter hesabına bağlıyorsunuz. Savcılık bu hesabın gerçekten Murat Karayılan'a ait olup olmadığını bile araştırmamış. Güvenlik güçlerinden biri yargıyı yanıltmak için bunu yapmıştır. Bu çok açık bir kumpastır. 2014'te atılan bir tweetle ilgili 3 yıl soruşturma yapılmamışsa, bu Türkiye yargısının durumunu göstermek için önemlidir. Hayatım boyunca silah ve şiddete muhaleftim. Barış aktivistiyim, ancak silahlı örgüt üyeliği suçundan yargılanıyorum."

6- 8 EKİM OLAYLARI

Savunmasında 6- 8 Ekim Kobani olayları ile ilgili de açıklama yapan Bilgen sözlerini şöyle sürdürdü: "6- 8 Ekim'de bu ülkede bir iç savaş denemesi yapılmıştır. Bu çatışmalarda kimin ne kadar rolü olduğu araştırılmalıdır. Bu kişilerin 15 Temmuz'da seçilmiş hükümeti devirmek isteyen kişilerden olup olmadıkları araştırılmalıdır. 6 aydır milletvekilliği yapmam engelleniyor. Tarih hepimizi yargılayacaktır. Tarih, vicdanlarda bu yargılamanın kendisini mahkum edecektir."

Görüşü sorulan savcı, Bilgen'in tututluluk halinin devamını istedi. Avukat savunmalarının ardından, Bilgen'in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

SARAYDAN VERİLEN KARARLARLA VEKİLLERİMİZ REHİN TUTULMAYA DEVAM EDİYOR"

HDP Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Ayhan Bilgen'in yargılandığı duruşmanın ardından Diyarbakır Adliyesi önünde bekleyen gazetecilere konuştu. Bilgen'e kelepçe takılması nedeniyle duruşmaya katılmadığını belirten Kemalbay, "Maalesef kamuoyuna iyi bir haber veremiyoruz. Bu adalet sarayı adı altındaki bu mekanda yapılan da hukuki bir işlem değildir. Dokunulmazlığın kaldırılması da bir hukuksuzluktur. Milletvekillerimize yönelik hazırlanan fezlekelerin tamamı hukuksuz bir süreçle hayata geçirildi. Şimdi buradaki duruşmada yine siyasi bir kararla, hukuksuzlukla karşı karışıya olduğunu gösteriyor. Burada gerçekleşen aslında hali hazırda dokunulmazlığı bulanan, halkların iradesi olan bir milletvekilinin rehin alınmış olmasıdır. Anayasa aykırı olarak tutukluluğunun sürmesidir. Partimizi açıkçası kapatmaya ceseret edemeyen AKP saray iktidarı, milletvekillerimize yönelik olarak bu hukuksuz süreci sürdürerek, ortada hiç bir suç unsuru yokken, milletvekillerimizi rehin almaya devam ederek, aslında partimizin içini boşaltmaya çalışmaktadır. Buradaki amaç Türkiye halklarının demokrasiye ulaşmasınının, özgürlüklerinin, adeletinin, eşitliğinin baltalanması ve tek adam sisteminin önünde bir engel olmadan adım adım hayata geçirilmesinin çabasıdır. Biz biliyoruz ki, burada aslında nasıl bir karar çıkarılacağı belliydi. Avukatların büyük bir emek ve çabayla anlattıkları hukuki süreç sonucunda kararlar verilmiyor. Tam tersine saraydan verilen kararlarla milletvekillerimiz rehin tutulmaya devam ediyor. Ayhan Bilgen, Türkiye halklarının saygı duyduğu, değer verdiği, barış ve demokrasiye desteklediği bir milletvekillimizdir. Partimize yönelik bu siyasi kararlarının bizim için bir hükmü yoktur. Biz bu duruşmada Ayhan Bilgen'i görmeyi bekliyorduk. Çünkü mahkemelerde yüzyüze olması ilkesi doğru olandır. Vekiliimizde yüzyüzeliği talep etmişti. Fakat, yine daha önce eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş'a yapmak istedikleri gibi Ayhan Bilgen'i de kelepçelemeye çalıştılar. Bu nedenle Ayhan Bilgen, duruşmaya katılmayı kabul etmeyip, SEGBİS sistemiyle katıldı. Siyasi iktidar, kendi rakibi olan HDP'yi bu şekilde itibarsızlaştırma çabası içerisine düşemez ve vekillerimize kelepçe takmayı dayatamaz. Bu, onların haddi değildir" dedi.

Diyarbakır Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de Bir İç Savaş Denemesi Yapıldı
Diyarbakır Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de Bir İç Savaş Denemesi Yapıldı
Diyarbakır Hdp'li Bilgen: 6- 8 Ekim'de Türkiye'de Bir İç Savaş Denemesi Yapıldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title