Bozcaada'da Polisle Tartışan CHP'li Havutçu, Kendini Savundu

Bozcaada'da Polisle Tartışan CHP'li Havutçu, Kendini Savundu

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde dönüş yolunda araçların girişinin yasak olduğu meydana, çakarları yanan özel aracıyla girdiği için polisle tartışan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, yazılı bir basın açıklaması yaparak, kendisini savundu.

Bozcaada'da Polisle Tartışan CHP'li Havutçu, Kendini Savundu

Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde dönüş yolunda araçların girişinin yasak olduğu meydana, çakarları yanan özel aracıyla girdiği için polisle tartışan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, yazılı bir basın açıklaması yaparak, kendisini savundu.


9 Temmuz'da ailesiyle birlikte Bozcaada'ya tatil için gelen CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın dönüş yolculuğu olaylı oldu. Adaya gelirken, Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz'ı telefonla arayıp, gece saat 24.00'te döneceğini söyleyen ve dönüş yolunda sıkıntı yaşamamak için yardım isteyen Havutça, gergin anlar yaşadı. Feribota binecek araçların geçişi dışında, turizm sezonu boyunca görevli haricindeki tüm araçların girişinin yasak olduğu İlçe Meydanı'na, çakarları yanan özel aracıyla gelen Havutça, polis tarafından durduruldu. Sonrasında da karakola kadar uzanan tartışmalar yaşandı. Kalabalık tarafından alkışlar ve yuhalamalarla protesto da edilen Milletvekili Havutça, yazılı açıklama yaparak, olayın kendisini ve ailesini derinden üzdüğünü belirtti. Kendisini savunurken, polisin halkı kışkırtmaya çalıştığını öne süren Havutça, yaşananları şu şekilde anlattı:


"Seyir halindeyken, adadaki görevli ekip tarafından aracımın plakası anons edilmiş ve aracımın sağa çekilmesi istenmiştir. Araç durduktan sonra memur arkadaş araca yanaşarak, araçta çakarların yandığını belirterek, kim olduğumu sormuştur. Kendisine CHP Balıkesir Milletvekili olduğumu ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi olduğumu belirtmem üzerine, memur bey milletvekili de olsam çakarları kullanamayacağımı tarafıma iletmiştir. Tarafımca memur beye tüm milletvekillerinin araçlarında çakar bulunduğu, TBMM'ye girerken dahi bu konuda uyarılmadıklarını, ancak bu konuda bir hukuka aykırılık bulunduğunu düşünüyorsa da araç plakamın Polnet'e kayıtlı olduğu ve ceza yazabileceğini ifade ederek aracımı park etmek üzere yoluma devam ettim. Ancak ilgili memur, ekip aracında yer alan megafondan 'Sayın Milletvekili, vekil de olsanız kurallara uymak zorundasınız, aracı sağa çekin' diye anons yapmış ve halkı kışkırtmayı amaçlamıştır. Polis memurunun bu tutumu sonrasında aracımı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün önüne çekerek arabadan indiğimde ise, olayla hiçbir ilgisi bulunmayan bir vatandaşımız ağlamaya başlayarak, 'siz benim polisime böyle davranamazsınız, sizden şikayetçi olacağım' diye bağırmaya başlamış ve olayı farklı noktalara taşımaya çalışmıştır. Polis memuru bir başka arkadaş ise arabamın anahtarını, kimliğimi istemiş ve aracımı alıkoyacağını söylemiştir. Ben de kendilerine anayasal haklarımı hatırlatarak ve böyle bir işleme izin vermeyeceğimi söyleyerek, bu muameleyi görecek hangi suçu işlediğimi kendilerine sordum. Daha sonra da ailemle birlikte Emniyet Müdürlüğü'ne giderek bu hususun tutanak altına alınması amacıyla ifade vererek ve ilgili memura karşı herhangi bir şikayetimin olmadığını belirterek olay yerinden ayrıldım."


ALIŞVERİŞ YAPMAK VE YEMEK İÇİN GİRMİŞ


Milletvekili Havutça, iddia edildiği gibi feribota öncelikli binmek gibi bir niyeti ve teşebbüsü olmadığını da belirtti. Olayın, rezervasyonlu geçiş sisteminin uygulandığı saatlerde değil, saat 20.20 civarında gerçekleştiğini ifade etti. Söz konusu hadisenin yaşandığı vakitlerde ise aracını Belediye Başkanı'nın da bilgisi dahilinde, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün ya da belediyenin önüne park ederek, ada merkezinde ailesiyle birlikte yemek yiyip, alışveriş yapmak amacıyla sahile doğru hareket halinde olduğunu kaydetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarında milletvekili aracı olarak görünen otomobil ile sırayı aşarak feribota giriş konusunda öncelik talep ettiği iddialarının gerçek olmadığını belirten Havutça, açıklamasına şöyle devam etti:


"Ancak polis memurunun, herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dahi karşılaşmaması gereken bir davranış ile teamüllerin dışında ve tamamen hukuka aykırı bir şekilde evraklarıma ve aracıma el koymaya çalışması, doğal olarak ailemin yanında benim de tepki vermeme ve haklarımı savunmama neden olmuştur. Kamuoyuna farklı yansıtılarak, tarafıma yönelik yapılan karalama kampanyaları; gerçeklerin kayıt ve delil ışığında ortaya çıkmasıyla, şahsıma atılan iftiraların asılsız olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yaşanan tatsız olaydan ötürü öncelikle tüm kamuoyuna üzüntülerimi bildirir, asker, polis bütün güvenlik güçlerimize bundan sonrada verdikleri mücadelede ülke güvenliğimiz adına duruşumdan ödün vermeyeceğimi bildirerek iyi görevler dilerim."


EMNİYETİN BELİRTTİĞİ SAAT FARKLI


CHP Milletvekili Namık Havutça'nın yaptığı yazılı açıklamada, sadece 20.00'ye kadar uygulanan dönüş rezervasyonları için hem Bozcaada'dan dönüş rezervasyonunun olduğunu ileri sürmesi hem de seyahat planında dönüş yolculuğunun 24.00 olduğunu belirtmesi kafaları karıştırdı. Havutça, tartışmanın, dönüş rezervasyonunun sona erdiği saat 20.20'de yaşandığını ileri sürmesine rağmen emniyet kaynakları, tartışmanın yaşandığı saatin tutanağa rezervasyonun devam ettiği saat 19.55 olarak girdiğini ifade etmesi dikkat çekti.


İLÇE MERKEZİNE ARAÇ GİRİŞİ YASAK


Hem Bozcaada merkezinin küçük, hem yolların dar olması ve hem de yaya yoğunluğunun fazla olması nedeniyle Bozcaada'da ilçe merkezine araç girişleri yaz aylarıyla birlikte İlçe Trafik Komisyonu kararıyla yasaklanıyor. Bu nedenle feribotla dönüşler için saat 20.00'ye kadar rezervasyon sistemi uygulanıyor. Rezervasyonuna göre sırası gelen araçlar ada girişinde bariyer noktasından tek tek feribot iskelesine alınıyor. Bu araçlar ilçe merkezi içinden geçip, iskeleye ulaşarak, feribota binip gidiyor. Böylece, merkezinde hiçbir aracın dolaşmasına izin verilmeyerek, adaya rahat bir nefes alınması sağlanıyor. Balıkesir'in CHP'li Milletvekili Namık Havutça'nın ise zabıtaya, belediye başkanının haberi olduğunu söyleyip bariyeri açtırarak, yasak olmasına rağmen çakarları yanan aracıyla ilçe merkezine girmesi tartışmaların fitilini ateşlemiş oldu. Havutça, feribota binmek için değil, aracını park edip, ailesiyle birlikte alışveriş yapmak ve yemek yemek için ilçe merkezine girdiğini söylese de bazı vatandaşlar olay anında feribot sırasını delmeye çalıştığını düşünerek, yasak olan ilçe merkezine girmesine ve polise yönelik tutumunu öne sürerek kendisine tepki göstermişti.


- Çanakkale

Kaynak: DHA