Tekstil Devi Seven Hill Resmen Battı

Tekstil Devi Seven Hill Resmen Battı
Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Hazır giyim sektörünün önemli isimlerinden Seven Hill hakkında mahkeme iflas kararı verdi. Şirketin varlıklarının 80 milyon liralık borcunu karşılamaya yetmediği ifade ediliyor.

Kendi markasını yaratmak üzere 1990'lı yılların sonunda yola çıkan Hüseyin Özbek'in kurduğu Seven Hill özellikle krizli dönemlerde büyümesini sürdürdü. Marka, Türkiye genelinde 80'i aşkın mağaza ve yüzlerce çalışana ulaştı. Ancak iki yıl önce mali yapısı bozulan Seven Hill "Beş Yıldız Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi Ticaret A.Ş. ve Özbek Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş." için iflas erteleme başvurusu yapıldı.

KAYYUM DA KURTARAMADI

Dosyaya bakan Bakırköy Ticaret Mahkemesi 13 Eylül 2013'te şirketleri iflas erteleme kapsamına aldı. Bu kararla şirketler alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme şirketlerin yönetimine kayyum atadı. İflas erteleme süreci devam ederken karar temyiz edildi. Yargıtay her iki şirket için verilen iflas erteleme kararını bozdu. Şirket avukatlarının yaptığı süre uzatım talebi ise reddedildi. Kayyum heyeti de şirketin geleceği ile ilgili olumlu bir tablo ortaya koyamayınca şirketin iflası gündeme geldi.

İKİ ŞİRKET İÇİN DE İFLAS KARARI

Bakırköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz 22 Nisan günü Beş Yıldız Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi Ticaret A.Ş. ve Özbek Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. hakkında iflasına karar verdi. Verilen bu karar ile birlikte şirket için tasfiye süreci de başlamış oldu. Tasfiye işlemleri için dosya Bakırköy 1. İcra ve İflas Müdürlüğü'ne gönderildi.

HESAPLARI BLOKE EDİLDİ

Beş Yıldız Tekstil ve Özbek Tekstil Konfeksiyon'un ortaklarından baba Bektaş Özbek, bir şirketin yaptığı icra takibi sonrası banka hesaplarının bloke edilmesi nedeni ile intihar girişiminde bulunmuştu. Özbek, hesaplara bloke konulması nedeni ile çalışanların ücretini ödeyemez duruma düştüğünü, anılan eylemi bu yüzden gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

SEYYAR SATICILIKTAN BAŞLADI

Seven Hill markası her ne kadar Özbek Ailesi'nin ikinci kuşak temsilcileri tarafından büyütülse de sürecin başında kumaş tüccarı baba Bektaş Özbek'in çalışmaları belirgin bir iz taşıyor. Adana'da eşek sırtında seyyar satıcılık yaparak işe başlayan Bektaş Özbek, 1979'da İstanbul'da kurduğu tekstil firması ile kumaş ticaretine başladı. Baba Özbek 1997 yılına gelindiğinde ise iki çocuğu ile Seven Hill markasının bünyesinde olduğu 42 milyon TL sermayeli Beş Yıldız Tekstil'i kurdu. Özbek Ailesi 2003 yılında ise Özbek Tekstil Konfeksiyon'u kurdu. (Kaynak:Hürriyet)

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (59)
İSMAİL DEMİR: Yazık olmuş üzüldüm ekmeğini yedim bu firmanın Bektaş bey iyi adamdır adam gibi adam ama çocukları beş para etmezin teki onların yüzünden sirket bu hale geldi Rabbim Bektaş beyin yardımcısı olsun
FAR CRY: darısı evkur gibi mağazaların başına dilerim rabbimden 84 faiz ile cehennemim en iyi villasını onlar ve onun gibilerinin mekanı olur insALLAH
AKP GİTMELİ: Her ilde on tane yed-i emin deposu var. Fabrika, şirket ve iş yerlerinde haczedilen mallar tonlarca. Bu batışlar domino etkisi yapacak. Akp iktidardan uzaklaşmadığı sürece bu güvensiz ortam binlerce şirketi batıracak. Zaten şu anda ülkede ticaret yapanların yarısı batık vaziyette. Ticaret yapanların yüzde doksanı da kar edemiyor. Bu çöküşe engel olmak zor. Yaşadığımız kriz 2001 ve 2008 krizlerinden daha ağır geçiyor.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title