Haberler

Türkiye ve Japonya Ortaklığında Afet Risklerinin Azaltılması Sempozyumu Başladı

Abone Ol

Türkiye ve Japonya ortaklığında düzenlenen 'Afet Risklerinin Azaltılmasına Yönelik Karşılıklı Yardım Sistemi ve Bilişim Teknolojilerinin Kullanımı Sempozyumu' Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde başladı. Sempozyumda deprem riski ve afet yönetimi konuları ele alındı.

Türkiye ve Japonya ortaklığında düzenlenen "Afet Risklerinin Azaltılmasına Yönelik Karşılıklı Yardım Sistemi ve Bilişim Teknolojilerinin Kullanımı Sempozyumu" Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde Bilim Beyoğlu'nda başladı.

TÜBİTAK ve Japonya Bilimi Destekleme Kurumunun destekleriyle gerçekleştirilen sempozyumun açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, deprem riskinin hep var olduğu bir coğrafyada yaşadıklarını söyledi.

Yıldız, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde Türkiye'nin ciddi bir mücadele verdiğini kaydederek, devlet, millet, vatandaş ve yerel yönetimler olarak bu depremden çıkaracakları çok ders olduğunu dile getirdi.

Beyoğlu'nda tarihi dokuyu koruyarak depreme dayanıklı konutlar üretmek zorunda olduklarını ifade eden Yıldız, belediye olarak başlattıkları kentsel dönüşüm çalışmalarının 6 Şubat'ta yaşanan depremin ardından hızlandığını kaydetti.

Yıldız, "Tüm bu olanlardan, yaşadıklarımızdan ders çıkararak, bilimin ve teknolojinin rehberliğinde depreme dayanıklı yapılar üretmek, depreme hazırlıklı olma noktasında yapacağımız en önemli çalışmadır. Bu dünyada hep birlikte yaşayacağız. Bunu da hep birlikte başaracağımıza inanıyorum." diye konuştu.

"İki ülke arasındaki dostluğun daha derinleştiği günler yaşıyoruz"

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara da 6 Şubat'ta depremin yaşandığı gün Japonya'dan acil kurtarma ekipleri, sonraki süreçte de sağlık sektörüne destek olmak için donanımlı ekipmanlar ile doktorlar gönderdiklerini anlattı.

Kenichi, 12 yıl önce atlattıkları büyük depremde Türkiye'den gelen yardım ve destek ekibinin Japonya'da en uzun süre kalan ekip olduğunu belirterek, "Japonya olarak Türkiye'den çok uzaktayız ama Türkiye'de deprem olur olmaz halktan gelen sesleri de dinleyerek hızlı bir şekilde ekipman ve takımları hazırlayıp Türkiye'ye göndermeye karar verdik. Türkiye'de 'Gerçek dostlar zor zamanlarda belli olur.' diye bir söyleyiş varmış. İşte bu zor zamanları birlikte aşmak amacıyla iki ülke arasındaki dostluğun daha derinleştiği günler yaşıyoruz." diye konuştu.

Projenin Japon yürütücüsü Prof. Dr. Tomoko Kano, proje devam ederken 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana geldiğini, bu nedenle planları değişse de sonrasında çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Proje yürütücülerinden Telat Aydın, karşılıklı yardım sisteminin, Japonya'nın afet yönetimi alanında önemli bir projesi olduğunu aktardı.

Tarihsel olarak depremler, tsunamiler ve diğer afetlerle mücadele etmek zorunda kalan Japonya'nın bu alanda benzersiz bir deneyime sahip olduğunu belirten Aydın, bu deneyimin de Japonya'nın acil durum yönetimi ve dayanıklılık konusunda birçok etkin stratejiyi ve uygulamayı geliştirmesine yol açtığını aktardı.

Sempozyum açılış konuşmalarının ardından "Tarihi ve Kültürel Yapılardaki Riskler", "Afet Yönetiminde Kurumlar Arası İşbirliği ve Yapılmış Çalışmalar" ile "Afet Yönetiminde Sosyal Organizasyon" konulu oturumlarla devam etti.

Kaynak: AA / Teknoloji

Beyoğlu Türkiye Japonya Teknoloji Haberler

Bakmadan Geçme

Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden? Alina Boz hangi dizilerde oynadı? Alina Boz kimdir, hangi yapımlarda yer aldı? Ölümlü Dünya 2 çıktı mı? Ölümlü Dünya 2 yayınlandı mı, nerede çıktı? İDO vapur seferleri iptal mi edildi? 3 Aralık Hangi vapur seferleri iptal edildi, neden? İDO vapur seferleri! Beşiktaş başkanlık seçimi ne zaman 2023? Beşiktaş başkanlık seçimi hangi tarihte, ayın kaçında yapılacak? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 3 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Melike Şahin konserini neden iptal etti? Melike Şahin konseri iptal mi? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 3 Aralık Pazar hangi sınav yapılacak?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title