Ermenistan'ın Azerbaycan'da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

Ermenistan'ın Azerbaycan'da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

24.11.2020 09:58 | Son Güncelleme: 24.11.2020 11:05

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ermenistan ordusunun Azerbaycan'da işlediği savaş suçlarının anlatıldığı raporu, bu haftadan itibaren Türkiye ve dünyadaki ilgili kurum ve kuruluşlar ile Avrupa Birliği ülkelerinin parlamentolarının insan hakları komisyonlarına göndereceklerini bildirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK), Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan savaşta Ermenistan ordusunun yaptığı insan hakları ihlallerine ilişkin rapor hazırlandı. Raporla ilgili açıklamalarda bulunan Malkoç, ombudsmanların iki görevinin bulunduğuna işaret ederek, bunlardan ilkinin ülkede kamu hizmeti sunan idare ile vatandaşlar arasındaki sorunları ara buluculuk yöntemiyle gidermek, ikincisinin de ulusal ve uluslararası alanda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

Raporun hazırlanma sürecinde, Azerbaycan'a giderek Ermenistan ordusunun saldırılarında zarar gören sivil yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunduklarını anlatan Malkoç, "Azerbaycan'a yaptığımız seyahatte, özellikle savaş alanları dışındaki sivil yerleşim bölgelerinde, Gence, Terter, Goranboy, Ağdam hatta Bakü civarında füzelerle vurulan yerleri dolaştık. Gence, savaş alanının kilometrelerce dışında olmasına rağmen Ermenistan'dan atılan füzelerle vuruldu, Terter de aynı şekilde vuruldu" diye konuştu.

"BİLEREK SİVİL YERLEŞİM BÖLGELERİNİ VURMAK BİR İNSANLIK SUÇUDUR"

Malkoç, Ermenistan'ın saldırıları sonucu 94 sivil Azerbaycan vatandaşının hayatını kaybettiğini, 414'ünün de yaralandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Savaşın olmamasını hepimiz temenni ederiz ama uluslararası hukuka göre meşru müdafaa ve benzeri nedenlerle savaş cephede olabiliyor. Ama kasten, bilerek savaş cephesinin 100-150 kilometre ötesindeki sivil yerleşim bölgelerini vurmak bir insanlık suçudur. Bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen temel haklara, Cenevre Sözleşmesi'ne aykırıdır"

Ermenistan'ın Azerbaycan'da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

"YASAK SİLAHLARIN, BOMBALARIN NASIL KULLANILDIĞINI GÖRDÜK"

Azerbaycan'daki incelemelerinde, saldırıların elim sonuçlarına tanıklık ettiklerini ifade eden Malkoç, "Saldırılar sonucu ölen insanların yakınlarıyla, yaralananlarla konuştuk. Annesi ve babasını kaybeden çocuklarla konuştuk. Yıkılan okulları, evleri gördük. İbadethanelerin bu saldırılardan dolayı uğradıkları zararı gördük. Çevrenin nasıl tahrip edildiğini gördük. Yasak silahların, bombaların nasıl kullanıldığını gördük. Raporda hepsini anlattık" dedi.

"SALDIRILARIN KRONOLOJİK SIRALAMASINI YAPTIK"

Malkoç, 7 bölümden oluşan raporda, "Dağlık Karabağ Sorunu", "Yerinde İnceleme Neticesinde Elde Edilen Tespitler", "İnsan Hakları Açısından Çatışmaların Değerlendirilmesi" gibi başlıkların bulunduğunu belirterek, "Bunun dışında raporumuzda, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen saldırıların kronolojik sıralamasını yaptık. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırıları sonucu hayatını kaybeden sivillerin fotoğraflarını ve nerelerde şehit edildiklerini ayrı ayrı inceledik." bilgisini paylaştı.

KDK olarak hazırladıkları raporla tarihe not düşmek istediklerini söyleyen Malkoç, şunları kaydetti: "Savaş suçu işleyenlerin, sivilleri katledenlerin, çevreyi tahrip edenlerin, gecenin 01.00'inde 1 yaşındaki çocukları veya yaşlıları, savaşla ilgili olmayanları öldürenlerin tespitini yaparak, bunların uluslararası mahkemede yargılanması için çaba göstermeye çalıştık. Raporu, bu haftadan itibaren Türkiye'deki ilgili kurum ve kuruluşlar ile dünyadaki bütün insan hakları kurumlarına, ombudsmanlara ve insan hakları savunucularına göndereceğiz. Avrupa Birliği ülkelerinin parlamentolarının insan hakları komisyonlarına göndereceğiz. Ayrıca tabii Azerbaycan'a da göndereceğiz. İnsanlık ve insan hakları adına sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık. Bundan sonrası uluslararası diğer kurumların işi. Bu suçları işleyenleri, sivilleri katledenleri, Cenevre Sözleşmesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne aykırı davrananları yargılamak için savcıların, mahkemelerin önüne çıkarmak, elbette başkalarının da sorumluluğundadır. Bize düşen görev bunları kayıt altına almaktır."

Ermenistan'ın Azerbaycan'da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

"RAPOR, ULUSLARARASI YARGILAMADA DELİL OLACAK"

Ermenistan'ın savaş suçu işlemesine rağmen kendisinden hesap sorulmayacağını düşündüğünü söyleyen Malkoç, "Unuttukları bir şey var: 'Artık dünya, eski dünya değil; Azerbaycan, eski Azerbaycan değil; Türkiye, eski Türkiye değil.' Dolayısıyla kendilerini bugüne kadar şımartanların koruyacağını zannediyorlar. Ama bu rapor, Ermenistan'ın insan hakları ihlalleri karşısında uluslararası yargılamada delil olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"CAMİLERİ DOMUZ AHIRINA ÇEVİRMİŞLER"

Malkoç, Ermenistan'ın 10 Kasım'da yürürlüğe giren ateşkesin ardından geri çekilmesiyle işgal ettiği bölgelerdeki tahribatın da ortaya çıktığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Şuşa, Ağdam, Terter ve Kelbecer'de, buralarda da tarihe karşı işledikleri suçlar var. Camileri domuz ahırına çevirmişler, müslümanların mezarlarını tahrip etmişler. Bu olacak şey mi! Hocalı'daki katliamın veya benzeri katliamların, bunların hesabı mutlaka sorulacak ki bundan sonra kimse böyle yanlışlara cesaret edemesin"

"ULUSLARARASI İNSANCIL HUKUKU KAPSAMINDA SAVAŞ SUÇU İŞLEMİŞTİR"

Raporda, "Ermenistan silahlı kuvvetleri, sivil yerleşim merkezlerine saldırarak, misket bombası gibi ayrım gözetmeyen ve bu nedenle kullanımı yasaklanmış silahları kullanarak hem sivillerin yaşam hakkını ihlal etmiş hem de Uluslararası İnsancıl Hukuku kapsamında savaş suçu işlemiştir" ifadeleri kullanılıyor.

Rapordaki, füzelerle vurulan sivil yerleşim yerlerinin fotoğrafları yaşanan yıkımı gözler önüne sererken, saldırılarda 3 bin 410 müstakil ev, 120 çok daireli konut binası ve 512 sivil tesisin ağır hasar aldığı belirtiliyor. Saldırılar sonucu yakınlarını kaybedenlerle yapılan görüşmelerin de anlatıldığı raporda, Gence'deki bir ev ziyareti şu şekilde aktarılıyor: "Saldırıda anne ve babası ile büyükannesini kaybeden 2 yaşındaki Nilay'ın teyzesi ile tanışılmıştır. Teyzesi, Nilay'ın annesinin hamile olduğunu, doğmamış kardeşini de kaybeden Nilay'ın sürekli ağladığını ve annesini sorduğunu belirtmiştir."

Ermenistan'ın Azerbaycan'da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

Kaynak: Anadolu Ajansı / Osman Baytürk

Haber Yorumları (11)
YAHYA: ''Camileri ahıra çevirmişler, mezarları tahrip etmişler. '' derken türkiye’nin kurucularına yapılan suçlamalara benziyor.
GAZİ DOYUK: Suçlular gerrği gibi cezalandırılmazsa toplumlarda suç işleyen cesaretlenir.
KANIT GÖSTER: Biz kanıtlarımızı hazırlıyoruz, sizin gözününüze sokacağız. Siz de kanıtlarınızı hazırlayın, eğer varsa. Eğer yoksa konuşma, mide bulandırma.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title