Haberi Paylaş

İbrahim Kalın'dan eski YÖK Başkanı'nın Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili sözlerine tepki: Siyasetin seviyesini düşürüyor

Politika Haberleri

Seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili başlayan tartışmaya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dahil oldu. Görev yaptığı sürede diplomayı çok aradığını ancak bulamadığını açıklayan eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a tepki gösteren Sözcü Kalın, "Açıklamaları zihin bulandırmaya yönelik, bu tür hamleler siyasetin seviyesini düşürüyor" dedi.

14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üniversite diploması yeniden gündeme geldi.

Erdoğan'ın 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olup olmamasıyla ilgili açıklama yapan eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, görev yaptığı sürede diplomayı çok aradığını ancak bulamadığını açıkladı.

Özcan'ın bu sözleri kamuoyunda büyük bir tartışmanın fitilini ateşlerken, Marmara Üniversi'nden açıklama yapıldı. Erdoğan'ın 1974'te Üniversitelerarası Seçme Sınavı'na girdiği, bu sınavın sonucunda verilen resmi sonuç belgesiyle İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı ve 4 yıllık eğitim veren Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokuluna öğrencilik hakkı kazandığı, aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile bu okula resmen kayıt yaptırdığı aktarıldı. Açıklamada, 1980-1981 eğitim-öğretim yılı içinde sorumlu olduğu bütün derslerden başarılı olarak 1981 yılının şubat ayında öğrenimini tamamladığı vurgulanan açıklamada, "Talebi üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde dönemin dekanının imzasıyla düzenlenen 440-687 numaralı bir 'geçici mezuniyet belgesi' kendisine verilmiştir. Söz konusu tarihte Yüksekokul, Ticari Bilimler Fakültesine dönüştüğünden Cumhurbaşkanımızın mezuniyeti, dönemin diğer mezuniyetleri gibi Ticari Bilimler Fakültesine kayıtlı olarak gerçekleşmiştir" ifadeleri kullanıldı. Üniversitenin açıklamasının ardından İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi devreye girerek Erdoğan'ın diplomasına ilişkin belgeleri paylaştı. Paylaşılan belgelerde Erdoğan'ın isminin de yer aldığı diploma defteri, mezuniyet belgesinin teslimi için Erdoğan'ın el yazısıyla verdiği dilekçe, üniversite sınav sonuçları ve geçici mezuniyet belgesi de yer aldı.

Marmara Üniversitesi Erdoğan'ın mezuniyetine ilişkin bir açıklama daha yaptı. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitenin önceki paylaşımında sehven 440-687 olarak açıklanan ancak kurum kayıtlarında 440-678 no'lu kaydı taşıyan geçici mezuniyet belgesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teslim edilen ve bilahare diplomanın tesliminde geri alınan ikinci nüsha olduğunu bildirdi. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın paylaştığı 440-677 no'lu belgenin, Erdoğan'a geçici mezuniyet belgesinin teslim edildiğine dair şahsi imzasını havi geçici mezuniyet belgesinin birinci nüshası olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasıyla ilgili tartışmalara katıldığı NTV canlı yayında yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Bu kadar bilgi, belge ortaya konduktan sonra hala bunun tartışılıyor olması eğer siyasi kaygıyla yapılıyorsa siyaset adına bir kayıptır" diye konuştu.

Bu konudaki bilgi ve belgelerin, üniversitenin verdiği diplomanın, kayıtların ortada olduğunu, Marmara Üniversitesinin bununla ilgili açıklama yaptığını, İletişim Başkanlığının da gerekli belgeleri yayımladığını dile getiren Kalın, eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın bu konudaki açıklamalarına şaşırdığını ifade etti. Özcan'ın açıklamalarını "zihin bulandırmaya yönelik" diye niteleyen Kalın, bu tür hamlelerin siyasetin seviyesini düşürdüğünü söyledi.

İbrahim Kalın Seçim 2023 Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

Zeki Anti:

Hayır diploması var yok elinize ne geçecek yani diploması olmayınca cumhurbaşkanı mı seçilmeyecek, boş beleş chp zihniyetliler.

Cevap Yaz11277Yayından Kaldır
ercan gurbhetchi:

Öncelikle zaten diploma olmasa Yedek Subay olarak askerlik yapamazdı 80lerde C.Başkanı. Sonra Anap döneminde İBB başkanı oldu. CHP li aydın ayaydın öğrencimdi dedi. Tamamen algı. Çıkın sandıkta yarışın. İftiralarla seçim kazanılmaz.

Cevap Yaz6885Yayından Kaldır
Güray Dilli :

İletişim Başkanlığının yayınladığı Diploma Kayıt Defterini okudum..

Cevap Yaz2739Yayından Kaldır
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title