Türk Dostu Amerikalılar Açıklandı - Haberler
Haberi Paylaş

Türk Dostu Amerikalılar Açıklandı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Türk Dostu Amerikalılar Açıklandı

ABD’de yayınlanan tek Türk dergisi TURKOFAMERICA ve TOA Consulting tarafından düzenlenen TOA ödüllerinin kazananları belli oldu.

ABD'de yayınlanan tek Türk dergisi TURKOFAMERICA ve TOA Consulting tarafından düzenlenen TOA ödüllerinin kazananları belli oldu.

ABD'de 2002'den beri yayınlanan tek Türk dergisi TURKOFAMERICA ve TOA Consulting tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen TOA ödüllerinin kazananları belli oldu. Bu yıl ' Türkiye dostu Amerikalılara' 31 farklı kategoride 36 kişi ve kuruma verilecek ödüller, 30 Mayıs'ta Harvard Club'ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Daha önce "Amerika'nın En Etkin 50 Türkü'nü", "En Başarılı 30 Türk-Amerikan Kadınını" ve geçen yıl da "40 Yaş Altı 40 Türkü"nü ödüllendiren TURKOFAMERICA & TOA Consulting, bu yıl da Türkiye dostu Amerikalıları ödüllendirecek.

Turkish Philanthropy Funds ve Türk Hava Yolları'nın destek verdiği gecede, ödül alanlar arasında Türkiye'deki Suriyeli mültecilere verdiği destekle bilinen sinema yıldızı Lindsay Lohan, Türk dostluğu ile tanınan ve aynı zamanda Amerikan İçişleri Bakanı Ryan Zinke'nin de eşi olan Lola Zinke, Amerikan Kongresi'nde ilk dostluk grubunu kuran eski kongre üyeleri Robert Wexler ve Ed Whitfield, eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Princeton Üniversitesi öğretim görevlilerinden Michael A Reynolds, Truva kazılarına yaptığı katkılarla bilinen Dr Brian Rose, 1981 yılından beri Türkiye'de yatırımları bulunan TM American Borate Company'nin sahibi işadamı James Sparks, Karun Hazineleri'nin Metropolitan Müzesi'nden alınıp Türkiye'ye iadesini sağlayan Avukat Lary Kaye, Türkiye ile ilgili milli davalarda hukuki alanda mücadele eden David Saltzman, ünlü tarihçi Justin McCarthy ve Heath Lowry, Türkiye'nin ilk uluslararası accelerator (hızlandırıcılar) programının öncülerinden Jeff Engell, Türkiye'nin yıllardır Amerika'da fahri konsolosluk görevlerini yürüten Los Angeles fahri başkonsolosu Bonnie Joy Kaslan ve Atlanta Fahri Başkonsolosu Mona Diamond, Türk sermayeli şirketler kategorisinde Godiva CEO'su Annie Young-Scrivner, aktif politikada Richmond County, Staten Island Başsavcısı Michael McMahon ve Maryland Eyaleti Delegesi Dan K. Morhaim, edebiyat alanında "Yes I Would Love Another Glass of Tea" kitabının yazarı Katharine Branning, sosyal medya alanında Glen Gilmore, iki kez Grammy'e aday gösterilen 700'den fazla semfonı okrestrası ile sahne alan opera sanatçısı, eski Oklohoma güzeli Demetra George Mustafaoğlu, Türk diplomatların Nazi soykırımından kurtardığı Yahudileri anlatan "Desperate Hours" begeleselinin yapımcısı Victoria Barrett, Turkish Philanthropy Funds'ta bir fon oluşturarak Amerika'da ekonomi üzerine eğitim alacak bir kız öğrenciye üniversite eğitimi için burs imkanı sağlayan George Schieber, Boston'da Gaziantep yöresi yemekleri de sunan bir dizi restoranın sahibi olan Soframiz: Vibrant Middle Eastern Recipes ve Spice: Flavors of the Eastern Mediterranean isimli kitapların da yazarı Ana Sortun, HSBC Global Asset Management CEO ve Bölgesel Başkanı Deborah A Hazell, JP Morgan üst düzey yöneticisi Andrew F Littlejohn gibi 36 isim yer alıyor.

Ödül töreni ile ilgili konuşan TURKOFAMERICA Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, Türk-Amerikan ilişkilerinin en zorlu olduğu dönemde çalışmaları ve faaliyetleri ile her dönem Türkiye'ye ve Türklere dostluğu ile bilinen isimleri ödüllendireceklerini söyledi. Yaklaşık 25 kişilik bir ekiple yoğun bir çalışma sonucu ödül alacak isimlerin belirlendiğini kaydeden Özyurt, akademi, iş dünyası, arkeoloji, edebiyat, finans, teknoloji gibi 17 farklı kategorilerde verileceğini vurguladı. Özyurt, 2015 yılında Amerika'nın En Etkin 50 Amerikalı Türk'ünü, 2016 yılında Amerika'nın En Etkin 30 Türk Kadınını, geçtiğimiz yıl da Amerika'nın Etkin 40 Yaş Altı 40 ismini ödüllendirdiklerini hatırlattı.

Etkinliğin organizasyonunu üstlenen TOA Danışmanlık yöneticisi Cüneyt Gürkan da, New York Harvard Club'ta 30 Mayıs'ta düzenlenecek ödül gecesinde 250'ye yakın davetliyi ağırlayacaklarını söyledi. Gürkan, New York merkezli kar amacı gütmeyen hayır kuruluşu Turkish Philanthropy Funds'un ve Türk Hava Yolları'nın desteklediği gecede açık artırmalardan elde edilecek gelirin de Türkiye'de gerçekleştirilecek hayır projelerine aktarılacağını kaydetti.

Ödül sahipleri, Türk-Amerikan toplumunun önde gelen isimlerin yer aldığı 18 kişi juri tarafından belirlendi. - NEW YORK

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri