Haberler

Eşlerin 'Alo' demesi boşanma sebebi sayılabilecek

Güncelleme:

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, ilginç bir karara imza attı. Bir boşanma davasında eşlerden birinin diğerine 'Alo' demesini kusurlu davranış olarak kabul eden mahkeme, çiftin boşanmalarına karar verdi.

Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak bir karar çıktı. Buna göre eşlerin birbirlerine "Alo" demesi boşanma sebebi sayılabilecek.

Samsun'da görülen bir boşanma davasında ilk derece mahkeme, eşlerin birbirlerine farklı şekilde kusurlu davranışlarının olmasının yanında taraflardan birinin eşine "Alo" diye hitap etmesini ayrıca kusur saydı ve boşanmalarına karar verdi.

Eşlerin 'Alo' demesi boşanma sebebi sayılabilecek

Her iki taraf avukatı davada alınan bazı kararlara itiraz ederek istinaf incelemesi için Bölge Adliye Mahkemesine başvurdu. İstinaf taleplerinin incelenmesinin ardından tarafların talepleri reddedilince bu kez temyize gidildi.

Temyiz incelemesi neticesinde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de tarafların itirazlarını bu yönde reddederek eşine "Alo" diye hitap etmenin kusurlu bir davranış olduğuna karar verdi.

Eşlerin 'Alo' demesi boşanma sebebi sayılabilecek

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Fatih Karamercan, kararın doğru yorumlanması gerektiğini söyledi.

Karamercan, "Alo" şeklindeki hitabın boşanma sebebi sayılabilmesi için üçüncü şahısların da bunu duyup eşin küçük düşürülmüş olması durumun yaşanması ve bunun süreklilik arz etmesi gerektiğini belirtti. "Alo" sözcüğünün artık boşanma sebebi sayılabileceğini duyan vatandaşlar ise Yargıtay'ın verdiği bu kararı şaşkınlıkla karşıladı.

"ALO" HİTABI BOŞANMA SEBEBİ SAYILDI

Karara ilişkin değerlendirmede bulunan Avukat Fatih Karamercan, "Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davaları açısında eşlerin birbirlerine karşı hitap şekillerinde eşine 'Alo' diye hitap etmenin boşanma sebebi olduğuna karar verdi. Taraflar birbirlerine karşılıklı boşanma davası açmışlar ve farklı şekilde kusurlu davranışlarının olmasının yanında taraflardan birisinin eşine 'Alo' diye hitap etmesi mahkeme tarafından kusurlu davranış olarak addedilmiş ve tarafların boşanmalarına karar verilmiş.

Eşlerin 'Alo' demesi boşanma sebebi sayılabilecek

Taraflar istinaf incelemesine gidilmesi için kararı istinaf etmişler ve istinaf talepleri de ayrı ayrı reddedilmiştir. Temyiz incelemesi neticesinde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafların itirazlarını bu yönde reddederek eşine 'Alo' diye hitap etmenin kusurlu bir davranış olduğuna karar vermiştir.

Bu kararı şu şekilde yorumlamak daha doğru olur; Şaka amaçlı 'Alo' demenin boşanma sebebi olacağını düşünmüyorum. Ancak bunun bir süreklilik arz etmesi ve üçüncü şahısların da bunu duyup eşin buna karşı küçük düşürülmesi gerekiyor" dedi.

"NE SÖYLEDİĞİN DEĞİL, NASIL SÖYLEDİĞİN ÖNEMLİ"

Karara ilişkin vatandaştan da yorum geldi.

Bülent Bozkurt isimli vatandaş, 'Alo' demenin de yöntemi var. 'Alo' dersin normal ama ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemlidir. Hani 'Alooo' diye, bu tarzda söylersen hakaret oluyor. Tarz önemli. Aşağılayıcı bir tavır gibi düşünülüyor eşler arasında. Normal yani, dava açtıysa, şikayetçiyse demek ki durumdan şikayetçi. Yoksa normal 'Alo' sözcüğünde bir şey yok yani.

Eşlerin 'Alo' demesi boşanma sebebi sayılabilecek

Biz 30 senelik evliyiz. Sevgi, saygı, birbirine empati yapma, anlama, yardımlaşma, hayatı birlikte paylaşmayı öneriyorum" dedi. Eşi Ayşe Bozkurt ise, "Başka problemler de varmış demek ki. Biz tatlı konuşuyoruz; 'Aşkım, canım' gibi. 'Alo' sözcüğü bir tek telefonda kalsın, eşler birbirine saygı ile sevgi ile yaklaşsın" diye konuştu.

"GRAHAM BELL BUNU DUYSA İCATTAN VAZGEÇERDİ"

Yargıtay'ın bu kararını şaşkınlıkla karşılayan Yaprak Yılmaz isimli genç, telefonun ve "Alo" sözünün mucidi Alexander Graham Bell'i de anarak, "İlk defa duydum. Bu devirde boşanmak çok kolaymış. Böyle ise eğer, bir 'Alo' demeye. Graham Bell bunu duysa icattan vazgeçerdi" dedi.

"EVLİLİKTE SABIR VE EMPATİ LAZIM"

Eşi ile 45 yıldır mutlu bir evlilik sürdürdüklerini söyleyen Hatice Aslan isimli kadın, "Bence bir evlilik için çok küçük bir şey. Birtakım şeyleri hoş göreceksin, sabredeceksin ki sürecek. Eski evliliklerle yeni evlilikler çok farklı. Sabır, empati bunların olması lazım. Taşınamayan şeyler var ise evet o zaman, ama onun önünde de en ufak şeyler için değmez.

Öncelikle çocuklara yazık. Belki her iki taraftan biri de biraz sonra yaptıklarından, söylediklerinden pişman olacaklar. O anda duymamak, başka zamanda onu sakince izah edip konuşmak, ama ondan rahatsız olduğunu da mutlaka karşıya bildirmek lazım. O zaman sen sorumluluğunu ona vermiş, vazifeni yapmış oluyorsun" dedi.

Eşi Remzi Aslan ise, "Bence mantıksız. Sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz. Saygılı olmalarını tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yargıtay Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

Milli Bayramlar: Milli Bayramlarımız nelerdir? Milli bayramlarımız kaç tanedir, hangileridir? Milli bayramların isimleri ve tarihleri! Hal Ekleri nelerdir? İsmin hal ekleri nelerdir? Hal ekleri cümle içerisinde örnekler ve konu anlatımı! Kaç tane hal eki var? Hacet duası okunuşu! Hacet namazı duası nasıl okunur? Hacet duası nasıl yapılır? Hacet duası Arapça ve Türkçe yazılışı! Galatasaray'ın kaç şampiyonluğu var? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? Cleveland Cavaliers Orlando Magic NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! New York Knicks Philadelphia 76ers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu kimdir, mesleği ne? 4. eleme adayı kim oldu? Survivor haftanın eleme adayları ki potada kimler var 23 Nisan Salı? Kalkınma Yolu Projesi nedir, nereden geçiyor? Sivasspor'un penaltısı doğru mu? Hakem yorumları ne diyor? (Sivasspor - Fenerbahçe) Derin Futbol ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?????? 23 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi!
500

Yorumlar (12)

Bir Tonal Bir Nagual:

çok hoşlandığım biri var dünya tatlısı. o da az çok hoşlanıyor.çoğu zaman alo deriz. evlenince yine deriz. ne var bunda? küfür mü ettik birbirimize hakaret mi ettik?

56
2
yanıtYanıtla
ekaf paseh:

dalgamı geçiyorsunuz :) alo demicez de heeee mi diye açalım telefonu

46
4
yanıtYanıtla
MÜCAHİD:

türkiyede hakimlerin 2. kez bir daha hukuk fakültesine gitmeleri gerekiyor 1 kez yeterli gelmiyor anlaşılan

37
3
yanıtYanıtla
ibrahim eren:

Mahkeme 10 numara karar vermiş. Ellerinden öpeyim o hakimin. Düşünsenize karşınıza gelmiş 1 çift. Birbirlerine alo demeleri bile batıyor olmuş artık. Yani o evlilik çoktan gebermiş. Hakimde bakın işinize hadi demiş

30
4
yanıtYanıtla
Nur Saglamoglu Sarikaya:

Demek ki benim gibi dusunen bir yargitay cikti !

8
21
yanıtYanıtla
Nuri Aga:

İyice cılkını çıkarttılar..

26
1
yanıtYanıtla
Ebu Huzeyfe:

Alooo değil eloooo diye acıcsksınuz telefonu biraz medeniyet lütfen :)))))hahgh

22
2
yanıtYanıtla
Eko cCc:

Ne diyecez? Ola‘mı?

4
1
yanıtYanıtla
virtueslife:

Bütün dünya kafayı yemiş.Bu kadar delinin içinde akıllı kalmak imkansız.Gidip ormanda yaşayacam.gerçi orasıda sahipsiz değil devletler benim malım diyor.özgürce yaşamanın imkansız olduğu bir dünyada ne yapılmalı sizce.Cevabı basit ama dava açarlar.

4
1
yanıtYanıtla
Ergün Erkuş:

EVLİLERİN YÜZDE 99 NUN BOŞANMA SEBEBİ VAR ANLAMINA GELİR TELOFONDA ALO HİTAPINI KULLANMIYAN KİŞİ GÖSTEREBİLİRLER Mİ AİLE HAYATINI YOK ETMEK YERİNE TAMİR EDELİM

5
0
yanıtYanıtla
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title