Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı

Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı

07.03.2018 16:25 | Son Güncelleme: 07.03.2018 16:25
Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu sigorta aracılık hizmetleri ve finans sektör temsilcilerinin oluşturduğu 16.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu sigorta aracılık hizmetleri ve finans sektör temsilcilerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi sigortacılık sektörünün sorunları ve çözüm öneri ile ilgili Ankara, İzmir, İstanbul Ticaret Odaları ile Bursa ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile bir araya gelerek genişletilmiş bir sektör toplantısı düzenledi.

SATSO meclis salonunda gerçekleştirilen "Acenteler Kapanmasın" konulu toplantısında sektörel birlikteliğin sürekliliği ve mesleki sorunlara çözüm önerileri konuşuldu. Ev sahipliğini SATSO 16. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyeleri; Ayhan Akdağcı, Oktay Topçu, Zafer Yıldırım ve Komite Üyelerinin yaptığı toplantıya SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclis Üyesi, İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Meclis Üyesi Levent Korkut, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara Ticaret Odası Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kemal Gazioğlu, çevre odaların temsilcileri ve çok sayıda meslek erbabı iştirak etti. Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci 16. Meslek Komitesi'nin çalışmalarının yakından takip ettiklerini dile getirerek, "Sigortacılık sektörünü temsil eden 16. Meslek Komitemiz sorunlarını her fırsatta dile getiriyorlar, sektörün mevcut durumundan hepimiz haberdarız ve bu konuda elimizden gelen desteği veriyoruz. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

"Sektörde tek ses olmalıyız"

Başkan Yardımcısı Yılgenci'nin ardından kürsüye gelen 16. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Ayhan Akdağcı yaptığı açıklamada, "Acenteler Kapanmasın diyerek tekrar yola çıkıyoruz. Tekrar tüm acentelerin yeniden silkelenerek bir arada omuz omuza mücadele edeceği başlangıç için bir adım olmasını ümit ediyoruz. Sigorta sektörü uzun zamandır büyük bir çalkalanma yaşamaktadır. Finans sektörünün lokomotiflerinden biri olan sektörümüz her geçen gün yıpratılmaktadır. Gerek sektörün içinde yaşanan kutuplaşmalar, gerekse dışarıdan müdahaleler, sektörümüze olan güveni zedelemektedir. Bizim sürekli olarak karşı çıktığımız ve bağımsız yapılanmanın sektör için önemini defalarca anlatmamıza rağmen, sigorta acentelerini birlik altında toplayıp daha güçlü olacağımız varsayılarak kabul edilen, 5684 sayılı kanunla her taraftan bağlanan sigorta sektörü, zaman içinde yapılan yanlış uygulamalar sonrası kaosa sürüklenmiştir. Sektör hakkında her yeni çıkan yönetmelik düzen yerine kargaşayı körüklemektedir. Bunun büyük sebebi de sektörde asıl oyuncu olan bizlerin söz hakkı olmamasıdır. Sektörümüzde sorunlar büyüktür ancak en önemli sorun birlik ve beraberliğin olmaması ve tek ses olmayışımızdır. Bizim üst kurulumuz olan SAİK, tüm acentelere 2023 vizyonu adında bir çalışma gönderdi, SAİK Başkanı ülkemizdeki acente sayısının yeterli olduğu hatta bazı illerde fazla olduğunu beyan ederken, 4500 PTT şubesine yetki verileceğinin konuşulduğu bu günlerde neden hala ortaya çıkıp açıklama yapmıyor. Böyle günlerde bizlerin birleşerek tek ses olması gerekmektedir" diye konuştu.

"Sorunlarımıza sahip çıkmalıyız"

Sorunlara sahip çıkılması gerektiğini de belirten Yılgenci, "Sektörümüzdeki en önemli sıkıntılarından bir tanesi de yetkisiz olarak, pervasızca sigorta satan iş yerlerinin tüm denetleme ve incelemelere rağmen cezasının olmamasından dolayı yeterli sonuç alınamamasıdır. Biz Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin 16. Meslek Komitesinde temsilcileri olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her zaman haksızlığa karşı durmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki süreçte TOBB, SAİK ve Hazine nezdinde başlatmış olduğumuz ve takipçisi olacağımız iki konu da sizlerin desteğini beklemekteyiz. Birincisi iptal poliçelerde komisyon iadelerinin kaldırılması ile ilgili yaptığımız çalışmadır. İkincisi ise ruhsatların noterlerden verilmesi meselesidir. Bizlerin talebi Noterler eski sistemde olduğu gibi yine alım satım işlemini gerçekleştirsin. Ancak ruhsatı poliçeyi kesen sigorta acentesi basım yaparak araç sahibine teslim etsin. Acenteler kendi sorunlarına sahip çıkmadığı sürece sorunların çözülmesi imkansızdır. Acentelerin bağımsız olarak kendi varlıklarını savunacak bir yapı için, mücadele etmediği sürece sıkıntılar artarak büyüyecektir" şeklinde konuştu.

"Birlik ve beraberlik önemli"

Divanda yer alan sigorta sektör temsilcilerinden Zekeriya Başoğlu ise yaptığı açıklamada, "Yolculuğumuz yoğun bir yolculuk. Birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. Kötü bir tablo içerisinde iyi mesajlar da duymak istiyoruz. Çünkü biz artık senelerdir bu sektör içerisindeyiz fakat aramızda bu sektöre yeni giren arkadaşlarımız var. Onlar için olumlu mesajlar vermeliyiz. Karanlık günler sonrasında aydınlık günlerde gelecektir. Öneriler ve sorunlar için bir mekanizma kurulmalı öneriler toplanmalı ve çözüm masası oluşturulmalı" dedi.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi. Sektör çalışanları görüş ve önerilerini dile getirerek yaşanan sıkıntılar ile ilgili örnekler de verildi. - SAKARYA

Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı
Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı
Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı
Satso'da Acenteler Kapanmasın Toplantısı Yapıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title