Haberi Paylaş

Çalık Ailesi Beşinci Okulunu Yaptırıyor

Çalık Ailesi Beşinci Okulunu Yaptırıyor

Yerel Haberler

Kahramanmaraşlı hayırsever işadamı Ali Galip Çalık, annesi, babası, eşi ve kendinden sonra şimdi de oğlunun adına okul yaptırıyor.

Kahramanmaraşlı hayırsever işadamı Ali Galip Çalık, annesi, babası, eşi ve kendinden sonra şimdi de oğlunun adına okul yaptırıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eğitime sağladığı katkılardan dolayı plaket verdiği işadamlarından biri olan Çalık, yeni bir okul yaptırmak için kolları sıvadı. Geçen ay İstanbul Teknik Üniversitesi mezunlarıyla yapılan bir toplantıda okul yaptırmak istediğini Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe'ye söyleyen Çalık'a, okul için yer tahsisi yapıldı.

Bu gün Valilikte düzenlenen törenle Serhan Çalık İlköğretim Okulu'nun protokolü imzalanırken, 16 derslikli okulun gelecek eğitim öğretim yılına yetiştirileceği bildirildi. Törende konuşan Vali Kocatepe, Çalık'ın beşinci okulunu eğitime kazandırdığını belirterek, kendisine teşekkür etti. Hayırsever işadamının eğitim ve sanayiye sağladığı katkıların çok büyük olduğunu dile getiren Kocatepe, şöyle konuştu:

"Ali Galip Çalık Bey, geçtiğimiz ay İTÜ mezunlarıyla yaptığımız toplantıda bir okul, bir öğrenci yurdu ve bir cami yaptırmak istediğini bana duyurdu. Bunun üzerine biz kendilerine uygun olan bir alan tahsis ettik. Yoğun bir çalışma yaptıktan sonra bugün protokol aşamasına geldik. Ben kendisine ve tüm ailesine şükranlarımı sunuyorum. Bu güne kadar eğitimimize, sanayimize yaptığı katkılarla önder ve örnek bir şahsiyet oldular. Emekli olduğunu ifade ediyor ama bizim akıl danışacağımız bir büyüğümüz. Öte yandan İTÜ mezunlarımızın güzel bir kuruluşu var. Şehrimizin sorunlarını görüşüyorlar. Biz de orada bulunuyoruz, kendileriyle istişareler ederek yapacağımız çalışmalarla ilgili onlardan fikirler alıyoruz. Bu vesileyle Serdar Erdoğan Yılmaz'a da teşekkür ediyoruz. O da her konuda bize destek oluyorlar. Yine Kahramanmaraş'ta eğitim ve diğer hayır işlerine katkı sağlayan işadamlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum."

Eğitime karşı çok duyarlı olduğunu ifade eden Çalık ise ülkenin geleceğinin eğitilmiş insanlara bağlı olduğunu söyledi. Bir hafta içerisinde okulun temelini atarak, yeni eğitim yılına yetiştireceklerini dile getiren Çalık, şöyle konuştu:

"Yaptığımız okullarda en önemli şey tüm okulların depreme dayanıklı olması. En önemli konu bence bu. O bakımdan inşallah 5 okulumuzda depreme dayanıklı gayet güzel okullar. Bu güne kadar 3 bin 500 talebe okudu. Bunlar mezun olup gelip teşekkür ediyorlar. Ben iftihar ediyorum. Bunun da ülkemize, Maraş'a faydalı olacağına inanıyorum."

Sanayi tesisi açmanın, istihdam sağlamanın, eğitime katkıda bulunmanın çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Çalık, bundan sonraki süreçte bir kız öğrenci yurdu ve bir de cami yaptırmak istediğini kaydetti. Çalık, "Fabrika yapmakta ülkemiz için çok hayırlı bir iş. Bir ara biz Maraş'ta fabrikamızda 4 bin kişi çalıştırıyorduk. Büyük bir tesis yaptık. Tabi istihdam alanı oluşturmakta eğitim kadar önemli bir iş. Maraşlı gençlerimiz çok değerli gençler var. İnşallah bu bayrağı taşıyacaklar. Müteahhitlikte de çok büyük işler yaptık. Müteahhitlikte Türkiye'de ilk 20 müteahhit arasındaydık. İstihdamda ilk 500 sanayici arasında her zaman ilk 50'ye giriyoruz. Senelerdir böyleyiz. Biz bunlarla gurur duyuyoruz. Tabi fabrika yapmakta çok önemli, eğitimde. İnşallah ben Maraş'a söz verdim bir kız öğrenci yapacağım daha sonra da bir cami yapacağım. Allah ömür verirse bu hayırlara devam edeceğiz." diye konuştu.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Servet Güngör, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan ve okul yapımlarında koordinatörlük görevi üstlenen İTÜ Mezunları Derneği Genel Sekreteri, Hukukçu-Yüksek Mühendis Serdar Erdoğan Yılmaz'ın katıldığı tören protokolün imzalanmasıyla son buldu. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Recep Tayyip Erdoğan Kahramanmaraş Ali Galip Yerel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title