"2012 Kadın Çiftçiler Yarışıyor"Da Balıkesir Türkiye Birincisi Oldu

"2012 Kadın Çiftçiler Yarışıyor"Da Balıkesir Türkiye Birincisi Oldu

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Türkiye Birincisi Balıkesir oldu."Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması"nda Muğla'da bölge birincisi olan Balıkesirli Özlem Ökmen Filiz, Çanakkale'de düzenlenen Türkiye Finalinde...

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Türkiye Birincisi Balıkesir oldu. "Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması"nda Muğla'da bölge birincisi olan Balıkesirli Özlem Ökmen Filiz, Çanakkale'de düzenlenen Türkiye Finalinde birinci oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 2012 Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Türkiye Finali Çanakkale Kolin Hotel'de yapıldı. Dokuz Bölgenin birincilerinin Türkiye birinciliği için kıyasıya yarıştığı final büyük bir heyecana sahne oldu. Türkiye finalini, Çanakkale Vali Vekili Alper Faruk Güngör, Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayın ve Yayınlar Daire Başkan vekili Recep Tezgel, Balıkesir İl Müdürü Engin Sancı, finalist olan 9 ilin diğer İl müdürleri ile şube müdürleri, çok sayıda kadın çiftçi ve davetli izledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Türkiye finali programı açılış konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından, "Mehmet Toprak Oldu" isimli oratoryo ve halk oyunları gösterisi yarışmaya renk kattı. Çanakkale'deki Türkiye finalinde, bölge birincisi olan Balıkesir, Adana, Karabük, Samsun, Ağrı, Sivas, Bursa, Diyarbakır ve Konya illeri katıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin jüri olarak görev yaptığı Türkiye finalinde, Balıkesir'i yarışmacısı Özlem Ökmen Filiz, Adana'yı Tuğba Çokur, Ağrı'yı Emine Bayram, Bursa'yı Gülşen Kanyılmaz, Diyarbakır'ı Gülbahar Güngör, Karabük'ü Nilüfer Dereli, Konya'yı Ayşe Doğan, Samsun'u Ümran Ergin ve Sivas'ı Fatma Güzel isimli kadın çiftçiler temsil etti. Yarışmacılara toplam 20 sorunun yöneltildiği Türkiye Finalinde, 17 doğru cevap veren Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün yarışmacısı Özlem Ökmen Filiz, 170 puanla Türkiye'nin en başarılı kadın çiftçisi seçildi. Yarışmada Sivaslı çiftçi Fatma Güzel ikinci, Ağrılı çiftçi Emine Bayram ise üçüncü oldular.

NAKİT PARA VE HİBE DESTEĞİ VERİLDİ

Türkiye şampiyonu Özlem Ökmen Filiz, sonuçlar ilan edildiğinde gözyaşlarını tutamadı. Balıkesirli çiftçinin sevinçten ağladığı yarışmada ikinci olan Sivaslı Fatma Güzel ise birinciliği kaçırdığı için üzüntüden ağladı. Türkiye'nin en başarılı kadın çiftçisi Balıkesirli şampiyon çiftçi Özlem Ökmen Filiz, üç ay boyunca sürekli ders çalıştığını söyledi. Filiz, "Sorular gerçekten çok kolay geldi. Biz çok daha zorlarını çalıştık. Bir Ziraat Mühendisinin bildiklerini biz üç ayda beynimize soktuk. Türkiye birincisi olduğum için çok mutluyum. Benim başarım; Türkiye birinciliği yolunda desteklerini esirgemeyen ve yarışmadan önce yarışma esnasında hep yanımda olan, bir ekip halinde çalıştığımız, İl Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü ve Susurluk İlçe Müdürlüğüne aittir. En büyük teşekkürü onlar hak ediyor" diye konuştu.

Türkiye Finali sonunda ilk üç dereceye girenler plaketle ödüllendirildi. Türkiye birincisi Özlem Ökmen Filiz'in 6 bin TL'lik nakit çek ödülü Vali Vekili Alper Faruk Güngör tarafından verildi. Ayrıca Balıkesirli çiftçi Özlem Ökmen Filiz'e projesi için de 50 bin TL hibe desteği çeki verildi. Türkiye ikincisi Fatma Güzel 5 bin TL. ve projesi için 50 bin TL'lik hibe desteği çekini Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer verdi. Türkiye üçüncüsü Emine Bayram'a da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayın ve Yayınlar Daire Başkan vekili Recep Tezgel tarafından 4 bin TL. hediye çeki ve projesi için 50 bin liralık hibe desteği çeki verildi. Türkiye şampiyonu kadın çiftçi Özlem Ökmen Filiz'in Türkiye Finali birinciliği memleketi olan Balıkesir'in Susurluk ilçesine bağlı Sütçayır Köyünde de büyük bir sevnçle karşılandı. Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı, Türkiye birincisi olan Özlem Ökmen Filiz ile büyük gurur duyduklarını belirterek Filiz'i ve onunla birlikte yarışmaya hazırlandığı ekibi tebrik etti.

(YU)

18.06.2012 12: 28: 37

TSI

NNNN - BALIKESİR