'Ülkem İçin' Projesinin 2013 Yılı Ayağı Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

'Ülkem İçin' Projesinin 2013 Yılı Ayağı Başladı

'Ülkem İçin' Projesinin 2013 Yılı Ayağı Başladı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Koç Holding ile Alternatif Yaşam Derneği'nin (AYDER) işbirliğinde hazırlanan 'Ülkem İçin' projesinin 2013 yılı Mersin ayağı başladı.

Koç Holding ile Alternatif Yaşam Derneği'nin (AYDER) işbirliğinde hazırlanan 'Ülkem İçin' projesinin 2013 yılı Mersin ayağı başladı. Bu yıl 'Ülkem için Engel Tanımıyorum' konusu seçilen proje kapsamında liseli gençlere, 'Engelliye Doğru Yaklaşım' eğitimi verildi.

Merkez Akdeniz ilçe sınırlarında bulunan Mersin Deniz Ticaret Odası Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'nde gerçekleştirilen eğitime, Mersin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Anteplioğlu, 'Ülkem İçin' projesinin Mersin'deki gönüllü elçisi ve aynı zamanda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) EKAV Başkanı İbrahim Kiper, AYDER'den psikolog Ceren Kurtay, Görme Engelli Adem Vural ile eğitim alacak çok sayıda lise öğrencisi katıldı. Eğitimde konuşan gönüllü elçisi İbrahim Kiper, 'Ülkem İçin' projesinin 2013 yılı ayağını başlatmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Koç Holding'in projelerinden biri olan 'Ülkem İçin' projesi 6 yıl önce, Koç topluluğunun 80. kuruluş yıldönümünde başladı. Bu proje çerçevesinde her yıl 81 ilimizdeki Koç bayileri olarak ülkemiz için ne yapabiliriz diye düşünüyor, bulunduğumuz ilin bir sorununu tespit edip çözümüne yönelik proje geliştiriyor ve o projeyi birlikte hayata geçiriyoruz. Böylelikle ülkemizin sorunlarına karşı hem katılımcı hem de sahiplenici bir yol izlerken, sosyal kalkınmaya da destek veriyoruz" dedi.

"GEÇEN YIL BU PROJE İLE KIZILAY'A 83 BİN ÜNİTE KAN BAĞIŞI TOPLADIK"

'Ülkem İçin' projesi kapsamında geçen yıl Kızılay'a 83 bin ünite kan bağışı topladıklarının altını çizen Kiper, "Geçen yıl 'Ülkem İçin Kan Veriyorum' kampanyası başlatmıştık. Bu kampanya ile Türk Kızılay'ına bir kurumca gerçekleştirilen en büyük kan bağışı rakamına ve kan bağışçısı kazanımına imza atmıştık. Bu yıl ise ülkemizin önemli sorunlarından olan engelliler konusunun çözümü noktasında çalışmalar yapacağız. Şu anda Devlet Planlama Teşkilatı ve Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre ülkemizin yüzde 12,29'u engelli. Bu rakam nüfus sayımıza göre yaklaşık 8,5 milyon kişiye karşılık gelmektedir" diye konuştu.

Engelli kişilerin dış mekanlardan yardım almadan faydalanabilmelerinin çoğu durumda olanaksız olduğunu vurgulayan Kiper, "Ülkemizde kamuoyunun engelli bireylere ilişkin tutumunun da genellikle olumsuz olduğunu gözlenmektedir. Buradan hareketle, 'Ülkem İçin' projesinin 2013-2014 uygulamasında 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum' konusu seçildi. Çünkü 'ülkem varsa bende varım' diyerek çıktığımız yolda Koç bayileri olarak katkı sağlayabileceğimiz her konuda üzerimize düşeni yapmayı bir sosyal sorumluluk olarak kabul ediyoruz" şeklinde konuştu.

Koç topluluğu bayileri olarak, bugün burada başlatacakları 'Engelliye Doğru Yaklaşım' eğitimini tüm illerde yaymak üzere çalışacaklarına dikkat çeken Kiper, "Biz ayrıca konuyu bütünsel bir bakış açısıyla ele alıyor ve faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda, işyerlerimizde fiziki şartları iyileştirerek engelliler için erişilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz ve dileğimiz, son derece önemli olan bu konuda desteğin bizimle sınırlı kalmaması, bu bilincin ülkemiz geneline yayılmasıdır" dedi.

Konuşmaların ardından AYDER eğitmenlerinden Psikolog Ceren Kurtay, liseli öğrencilere 'Engelliye Doğru Yaklaşım' eğitimini verdi. 'Görme Engellilik' konusunda ise İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu görme engelli Adem Vural, öğrencilere bilgi verdi. - MERSİN

'Ülkem İçin' Projesinin 2013 Yılı Ayağı Başladı

'Ülkem İçin' Projesinin 2013 Yılı Ayağı Başladı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Koç Holding, Adem Vural, Kızılay, Mersin, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title