Haberler

  Savunma sanayii ihracat rekoru kırıldı!

  Güncelleme:

  Savunma sanayii ihracat rekoru kırıldı. Üstelim hem senelik hem de aylık bazda geçtiğimiz yılın gelirinin üstüne çıkıldı.

  Yerli savunma sanayii şirketlerinin başarıları sayesinde bir kez daha ihracat rekoru kırıldı. Üstelik bu sefer hem yıldan yıla büyüme ile senelik gelir hem de Kasım 2022 satışlarıyla aylık rekor aşıldı. Sene sonuna kadar 4 milyar dolar seviyesinin de geçileceği tahmin ediliyor. İşte detaylar…

  Savunma sanayii ihracat rekoru geldi! Aylık baraj aşıldı

  Türkiye, son yıllarda Asya, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerine ihraç ettiği askeri ürünlerle yerli ve yabancı basında adından söz ettiriyor. Özellikle insansız hava araçları pek çok farklı ülkede ve senaryoda kendini kanıtladığı için uluslararası topluluklarda Game Changer (oyun değiştirici) olarak biliniyor.

  Tabii yalnızca İHA- SİHA gibi hava araçları değil, Aselsan, Havelsan ve Roketsan başta olmak üzere FNSS ve BMC gibi şirketler balistik füze, hava savunma sistemi, çeşitli mühimmat, savaş yönetim sistemi, gemi ve zırhlı araç gibi yüzlerce, hatta binlerce yerli üretim ürünü ve yazılımı yurt dışına ihraç ediyor.

  Defense News Top 100 açıklandı! Türkiye'den kaç şirket var?

  Buna bağlı olarak savunma sanayii ihracatı geçtiğimiz yıl yüzde 42 büyüyerek 3.2 milyar dolarlık yeni rekoruna ulaştı. Bu yıl da 4 milyar dolar seviyesinin aşılması bekleniyor. Fakat çoktan bir önceki seneyi geride bırakmayı başardı.

  Hatta yalnızca yıllık değil, aylık rekor da kırıldı. Zira kasım ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla yüzde 31.6'lık artış gerçekleşti ve 500 milyon dolar ihracat barajı aşıldı. İlk 11 ayı bir önceki senenin aynı dönemine oranladığımız zaman da yüzde 35.7'lik büyüme görüyoruz.

  Tabii tüm bu şirketler içerisinde Baykar'a ayrıca bir parantez açmak gerekiyor. Haluk Bayraktar, bugün yaptığı paylaşımda şirketin 2022 yılında 18 farklı ülkeye İHA, SİHA ve TİHA sistemleri sattığını ve de 1 milyar doları aşan ihracat gelirine ulaşıldığını söyledi.

  Bu da şirketin 2022 yılında imzalanan sözleşmelerinin yüzde 98'ini oluşturuyor. Ayrıca Türkiye'nin 4 milyar doları aşması beklenen ihracat verilerinin yüzde 25'ine tekabül ediyor. Tabii gelecek yıllarda da mevzu bahis gelirler artmaya devam edecektir.

  Her yıl kırılan rekorlar ve dünya genelindeki tanınırlık benzeri konularda büyük gelişmeler görsek de mevcudun NATO'nun en büyük 2. ordusu Türkiye için yeterli olmadığını belirtelim. Fakat hem ihracat hem de yerlileşme oranları diğer ülkelerin çok daha üzerinde olduğu için aradaki fark giderek kapanıyor.

  2022 yılı 11 aylık ihracat geliri:

  Ocak: 306.7 milyon dolar

  Şubat: 325.1 milyon dolar

  Mart: 327 milyon dolar

  Nisan: 392.1 milyon dolar

  Mayıs: 330.4 milyon dolar

  Haziran: 315 milyon dolar

  Temmuz: 325.7 milyon dolar

  Ağustos: 333.9 milyon dolar

  Eylül: 166.5 milyon dolar

  Ekim: 464.5 milyon dolar

  Kasım: 500+ milyon dolar

  Aralık beklentisi: 213,1 milyon dolar üstü (4 milyar sınırını geçmek için)

  Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Türkiye İhracat Haberler

  Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

  Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

  Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

  Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

  Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

  Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

  Bakmadan Geçme

  Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
  CHP lideri Özel'den İmamoğlu'nun Roma gezisine yorum: Mahsurlu görmüyorum

  CHP lideri Özel'den İmamoğlu'nun Roma gezisine yorum: Mahsurlu görmüyorum

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title