Türkiye ve İrlanda Eurovision'a Gidiyor

Türkiye ve İrlanda Eurovision'a Gidiyor

08.02.2013 10:48 | Son Güncelleme: 08.02.2013 10:48
Türkiye ve İrlanda Eurovision'a Gidiyor

Üç Türk'den ve iki İrlandalı'dan oluşan Inchequin isimli müzik grubu, İrlanda'nın Eurovision finaline katılma şansı yakaladı.

Böylece Türkiye, Eurovision'a katılmadığı 2013'te de Türk notalarını, sesini ve hatta Türkçe şarkı sözlerini dünyanın en büyük uluslararası şarkı yarışmasına taşıyacak.

Avrupa Yayın Birliği EBU tarafından 1956 yılından bu yana düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının 58.'si bu sene Mayıs ayında İsveç'in Malmö kentinde gerçekleştirilecek. Türkiye, geçtiğimiz sene aldığı sürpriz bir kararla bu sene Eurovision'a katılmama kararı aldı. Ama Türkler, bu sene İrlanda'nın Dublin kentinde Malmö bileti için yarışacaklar.. Türklerin Eurovision İrlanda finaline seçilme hikayesi ise oldukça ilginç...

İrlandalı müzisyenler Sinead Bradley ve Hugh O'Neill, 2009 yılında Türkiye'de yaşamaya karar verdiler ve Bodrum'un Gümüşlük beldesine yerleştiler. İrlandalı çift kısa zamanda bölgede yaşayan başka müzisyenlerle tanışıp beraber müzik yaparak, Türk folk müziği ile İrlanda folk müziğini birleştirdiler. Sinead ve Hugh, bu iki kültür arasında yarattıkları ilginç sentez ile çok geçmeden yerel olarak iyi tanınan bir ikili olmayı başardılar. Geçen yaz ise kemancı Ayda Tunçboyacı, trompet ve piyano sanatçısı Tevfik Kulak ve şarkıcı/oyuncu Selin Türkoğlu ile bir araya gelerek bir grup oluşturdular.

Sinead ve Hugh, Son Kez isimli bestelerini Türkçe ve İngilizce ortak sözlerle yazıp söylemeye karar verdiler. Daha sonra şarkıyı İstanbul'da Ayda, Selin ve Tevfik ile birlikte kaydettiler. Tevfik Kulak'ın yaptığı başarılı aranjmanla eserin son hali ortaya çıktı. Parçanın müzik videosu çekildikten sonra da Eurovision Şarkı Yarışması'na katılma fikri doğdu.

Inchequin bestesi Sok Kez/ The Last Time, İrlanda'nın ulusal TV kanalı RTE tarafından 22 Şubat'ta yapılacak final için yüzlerce şarkı arasından seçildi. Beş finalist; İrlanda televizyonlarında yayınlanan en uzun soluklu ve önemli şov programı olan "The Late Late Show'da, canlı yayında diğer 4 şarkı ile yarışacak. Oyların yüzde 50'si telefonla katılacak olan izleyiciler tarafından verilecek ve diğer yüzde 50'si de beş tane bölgesel kurul tarafından belirlenecek.

Inchequin'in Danışmanı Şampiyon Besteci

İrlanda şimdiye kadar 7 kez Eurovision'u kazanarak yarışmanın mutlak lideri olarak ön plana çıkıyor. 7 birinciliğin içinde en büyük payı olan isimlerden biri de Türk halkı tarafından yakından tanınan ve iki birinciliği olan Johnny Logan.

Inchequin grubunun en önemli şansından biri de 1980 yılında Johnny Logan'ın seslendirdiği ve İrlanda'ya birincilik getiren What's Another Year şarkısının bestecisi Shay Healey. İrlanda'nın en ünlü ve sevilen bestecilerinden biri olan Healey, grubun danışmalığını üstlendi. Shay Healey, Son Kez şarkısının İrlanda finalinde çok başarılı olacağına inanıyor.

Grubun üyeleri, Bodrum'un sihirli atmosferinde besteledikleri Türk ve İrlanda motiflerinin bir potada eritildiği bu şarkının; iki ülke arasında yepyeni bir köprü kuracağına, Türkiye'nin Eurovision'a katılmadığı bu senede Türkiye tanıtımına katkıda bulunacağına inandıklarını söylediler.

Grubun elemanları kimler?

Hugh & Snead

Hugh and Sinead ikilisi, efsanevi Kelt rock grubu Inchequin ile birlikte çaldı. Grup 'City on the Lagan' isimli parçayla Kuzey İrlanda'da müzik listelerinde 1 numara oldu. Bu başarıdan sonra on dokuz farklı ülkede sahne aldılar ve altı tane CD albümü yaptılar. Önde gelen BBC DJ'yi Gerry Anderson, grubu ve 'Widows Cloak' adlı albümlerini İrlanda'da esen taze bir rüzgar olarak nitelendirdi.

Grup son olarak İrlanda'da Eurovizyon yıldızı Brian Kennedy ile Belfast limanındaki uzun gemilerde müzik yaptı.

Selin Türkoğlu

Lisede tiyatro yapmaya başladı. Akademi İstanbul'da tiyatro eğitimine devam etti. Bu yıllarda hem okulda hem de özel olarak şan eğitimi aldı. Eğitimi sırasında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda oyunlarda rol aldı. Okuldan mezun olduktan sonra dizi, televizyon programları ve sinema filmlerinde yer aldı. Dijital film akademisinde kamera arkası eğitimi aldı. Inchequin müzik grubunda solist olarak görev yapıyor.

Tevfik Kulak

9 Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı'nın ardından 1991 yılında İzmir Devlet senfoni orkestrasında kadrolu sanatçı olarak görev yapmaya başladı ve bu orkestra ile Uzak Doğu ve tüm Avrupa'da konser turneleri yaptı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda 8 yıl görev yaptı. Birçok film müziği için aranjörlük, birçok ünlü sanatçı için albümler yaptı. Trompetçi olarak Whitney Houston'dan Pavarotti'ye, Sarah Brightman'dan Diana Ross'a kadar uzanan birçok dünya starına eşlik etti.

Ayda Tunçboyacı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda okudu ve burayı birincilikle bitirdi. A.B.D.'de Mannes College of Music'e kabul edilerek Ida Kavafian'la master programını tamamladı. 2001'de Fora Baltacıgil ile G.Bottesini'nin keman ve kontrabas için ikili konçertosunu İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Mersin Oda Orkestrası eşliğinde seslendirdi. Halen Borusan Filarmoni Orkestrasın'da keman sanatçısı olarak görev yapıyor.

Şarkı Sözleri

The Last Time/ Son Kez

Soğuk kuzey ülkesinden buraya vardığımda

Arkamda çok fazla acı bıraktım

Aslında beni buraya getiren buz gibi esen bir rüzgardı

Fakat artık yüzümde ılık bir meltem hissediyorum

Son kez

Yağmur yağacak

Doğduğum yer buradan çok uzaklarda

O kadar uzun süre serserilik yaptım ki

Vahşi atlar bile beni buradan söküp alamadı

Artık biliyorum, evet biliyorum burası benim yeni vatanım

Biliyorum ve sen de biliyorsun

Artık bu son yağmur

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title