Başkan Asya, Muş Vakfında Belediyenin Çalışmalarını Anlattı
Advertisement

Başkan Asya, Muş Vakfında Belediyenin Çalışmalarını Anlattı

28.01.2018 10:29 | Son Güncelleme: 28.01.2018 10:29
Başkan Asya, Muş Vakfında Belediyenin Çalışmalarını Anlattı

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfında (MUŞ VAKFI) düzenlenen geleneksel buluşma toplantısında belediyenin çalışmaları ile ilgili il dışında yaşayan Muşluları bilgilendirdi.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfında (MUŞ VAKFI) düzenlenen geleneksel buluşma toplantısında belediyenin çalışmaları ile ilgili il dışında yaşayan Muşluları bilgilendirdi.

Vali Aziz Yıldırım, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş Eski Valisi Vedat Büyükersoy, Muş Eski Belediye Başkanı Necmettin Dede ve Muş'un siyasetçi ve bürokratlarının yanı sıra birçok ilde görev yapan Muşlu bürokratların ve iş adamlarının bulunduğu toplantıda, Muş'un kalkınması ve gelişmesi noktasında yapılacaklar konuşuldu. Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Feyat Asya, katılımcılara görev süresi içerisinde yapılan ve yapılması planlanan projeleri anlatarak, elbirliği ile Muş'u geleceğe taşıyabileceklerini ifade etti. Geçtiğimiz yıllar 'Yapacağız, planlıyoruz' diye vaat ettikleri projelerin birçoğunu tamamladıklarını, geri kalanları ise uygulamaya başladıklarını ifade eden Başkan Asya, bu süreçte sürekli dillendirdikleri 'Ortak Akıl, Birlikte Yönetim' anlayışını hakim kıldıklarını söyledi. 4 yıl içinde birlikte çalıştıkları tüm siyasetçilere ve bürokratlara teşekkür eden Başkan Asya, herkesin Muş için çaba sarf ettiğini, bu davranışın umut verici olduğuna dikkat çekti.

İş adamlarının gayretleri ile Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Muş'un başarılı bir noktaya gelmesi ve bunun sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilmesinin gurur verici olduğunu söyleyen Başkan Asya, bu başarıda emeği olan herkese şükranlarını sunarak, EMITT Fuarında da bu yıl Muş standına ödül verilmesinin kendileri için önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Belediyenin çalışmaları ile ilgili katılımcıları bilgilendiren Başkan Asya, "Bugün sizlere görev sürem içerisinde hayata geçirdiğim hizmetleri kısaca özetlemek istiyorum. Canlı hayvan pazarı, yaş sebze meyve hali ve soğuk hava deposu, tıbbi atık sterilizasyon merkezi, sokak hayvanları geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi gibi elzem olan tesisleri kısa vadede hizmete açarak yeni tesisleri de yapmak üzere projeler hazırladık. İlimizin en büyük sorunu olan altyapı projesini söz verdiğimiz gibi başlattık. Bu çalışma sezonunda başlatılan kazı ve döşemelerle iyi bir ilerleme kat ettik. Bu süreçte çalışmalardan kaynaklı ortaya çıkan kötü görüntüler ve tahribatlar her ne kadar bizi yıpratsa da Muş'un geleceğini kurtaracağımız için bunlara göğüs gerdik. Sizlerin desteği ile bu projemizi başarılı bir şekilde sonuçlandırarak, ilimizin en büyük sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Altyapı çalışmaları sırasında meydana gelen tahribatları geçici çözümlerle onardık. Aynı şekilde kazı ve döşemeleri tamamlanan ana güzergahların asfaltlarını yaptık. Bu yıl geçici olarak yaptığımız cadde ve sokakları bir bütün olarak yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Muş'un içme suyu sorununu köklü bir çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Başkan Asya, "Şehir merkezinde yaşanan su sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Alparslan-2 Barajı'ndan il geneline içme suyu temini sağlanacak. Mercimekkale mevkiinde kurulacak arıtma tesisi ile şehre cazibeli su gelecek. Gerekli protokolleri imzaladık. 2018 yılı sonuna kadar bu projemizi de tamamlayacağız" diye konuştu.

Her mahalleye eşit mesafede olduklarını, öncelikli sorunları giderdikten sonra önemli projeleri uygulamaya başladıklarını belirten Başkan Asya, hiçbir mahallede sorun bırakmamak üzere hedefler belirlediklerini vurguladı.

Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Alaattin Bey Camii, Yıldızlı Han, Müştak Baba Türbesi ve Karasu Hamamı gibi tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmak için bir proje hazırladıklarını söyleyen Başkan Asya, söz konusu projenin hayata geçirilmesi ile Muş'un cazibe merkezine dönüşeceğini kaydetti. Şehir içi toplu taşımada çok güzel bir uygulamaya öncülük ettiklerini ve bu sayede vatandaşların en fazla muzdarip oldukları bir konuyu köklü bir çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başkan Asya, bütün mahallelere güzergah belirlemek üzere çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yeşil alan oluşturma noktasında ciddi çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Başkan Asya, "Görevi devraldığımızda ilimizin yeşil alan kapasitesi 43 bin metrekare alandı. Ancak yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı ilimizde bunun yetersiz olduğunu ve bu alandaki eksikliğin giderilmesi için harekete geçtik. Sonuç olarak Ahmed-i Hani, Karni Deresi, Şeyh Şükrü Efendi, Köse Hoca, Zeki Ökmen, Vali Feridun Gültekin, Müftü Mehmet Çağlayan gibi birçok park ve mesire alanını kısa sürede halkımızın hizmetine sunduk. Atatürk Orman Çiftliği'nin bulunduğu alanda yapacağımız 2023 Hatıra Ormanı Projesi ve Fidanlık mevkiinde yapacağımız Göletli Park projelerini de ihale ederek çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızın beton yığınlarında hapsolmaması için şehir merkezinde bir kent meydanı oluşturmak için çalışmalar yaptık. Muş Devlet Hastanesinin yeni binasına taşınması ile eski binanın alanında bu projemizi yapmak için girişimlerde bulunduk. Şükürler olsun ki tahsis işlemlerinin ardından başlattığımız yıkım çalışmaları da tamamlandı. Bu kışın hazırlayacağımız projemizi Allah'ın izniyle bu yıl uygulamaya başlayacağız. Bu çalışmaların sonucunda yeşil alan kapasitemizi 300 bin metrekarenin üzerine çıkarmış olacağız" şeklinde konuştu.

Çöp alanının Muş için kötü bir imaj olduğunu belirten Başkan Asya, yapılan çalışmalar neticesinde vahşi depolama sistemine son verdiklerini söyleyerek, "Muş-Bitlis karayolu üzerinde ve Ahmed-i Hani Parkı'nın arka tarafında belediyemize tahsis edilen boş alandaki çöp depolamasına son verdik. Katı Atık Belediyeler Birliğimizin kararı ile Korkut'un Kümbet köyünde tesisimizi kurana kadar atıkların Bitlis Katı Atık Tesisine naklediyoruz. Katı atık aktarma istasyonunu kurduk. Sıkıştırma ve nakil araçları ile katı atıkları Bitlis'e göndermeye başladık. İnşallah mevcut çöp alanını da en kısa sürede ıslah ederek yeşil alan olarak hizmete sunacağız" ifadelerini kullandı.

Muş'a yakışır bir otobüs terminalinin yapımına başladıklarını söyleyen Başkan Asya, "Uzun yıllardır kullanılan ancak artık ihtiyaca cevap vermeyen otobüs terminali sorununu çözüme kavuşturduk. Muş-Bingöl karayolu üzerinde sebze ve meyve halinin yanında yaklaşık 23 bin metrekare alan üzerine modern bir terminalin yapımına başladık. İnşaat çalışmalarının devam ettiği projeyi bu yıl tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Hülasa insanlarımızın en iyi hizmete layık oldukları bilinci ile gece gündüz çalışıyoruz. Sürekli söylediğimiz gibi Rabbim bizleri yaptıklarımızdan önce kendisine karşı daha sonra halkımıza karşı mahcup etmesin. Sizlerle tekrar bir araya gelmekten onur duyduğumu ifade eder, selam ve saygılarımı sunarım" dedi.

Başkan Asya'nın konuşmasının ardından MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Milletvekili Mehmet Emin Şimşek ve Vali Aziz Yıldırım bir konuşma yaptılar.

Toplantı, katılımcıların dilek ve temennilerinin ardından sona erdi. - MUŞ

Başkan Asya, Muş Vakfında Belediyenin Çalışmalarını Anlattı
Başkan Asya, Muş Vakfında Belediyenin Çalışmalarını Anlattı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title