Tess Gerritsen Üsküdar Üniversitesi'nde Okuyucularıyla Buluştu

Tess Gerritsen Üsküdar Üniversitesi'nde Okuyucularıyla Buluştu

12.11.2014 15:19 | Son Güncelleme: 12.11.2014 15:19
Tess Gerritsen Üsküdar Üniversitesi'nde Okuyucularıyla Buluştu

Korku-tıbbi gerilim türündeki kitapları ile tanınan Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi'nde Prof.Dr. Sevil Atasoy ile birlikte bir söyleşi yaptı.

Gerritsen, romanlarını yazarken gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberlerden esinlendiğini söyledi.

Kitapları dünyanın pek çok ülkesinde çok satanlar listesinde yer alan polisiye, korku, tıbbi gerilim türü yazarı Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi'ne geldi.

Kaleme aldığı Rizzoli ve Isles serisinden yararlanılarak yapılan Rizzoli&Isles dizisi ülkemizde ilgiyle izlenen, korku-tıbbi gerilim türündeki kitaplarıyla da Türk kitapseverler tarafından tanınan Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi'nde okurlarıyla buluştu.

Prof.Dr. Atasoy ile birlikte söyleşi yaptılar

Tess Gerritsen, Üsküdar Üniversitesi Şiddet ve Suçla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi (ŞİDAM) Müdürü ve rektör danışmanı Prof.Dr. Sevil Atasoy ile beraber bir söyleşi de yaptı.

Yaşanmış olaylardan esinleniyorum

Gerritsen, romanlarını çoğu zaman gazetelerde yer alan polis adliye haberlerinden ve yine duyduğu benzer gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığını söyledi.

Nasıl yazar oldu?

Gerritsen, kendini yazar olmaya iten nedeni de anlattı. Küçük yaşlardan itibaren çok düzgün ve iyi bir insan olarak tanıdığı bir kişinin yıllar sonra aslında bir katil olduğunu öğrenmesiyle büyük şok yaşadığını belirten Gerritsen, roman yazmaya da bu olaydan sonra karar verdiğini anlattı.

Dünya çapında tanınmasına neden olan ilk romanı Hasat'ı da kendine anlatılan bir olaydan yola çıkarak yazdığını belirten Gerritsen, 'Daha önce Rusya'da çalışan bir kişi bu ülkedeki organ mafyasından bahsetmişti. Kaçırılan yetim çocukların Uzakdoğu ülkelerine götürüldüğünü ve organlarının çıkarıldığını anlatmıştı. Bu olaydan esinlenerek yazdığım kitap Hasat'tı. Bu kitap çok satınca yeni kitaplar yazmaya karar verdim ve ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Basit bir gazete haberi bir kitap konusu olabilir. ' dedi.

Sarai'nin kitabını yazmak istiyorum

Tess Gerritsen, gezmek için geldiği İstanbul'da iki yıl önce esrarengiz bir şekilde kaybolan ve cesedi 10 gün sonra Sarayburnu'ndaki kalıntılarda bulunan Amerikalı Sarai Sierra ile ilgili bir kitap yazacağını söyledi.

Kültürlerarası bir köprü olacak

Basından takip ettiği cinayetin Amerika'da da konuşulduğunu belirten Gerritsen, 'Bu cinayetle ilgili bir kitap yazmayı düşünüyorum. Kitapta Amerikalı ve Türk dedektifler birbirini anlamaya çalışacak. Amerikalılar'a Türkiye'nin korkulmayacak bir ülke olduğunu anlatmak istiyorum. Bu kitabın kültürler arasında bir köprü olmasını istiyorum' dedi.

İstanbul büyüleyici bir şehir

Çok sevdiği İstanbul'a dördüncü kez geldiğini belirten Gerritsen, 'Bu şehir çok büyüleyici ve renkli bir şehir' dedi.

Yazarlık kariyerimi çocuklarıma borçluyum

Babasının isteği üzerine doktor olduğunu belirten Gerritsen, '7 yaşında yazar olacağımı biliyordum ama babam doktor olmamı istiyordu. İyi bir kız evlat olarak tıp okudum. Doktor olarak okuduktan sonra hamile kaldım. Hamilelik iznimde de ilk kitabımı yazdım ve kitap yazmayı çok sevdiğimi anladım. Yazarlık kariyerimi çocuklarıma borçluyum.' dedi.

Yazar adaylarına önerilerde de bulunan ünlü yazar, 'Yazdığım her şeyde en zor olan bitirmek çünkü ortasına geldiğimde kayboluyorum. İşin sırrı yazmaya devam etmek ve işin sonunu görmektir. Yazmaya başlayanlar ilk bölümde tıkanırlar, ilk denemelerinizde hemen yılmayın ne olursa olsun tamamlayın' diye konuştu.

Her ses kendi hikayesini anlatır

Kitaplarını yazmaya başlarken kahramanlarının kendisiyle konuşmasını beklediğini belirten Gerritsen, 'Hasat'ta çocuk sesini bekledim. Rusya'daki Yakof'un sesiydi, o sesi duyduktan sonra yazmaya başladım. O ses kendi hikayesini anlatır.' şeklinde konuştu.

Yoğun ilgi gördü

Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra dışardan katılımcıların da yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Tess Gerritsen okurlarının sorularını da yanıtladı. Söyleşinin ardından Prof.Dr. Sevil Atasoy ve Tess Gerritsen, birlikte kitaplarını imzaladılar. Etkinliğe katılanlar Prof.Dr. Atasoy ve Gerritsen ile sohbet etme olanağı da yakaladı.

Şehir dışında da katılımın olduğu programda okurlar Gerritsen ve Atasoy ile fotoğraf da çektirdi.

Korku-gerilim edebiyatının kraliçesi

Tess Gerritsen, 1953 yılında Kaliforniya'da doğdu. Stanford Üniversitesi'nde antropoloji konusunda lisans eğitimi aldıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi'nde tıp bölümünü tamamladı. İlk kitabını doktorluk yaparken, doğum iznine ayrıldığı sırada yazan Gerritsen, yazarlık hayatına alışılmışın dışında bir başlangıç yaptı. Çıkarttığı ilk tıbbi gerilim romanıyla New York Times listelerine hızlı bir giriş yapan yazar, listelerin üst sıralarından inmeyen kitaplarıyla aldığı ödüller sayesinde tüm dünyada sağlam bir yer edindi. Eleştirmenler ve okuyucular tarafından 'korku-gerilim edebiyatının kraliçesi' olarak nitelendirilen Gerritsen'in kitapları 40 dile çevrildi ve dünya genelinde 25 milyondan fazla okura ulaştı. Kitaplarından uyarlanan Rizzoli & Isles adlı dizi, büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. Başarılı hekimlik hayatını bırakıp tüm zamanını yazmaya adayan Gerritsen, Amerika Maine'de yaşıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tess Gerritsen Üsküdar Üniversitesi'nde Okuyucularıyla Buluştu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 00:45:23. #1.15#
title