Haberler

Esenyurt Belediye Başkanı Özer: Son aylarda birçok ihale yapılmış ve bize 3 milyar TL'nin üstünde bir borç devredilmiştir

Güncelleme:

Esenyurt'ta seçimi kazanarak başkanlık koltuğuna oturan CHP'li Ahmet Özer, eski başkan Kemal Deniz Bozkurt'u kendisine bomboş bir kasa bırakmakla suçlamış ve ikili arasında gerilim yaşanmıştı. Konuyla ilgili yeni bir yazılı açıklama yapan Başkan Özer, Esenyurt Belediyesi'ni 3 milyar TL'nin üstünde bir borçla devraldıklarını belirtti.

31 Mart seçimlerinde Esenyurt Belediye Başkanı seçilen CHP'li Ahmet Özer, "Son aylarda giderek yükselen bir ivmeyle birçok ihale ve birçok ödeme yapılmış ve bize boş bir kasa ile 3 milyar TL'nin üstünde bir borç devredilmiştir" iddiasında bulunmuştu.

"İFADELER HİÇ SAMİMİ DEĞİLDİR"

Esenyurt Belediyesi'nin eski belediye başkanı CHP'li Kemal Deniz Bozkurt bu iddialar karşısında, belediyede 270 çalışanın işine son verildiğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı; "2019 yılından 2024 yılına kadar da baktığınızda personel sayımız birbirine çok yakındır. İthamların aksine ihtiyaç fazlası bir kişi bile işe alınmamıştır. Devir teslimde yeni seçilen yönetime Esenyurt Belediyesinin içinde bulunduğu durumu açık bir şekilde anlatmama ve ayrıca durumu anlatan imzalı bir kitapçık vermeme rağmen 'Boş bir kasa bıraktı' şeklindeki ifadeler hiç samimi değildir."

Esenyurt Belediye Başkanı Özer: Son aylarda birçok ihale yapılmış ve bize 3 milyar TL'nin üstünde bir borç devredilmiştir

YENİ BAŞKANDAN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Özer, Bozkurt'un sosyal medyadaki paylaşımlarında yer verdiği iddialara ilişkin yeni bir yazılı açıklama yaptı ve "Değerli Esenyurtlu hemşehrilerim, kardeşlerim. Başarılı bir seçim kampanyası boyunca ve devamında, günbegün artan büyük bir sevgi, dostluk ve dayanışma kurduk. Mazbatamızı alır almaz Esenyurt'a hizmet etmeye başladık ve ara vermeksizin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bugün halkın demokrasi ile ortaya koyduğu bu gücün önünde durmak isteyen, bu gidişatın parti içinde kendi çıkarlarına ters düştüğünü gören bazı odakların mevcut yönetime, kazanılmış belediyelere zarar verme çabası seçim sürecindeki davranışlarıyla ve sonrasındaki uygulamalarıyla aşikardır. Kimse kendi kötücül davranışlarını, parti aleyhine yaptığı çalışmaları, kaybetmemiz için gösterdiği gizli/açık çabaları örtbas edemez. Birincisi, Cumhuriyet Halk Partisi'ne saygısından, sevgisinden, yoldaşlıktan bahsedenlerin koca bir seçim kampanyası boyunca partili ve Esenyurtlu kimliğini bir kenara bırakıp başka partilerin mensubu gibi çalışma yapması, sözde parti aidiyetinin ve gönül bağının hangi seviyede olduğunu ayan beyan ortaya koymuştur. Bizim ülkemize, partimize olan gönül bağımız, sevgimiz, bu yolda verdiğimiz mücadelemiz, alenen bu davranışı ve kumpası sergileyenlerin takdirinde olamayacak kadar gerçek ve değerlidir. Cumhuriyet Halk Partili olduğunu iddia eden birinin, CHP Genel Başkanı ve keza CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Esenyurt'a geldiğinde toplantılarına ve mitingine katılmamayı, partisinin adayının yanında olmamayı hangi particilik kimliği ile izah edebilir? Partisinin Genel Başkanı'nın yanında durmayan veya duramayan, partisinin belediye başkan adayının yanında durmayan ve hatta başka partilerin mensubu gibi çalışma yapmış biri, parti hukukundan, ahlâkından ve etiğinden bahsedemez. Buna dair gerekli takdiri Cumhuriyet Halk Partisi'ne gönül veren herkesin vereceğinden şüphemiz yoktur" ifadelerini kullandı.

"ESASA AYKIRI İŞLEMLER YAPILMIŞ"

Başkan Özer, "İkincisi, seçim takviminin belli olduğu tarihten ve adaylığımızın belli olduğu 20 Şubat 2024 tarihinden itibaren ve hatta Belediye Başkanı'nın seçildiği 1 Nisan 2024 tarihinden sonra bile usul ve esasa aykırı bir şekilde işe alımlar yapılmıştır. Tamamen kasıtlı bir biçimde yürütülen bu süreç, aday gösterilmemiş olmasından dolayı kişisel bir hırs ile gelecek yönetim üzerine bir yük ve enkaz bırakma çabası ile adım atan bir yönetim anlayışından ibarettir. Yapılan bu işlemler hem mevcut belediye personeline hem işe alınan personele hem de gelecek olan yönetime açıkça yapılmış bir kötülük ve haksızlıktır. Sormak isteriz, madem personel alımına ihtiyaç vardı neden bunca yıl beklendi? İhtiyaç olduğu son bir iki ayda mı akla geldi? Gerçekçi ve hakkaniyetli bir yöneticinin bu tasarrufu kısa bir süre sonra gelecek, görevi devralacak belediye başkanına bırakması gerekmez mi? Dahası var; yeni bir yönetimin işbaşına geleceği açıkken giderayak, son bir haftada onlarca müdürlüğe, başkan yardımcılıklarına atama yapmanın amacı, anlamı ve mantığı ne olabilir? Bu iyi niyetli, dürüst bir yönetim davranışı ile açıklanır mı? Üçüncüsü, seçimden sonra boş bir kasa aldığımızı söyledik. Bizler sözümüzün eriyiz, 1 Nisan itibari ile belediyemizin kasası tam da söylediğimiz gibi bomboştu. Son aylarda giderek yükselen bir ivmeyle birçok ihale ve birçok ödeme yapılmış ve bize boş bir kasa ile 3 milyar TL'nin üstünde bir borç devredilmiştir. Devir teslimden sonra 5 Nisan tarihinde İller Bankasından gönderilen pay ile personel maaşı ve ikramiyeleri personellerimizin bayramda zor durumda kalmaması için hızlıca ödenmiştir. Bu noktada samimiyetimizi sorgulamak ve sanki mali boyutu ile güçlü bir tablo bırakmış gibi yanlış bir algı oluşturmak, ancak krizi fırsata çevirip kendi ayıbını örtmeye çalışma uyanıklığından ve çabasından ibarettir. Bilinmelidir ki tüm bu ehil olmayan, kusurlu ve ayıplı durumlar gizlenemeyecek kadar büyük ve kritiktir" dedi.

"İSYANLARA KULAK VERDİK"

Kemal Deniz Bozkurt döneminde bir çok hizmetin aksatıldığını belirten Başkan Özer, "Sonuç itibari ile göreve geldiğimiz anda, Esenyurtluların isyanlarına kulak verdik ve en temel belediyecilik hizmetlerinin bile yapılamadığını, birçok hizmetin alenen aksatıldığını gördük. Ahbap çavuş ilişkileri ile yönetilen, sorunları çözemeyen, ehliyet ve liyakatten uzak, çözüm üretme becerisini de gösteremeyen yönetim anlayışına artık son veriyoruz. Kamuoyunun ve Esenyurt halkının bilmesi gerekir ki hukuksuz bir işlem yapılmadı diyemeyen, ben bunun talimatını vermedim diyerek kaçak cevap veren, sorumluluktan kaçan bir yönetim anlayışına izin vermeyeceğiz ve yapılan bütün bu hukuksuz, etik dışı iş ve işlemler ile ilgili gerekli araştırmaları yapacağız ve derhal hukuk mekanizmasını devreye sokacağız. Mazbatamızı aldığımız ilk günden bu yana gece gündüz, bayram seyran demeden sorunları çözmek için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bunun için yola çıktık ve bu sorunları da hep birlikte çözeceğiz. Bizim yönetim anlayışımız şikayet etmek üzerine değil, şeffaf ve dürüst bir şekilde çözüm üretme üzerinedir. Esenyurt halkı kalbini ferah tutsun. Bizler enkaz ve borç edebiyatı yapmadan kurumumuzu her şeye rağmen hızlıca ayağa kaldırıp Esenyurt'un ihtiyacı olan her hizmeti en hızlı şekilde hayata geçirerek Esenyurt'u söz verdiğimiz gibi aydınlık ve ferah bir geleceğe hazırlayacağız. Kıymetli Esenyurtlular; birlikte çalıştık, birlikte kazandık. İşimiz hizmet, gücümüz Esenyurt. Bu yolu bütün Esenyurt'un belediye başkanı olarak hep birlikte yürüyeceğiz ve hep birlikte başaracağız. Tüm hemşehrilerimize hayırlı ve mutlu bayramlar diliyorum" diye konuştu.

Esenyurt Belediye Başkanı Özer: Son aylarda birçok ihale yapılmış ve bize 3 milyar TL'nin üstünde bir borç devredilmiştir

Kaynak: AA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Esenyurt Politika Güncel Haberler

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

İran'da Reisi'nin ölümü sonrası kutlama yapanlarla ilgili harekete geçildi

İran'da Reisi'nin ölümü sonrası kutlama yapanlarla ilgili harekete geçildi

Bakmadan Geçme

Ben Bu Cihana Sığmazam 68. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 21 Mayıs Ben Bu Cihana Sığmazam yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Mehmed: Fetihler Sultanı 13. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 21 Mayıs Mehmed: Fetihler Sultanı yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Dubai çikolatası (kadayıflı çikolata) nasıl yapılır? Sıfırlar ve Birler filmi oyuncuları kim? Sıfırlar ve Birler filmi konusu, oyuncuları ve Sıfırlar ve Birler özeti! Hızlı ve Öfkeli 6 filmi oyuncuları kim? Hızlı ve Öfkeli 6 filmi konusu, oyuncuları ve Hızlı ve Öfkeli 6 özeti! Portekiz'in EURO 2024 kadrosu! Portekiz Milli Takımı'nda kadroda kimler var? Ah Leyla Vah Leyla nerede, ne zaman çekildi? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 21-22 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Ah Leyla Vah Leyla filmi oyuncuları kim? Ah Leyla Vah Leyla filmi konusu, oyuncuları ve Ah Leyla Vah Leyla özeti! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 21-22 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Dünya Hipertansiyon Günü: Hipertansiyon farkındalığı nedir? Bahar CANLI izle! SHOW TV Bahar 13. bölüm CANLI izleme linki! Aykut Enişte filmi konusu nedir? Aykut Enişte oyuncuları ve Aykut Enişte özeti! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 21-22 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aykut Enişte nerede çekildi? Aykut Enişte konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Aykut Enişte ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500

Yorumlar (42)

Melih Özdemir:

Mansur Yavaş belediyeciliği ni örnek alın CHP bunu bütün belediyelere uygulaması için kitapçık bastirsin yollasin

78
164
yanıtYanıtla
Adnan Koçak:

Ne yaptı mansur bi saysana

yanıt119
yanıt34
mahalle sakini:

chp'li büyükşehirlerde sen o 3 milyarın yanına bir bir daha koy 30 milyar diyebilirsin.

yanıt92
yanıt18
sade vatandaş:

halk olarak parti ayrımı partizanlık yapmadan birlik içinde iyinin doğrunun yanında ahlaksızların hırsızların karşısında olmadığımız hesabını sormadığımız sürece bu yolsuzluklar hırsızlıklar usülsüzlükler ahlaksızlıklar sürüp devam edecek oralarda harcanan paralar hepimizin milletin ortak parası

yanıt63
yanıt5
Gökhan Akgül:

MANSUR YAVAŞ BİŞEY YAPMADI MADEN, YÜZDE 60 İLE EZE EZE SEÇİLDİ KİM SEÇTİ YA BU ADAMI AK DÖŞLÜLER AT GÖZLÜKLERİNİ Bİ ÇIKARMADI GİTTİ. SIKINTI SİZDE Bİ ANLAYIN ARTIK NEMALANDIĞINIZ SİYASİ OLUŞUM HALKTAN KOPTU AYNAYA BAKIN...

yanıt5
yanıt18
mehmet çelik:

Yahu arkadaş devir etmeden önce RESMİ hesabınızı gösteren belediyenizin ACİK ve NET belgelerini paylaşın HALK olarak görelim. Kimin ne yaptığını görelim. Alanmi satanmi YALANCİ öğrenelim. Budakar basit ya

116
2
yanıtYanıtla
Random Teacher:

Hangi yüzle paslasacaklar? Zaten alnı ak olsa paylaşım yapsa belediyeyi kaybetmez.

yanıt34
yanıt3
esrefpasali:

cicek verip ko;tuk devrediyorlar, o an muhasebecilerin tam dokumlu alacak verecek borc donemlerinin bilancosunu aciklanip bir nushasinin maliyeye verilmesi gerekir,,

yanıt5
yanıt0
Sadık:

Şaşırmadık ,Eger kazanan Ak partili olsa ,chp'ye iftira atıyor diyeceklerdi.Hele siz Istanbul Belediyesinin borcunu bir bilseniz ,üç kat arttı.

102
13
yanıtYanıtla
esrefpasali:

SADIK ,,,esenyurt istanbul belediyesi degilmi? BUYUKSEHIR diyorsan dogrudur buyuksehir esenyurtun 40 kati dedigin gibiyse cok az, cok iyi ilerleme var... İBB'nin borcu, İBB Meclisi'nin mayıs ayı oturumunda açıklanan rakamlara göre 26 milyar 800 milyon TL seviyesinde. Yaklaşık 800 bin oy farkla başkan seçilen Ekrem İmamoğlu zorlu bir mali tabloyu devralacak. Yayınlanma: 24 Haziran 2019

yanıt11
yanıt12
Tüm 42 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title