MÜSLÜMAN KARDEŞLER HABERLERİ

Müslüman Kardeşler Haberleri

Müslüman Kardeşler haber, Müslüman Kardeşler son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Müslüman Kardeşler 6.8.2020
Mısır'daki Sisi yönetiminin Libya'ya asker göndermesi zayıf bir ihtimal
Sisi yönetimi, Libya hükümetinin içinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Libya uzantısının yer aldığını öne sürüyor.
Müslüman Kardeşler 30.7.2020
Türkiye karşıtı Orta Doğu rejimlerinin Ayasofya hüsranı
Türkiye'ye karşı bu olumlu algılar aslında Ayasofya'nın camiye çevrilmesi sürecinde hem resmi olarak hem de kamuoyu düzeyinde gözlemlendi. Birçok Arap ülkesindeki resmi temsilciler Ayasofya kararını sevinçle karşıladılar. Mağrip Arap Alimler Birliği yayımladığı mesajda, Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmete girmesini "tarihi bir dönüm noktası" olarak tanımlarken, İslam ümmeti adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ettiğini ifade etti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak Ayasofya kararından dolayı tebrik etti. Hamas hareketi ve Müslüman Kardeşler de Türkiye'nin Ayasofya kararını olumlu karşıladı.
Müslüman Kardeşler 29.7.2020
BAE basını Ürdün'deki Öğretmenler Sendikası krizini sevinçle karşıladı
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) medyası, Ürdün'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile bağlantılı olduğunu düşündüğü Öğretmenler Sendikasının çalışmalarının durdurulması ve merkezinin 2 yıl süreyle kapatılması kararını memnuniyetle karşıladı.
Müslüman Kardeşler 29.7.2020
BAE ve Suudi Arabistan'ın yıkıcı politikaları ekonomik krizin pençesindeki Lübnan'a da uzanıyor.
İran'ın Lübnan'daki uzantısı olarak bilinen Hizbullah'a yakın medya da söz konusu haberleri gündemi değiştirmeye yönelik bir tür malzeme olarak kullanarak, "Türkiye, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üzerinden Lübnan'da varlık gösteriyor" gibi başlıklarla konuyu gündemde tutmaya çalışıyor.
Müslüman Kardeşler 29.7.2020
Ürdün İhvanı'ndan Kral Abdullah'a Öğretmenler Sendikası krizine müdahale çağrısı
Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Kral 2. Abdullah'tan Öğretmenler Sendikası krizini çözmesini istedi.
Müslüman Kardeşler 21.7.2020
Libya krizi ve Tunus'ta siyasi istikrarsızlığın gölgesinde Said'in Fransa ziyaretinin anlamı.
İkinci olarak, Libya'nın geleceği açısından kritik bir noktaya gelinen bu dönemde, Kays Said'in Fransa ziyaretini Tunus'un iç ve dış siyasi dengeleri açısından değerlendirmek mümkün. Komşusu Libya'da yaşanan güç mücadelesiyle ilgili ülkesinin tarafsız bir tutum sergilediğini savunan Kays Said, Tunus'un kendisinin olduğu gibi Libya'nın da egemenliğini önemsediğini ve hiçbir tarafın arkasında olmadığı vurguluyordu. Buna karşın Libya konusunda Tunus siyasetinde ciddi bir görüş ayrılığı bulunuyor. Kasım 2019'da Halkın Temsilcileri Meclisi'nin (HTM) başkanı olarak seçilen Nahda Partisi'nin lideri Raşid Gannuşi'nin 2020'nin ilk ayında Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi büyük tartışmalara yol açmıştı. Libya'daki çatışmalara taraf olan bir ülkenin, meclis başkanı tarafından ziyaret edilmesi, Tunuslu bazı siyasiler tarafından "ulusal egemenliğin ihlali" olarak yorumlandı. Türkiye ziyaretiyle yetinmeyen Gannuşi iki ay sonra Katar tarafından organize edilen ve Müslüman Kardeşler'in de katıldığı uluslararası bir konferansa katılmıştı.
Müslüman Kardeşler 17.7.2020
Tunus erken seçime varabilecek yeni bir siyasi belirsizlik dönemine giriyor
Koalisyon ortağı Halk Hareketi'ne mensup bazı isimler de bu kampanyayı destekledi. Halk Hareketi, Nahda'nın da ilişkili olduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatının "terör örgütü" ilan edilmesine ilişkin Özgür Anayasa Partisinin sunduğu yasa teklifine destek vereceğini açıkladı.
Müslüman Kardeşler 16.7.2020
Kuveyt'te dün gözaltına alınan eski milletvekili serbest bırakıldı
Kuveyt'te dün gözaltına alınan Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı İslami Anayasa Hareketi Partisi (HADES) eski milletvekili Mübarek ed-Duveyle serbest bırakıldı.
Müslüman Kardeşler 15.7.2020
Müslüman Kardeşler Teşkilatından "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" mesajı
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Müslüman Kardeşler 15.7.2020
Son dakika haber! Kuveyt'te eski milletvekili "Kaddafi'nin çadırı" davası kapsamında gözaltına alındı
Gelen son dakika haberlerine göre Kuveyt'teki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı İslami Anayasa Hareketi Partisi (HADES) eski milletvekili Mübarek ed-Duveyle, basında "Kaddafi'nin çadırı" olarak bilinen dava kapsamında gözaltına alındı.
Müslüman Kardeşler 14.7.2020
Mısır'da bir haftada İhvan lideri hakkındaki iki müebbet hapis kararı onandı
Mısır'da temyiz mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii hakkında verilen bir müebbet hapis kararını daha onadı.
Müslüman Kardeşler 13.7.2020
Islah Partisi: Bölgesel güçler, Yemen Cumhurbaşkanı'nı görevinden uzaklaştırmak istiyor
Yemen'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla bilinen Islah Partisi yetkililerinden Ali el-Ciradi, bölgesel ve uluslararası güçlerin Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi "görevinden uzaklaştırmak" istediğini söyledi.
Müslüman Kardeşler 12.7.2020
İhvan'dan "Ayasofya" açıklaması: "Tarihi bir adım"
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararını, "tarihi bir adım" olarak niteledi.
Müslüman Kardeşler 10.7.2020
Son dakika haberi | Mısır'daki İhvan'dan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii hakkındaki yargı kararına tepki
Bir son dakika haberine göre Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), "Rehberlik Bürosu Olayları" olarak bilinen dava kapsamında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii hakkında verilen müebbet hapis cezasının onanmasını "intikam" olarak nitelendirdi.
Müslüman Kardeşler 9.7.2020
RÖPORTAJ-Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok"
SORU: Türkiye'nin dış politikası, özellikle bölgesel politikalarına baktığımızda son dönemde son derece proaktif bir politika güttüğünüzü görüyoruz bölgede. Yani Libya'dan Yemen'e kadar, Suriye'ye, Mısır'a kadar bölge politikalarınız oldukça etkili ve hemen hemen her noktada Türkiye'nin bir varlığını görüyoruz. Balkanlarda zaten tarihsel bir etkimiz var. Şimdi bu politikaları değerlendirdiğimizde, ben özellikle Arap dünyasını yakından takip ettiğim için biliyorum, bunu bazı Arap liderler de siz de biliyorsunuz gündeme getiriyorlar, Türkiye'nin dış politikasının özellikle bölgesel politikasının İhvan ve Neo Osmanlıcılık üzerine tesis edildiği ve merkezinin bu olduğuna dair bir söylem tutturuyorlar. Bizim böyle mi gerçekten politikamız. Türkiye'nin bölgesel politikalarının temel kriterleri nedir? Biz İhvan üzerine mi gidiyoruz, Neo Osmanlıcılık mı bizim hedefimiz, yeni bir Osmanlı etkisi mi oluşturmaya çalışıyoruz, nedir bizim dış politika kriterlerimiz? CEVAP: Bunlar Türkiye'nin aktif dış politikasını gölgelemek amacıyla ortaya atılmış birtakım asılsız iddialardan ibarettir. Somut olarak bunun hiçbir yerde bir örneğini gösteremezler. Türkiye Mısır'da Hüsnü Mübarek devrildikten sonra orada kim meşru olarak devletin başında idiyse onunla iş tutmuştur, Tunus'ta seçimle kim iş başına gelmişse onlarla iş tutmuştur, Libya'da siyasi istikrarı sağlamak için hiçbir siyasi taraf arasında 'Bu İhvancıdır, bu batıcıdır, bu milliyetçidir' gibi ayrımlar yapmadan meşru olan aktörlerin tamamı ile çalışma gayreti içerisinde olmuştur. Aynı örneği Körfez ülkeleri için verebiliriz, Irak için verebiliriz ve başka ülkeler için verebiliriz. Suriye'de savaş başladığında Türkiye, tırnak içinde, yani Müslüman Kardeşleri mi destekledi? Suriye halkını destekledi orada.
Müslüman Kardeşler 8.7.2020
Mısır İhvan'dan Etiyopya Hükümeti'ne Hedasi Barajı uyarısı
Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Etiyopya'nın, Mısır'la herhangi bir anlaşmaya varmadan Mavi Nil üzerine inşa ettiği Hedasi Barajı'nda su tutmaya başlanması konusundaki ısrarının kabul edilemez olduğunu açıkladı.
Müslüman Kardeşler 5.7.2020
Tunuslu bakandan İhvan'ın ülkede "terör listesine" alınma talebine tepki
Tunus Devlet Mülkleri Bakanı Gazi eş-Şevaşi, Özgür Anayasa Partisi tarafından Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) "terör örgütü" listesine alınması talebinin ülkede kargaşa yaymayı amaçladığını bildirdi.
Müslüman Kardeşler 4.7.2020
Tarih Mısır darbesinin planlayıcılarını unutmayacak, yargılayacaktır
3 Temmuz darbesine giden süreci iyi analiz etmek gerekir. Şu çok açık ki darbe Mısır'da değil, ABD'de ve Avrupa başkentlerinde planlandı. Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ve dolayısıyla Müslüman Kardeşler'in iktidardan uzaklaştırılmaları kararı, 2012'de Mursi'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen sonrasında alındı.
Müslüman Kardeşler 4.7.2020
Tunus Parlamento Ofisi, İhvan'ın terör örgütü kabul edilmesi için sunulan oturum talebini reddetti
Tunus Parlamento Ofisi, Özgür Anayasa Partisi tarafından Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İHVAN) terör örgütü listesine alınması için Parlamento Genel Kurulunda tartışılması amacıyla sunulan talebi reddetti.
Müslüman Kardeşler 4.7.2020
İhvan, Sisi'nin meşruiyetini tanımayı "hiçbir surette" kabul etmediğini açıkladı
Mısır'daki Müslüman Kardeşler teşkilatı (İhvan), Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin meşruiyetini tanımayı hiçbir surette kabul etmediğini ve Mısır'daki sistemin değişmesi için tüm ulusal güçlere elini uzattığını belirtti.
Müslüman Kardeşler 3.7.2020
Ürdün polisi ABD Büyükelçiliği önünde İsrail'in "ilhak" planı protestosuna izin vermedi
Gösteriye, milletvekillerinin yanı sıra Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Partisi Genel Sekreteri Murad el-Adayile ve Islah Cephesi Üyesi Salih el-Armuti de katıldı.
Müslüman Kardeşler 3.7.2020
Mısır'da Mursi'nin devrildiği 3 Temmuz'daki askeri darbenin öteki yüzü
28 Kasım 2011'de başlayıp 11 Ocak 2012'de sonra eren parlamento seçimlerinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi, yüzde 43,7 oy alarak birinci parti oldu ve 222 sandalye kazandı.
Müslüman Kardeşler 29.6.2020
Ürdün'deki İslami hareketlerden Müslüman ülkelere "İsrail'e karşı öfke cuması" çağrısı
Ürdün'deki İslami hareketler, İsrail'in "ilhak" planına karşı Müslüman ülkelere 3 Temmuz'da "öfke cuması" adıyla gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu. Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile Meclisteki El-Islah (Reform) Koalisyonu ve İslami Çalışma Cephesi Partisi tarafından yapılan ortak açıklamada İsrail'in "ilhak" planına karşı eylem çağrısında bulunuldu.
Müslüman Kardeşler 27.6.2020
Ürdün'de, İsrail'in "ilhak planı" protesto edildi
Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) çağrısıyla düzenlenen gösteriye katılanlar, üzerinde "İsrail'le normalleşme ihanettir", "İşgal, terörün temelidir" ve "Nekse" (Toprak Kaybetme Günü) tekrar yaşanmayacak ve ilhak gerçekleşmeyecek" yazılı dövizler taşıdı.
Müslüman Kardeşler 26.6.2020
İnsan hakları örgütleri, Mısırlı aktivist Sultan'ın ailesinin tutuklanmasını kınadı
Aktivist Muhammed Sultan Müslüman Kardeşler Hareketi'nin yöneticilerinden birinin oğlu olan Amerikan vatandaşı aktivist Muhammed Sultan, 2013'te "Rabia operasyon odası" davasında tutuklanarak 25 yıl hapse mahkum edildi.
Müslüman Kardeşler 24.6.2020
Libya ve Yemen'de başarısız olan BAE, aynı politikalarını sürdürecek mi?
BAE ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Körfez ülkeleri de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) gibi siyasi yönleri bulunan İslami hareketlerin ideolojilerini kendi rejimlerine tehdit olarak algılıyor.
Müslüman Kardeşler 24.6.2020
Yemenli Bakan: "BAE, Yemen'deki planlarını uygulamak için Islah Partisi'ni bahane ediyor"
Yemen'de meşru hükümete bağlı Devlet Bakanı Abdulğani Cemil, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'deki planlarını uygulamak için Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla bilinen Islah Partisini bahane ettiğini belirtti.
Müslüman Kardeşler 23.6.2020
Mısır dış politikası petro-dolarlarla teslim alınıyor
Bu arada İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Suudi diplomat Yusuf el-Useymin'in yaptığı, "Müslüman Kardeşlerin DEAŞ'tan daha tehlikeli" olduğuna yönelik açıklamasının iki amacı var: öncelikle Libya'da meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) terörle iltisaklı göstererek Batı kamuoyunda UMH'ye yönelik sempati ve desteği ortadan kaldırmak, ikinci olarak da Sisi yönetiminin elini içeride rahatlatmak.
Müslüman Kardeşler 21.6.2020
Son dakika haberleri! Yemenli partilerden, Cumhurbaşkanına, "Sokotra'daki isyana karşı ciddi tedbirler alma" çağrısı
Genel Halk Kongresi, Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla bilinen "Islah" ve Selefi eğilimli "Er-Reşad Birliği" partilerinin başını çektiği 15 parti, GGK güçlerinin, Sokotra'nın merkezi Hadibu'da emniyet ve yerel yönetim binalarında kontrolü ele geçirmesinin ardından ortak yazılı açıklama yaptı.
Müslüman Kardeşler 18.6.2020
Son dakika haber... İhvan: "Mursi'nin vefatıyla ilgili uluslararası bir soruşturma açılana kadar rahat etmeyeceğiz"
Son dakika haberlerine göre Mısır'daki Müslüman Kardeşler teşkilatı (İhvan), Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatıyla ilgili uluslararası bir soruşturma açılmadan rahat etmeyeceklerini açıkladı.
Müslüman Kardeşler 17.6.2020
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri'nden Karadavi'nin kızının tutukluluk süresinin...
Mısır'da son olarak 15 Haziran Pazartesi günü "Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) üye olma ve dış ülkelerden teşkilata finans desteği sağlama" suçlamalarının yöneltildiği eski Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin kızı Ula el-Karadavi'nin tutukluluk süresi 45 gün daha uzatılmıştı.
Müslüman Kardeşler 17.6.2020
Mısır'da "ilklerin" Cumhurbaşkanı Mursi'nin mahkeme salonundaki vefatının üzerinden bir yıl geçti.
Haberin duyulmasının ardından ilk tepki Müslüman Kardeşler Teşkilatının siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisinden geldi.
Müslüman Kardeşler 14.6.2020
Haftanın tarihine bakış
Mursi'nin cenazesi, vefatından bir gün sonra, Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler'in (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda toprağa verildi.
Müslüman Kardeşler 11.6.2020
İsrail'in toprak gasbında son perde: Batı Şeria'nın ilhakı
Arap ülkelerinin tutumu Bölgede sistematik olarak üretilen Müslüman Kardeşler ve İran kaynaklı tehdit algısı sayesinde, bu konularda İsrail ile aynı cephede yer alan Arap ülkelerinin de İsrail-Filistin meselesindeki geleneksel politikalarından ayrılarak, İsrail'e yakın bir duruş sergilemeleri Filistin yönetimini kırılgan hale getirdi.
Müslüman Kardeşler 10.6.2020
ABD, 2019 "Uluslararası Dini Özgürlükler Raporunu" yayımladı
Öte yandan raporda, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tutukluluk sürecinde yaşadığı kötü şartlar nedeniyle hayatını kaybetmesine ve darbe sonrası tutuklanan veya hayatını kaybeden Müslüman Kardeşler mensuplarına yer verilmemesi dikkati çekti.
Müslüman Kardeşler 8.6.2020
Düşünce Tutukluları: Suudi Arabistan'da tutuklu alim Avde'nin, ailesiyle görüşmesi yasaklandı
37 ayrı suçlama yöneltilmişti Suudi Arabistan'da 2017'de tutuklanan Avde'ye yaklaşık bir yıl sonra çıkarıldığı mahkemede, "terör örgütüne liderlik, Riyad'ın Katar'a uyguladığı ablukaya karşı çıkma, Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile iş birliği, Katar kraliyet ailesiyle ilişki içinde olma, ulusal güvenliği tehdit, şiddeti kışkırtma" gibi 37 ayrı suçlama yöneltilmişti.
Müslüman Kardeşler 7.6.2020
Eski Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi: "Şallah vizyon sahibi bir komutandı"
Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan (İhvan) yapılan açıklamada ise Şallah'ın cihad ve direniş meydanlarının önde gelen komutanlarından olduğu ve vatanını İsrail işgalinden kurtarmak için mücadeleyle dolu bir hayat geçirdiği aktarıldı.
Müslüman Kardeşler 5.6.2020
Tunus neden hedefte?
Gannuşi neden hedefte? Tunus'un zikredilen süreçte başarılı olmasındaki kilit isimlerden biri, gerginlikten uzak yaklaşımı ve akil siyasetiyle öne çıkan, uzun yıllar ülke dışında yaşamak zorunda kalmış, Nahda hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'dir. Gannuşi izlediği politikalarla Nahda'ya atfedilen tüm olumsuzlukları boşa çıkartmış ve ülkenin istikrar kazanmasında önemli rol oynamıştır. Son dönemde BAE ve Suudi Arabistan'ın hedefinde olmasında bu yaklaşımları ve izlediği siyaset etkili olmuştur. Gannuşi'nin, dolayısıyla Nahda'nın hedefte olmasında, BAE ve Suudi Arabistan'ın Arap Baharı sonrasında oluşturdukları "terör" konseptinin doğrudan bir etkisi bulunuyor. Kendileri için bir tehdit olarak gördükleri Müslüman Kardeşler'i "terör örgütü" olarak tanımlamaları, Nahda'yı da Müslüman Kardeşler'in bir uzantısı olarak kabul etmeleri en önemli faktörler arasında.
Müslüman Kardeşler 4.6.2020
Tunus BAE'nin Arap Baharı düşmanlığının kıskacında
Fakat demokratikleşme sürecini baltalama girişimlerinde dış faktörlerin zayıf olduğu yönündeki iddia artık Tunus için de pek geçerli değil: Özellikle de Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) fikri yakınlığı olan Nahda Hareketi'ni ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi'yi hedef alan ithamlardan sonra.
Müslüman Kardeşler 3.6.2020
BAE'de muhalifler yıllardır "güvenlik tehdidi" iddiasıyla hapse atılıyor
BAE yetkilileri, Islah'ın Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile bağlantılı olduğunu öne sürerek, ülke için "stratejik güvenlik tehlikesi" oluşturdukları iddiasıyla kamuoyunda karalama kampanyası başlattı.
Müslüman Kardeşler 31.5.2020
İhvan'dan "Mavi Marmara şehitlerinin kanı heba olmayacak" açıklaması
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), 10 yıl önce Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince yapılan saldırıda şehit olanların kanlarının heba olmayacağını belirtti.
Müslüman Kardeşler 31.5.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı can kayıpları ve vakalar arttı
Yemen Yemen'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla bilinen Islah Partisi yetkililerinden milletvekili Salih es-Senebani de Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
Müslüman Kardeşler 27.5.2020
BAE'nin Orta Doğu'da demokratikleşme karşıtı politikaları başarısız olmaya mahkum
Son zamanlarda Sudan'da, Fas'ta, Cezayir'de, Tunus'ta ve Moritanya'da da aktif taraf olmaya başlayan BAE, Sudan'da 30 yıldır hüküm süren Ömer el-Beşir'in devrilmesinden sonra ülkede geçici olarak kontrolü sağlayan askeri yönetimle ilişkilerini iyi tutmuş ve Suudi Arabistan'la birlikte 3 milyar dolarlık bir finansal destek paketi göndermişti. Son dönemde Cezayir de Müslüman Kardeşler, Körfez krizi ve Libya'daki iç savaş konularında BAE ile ters düşmesi sebebiyle Abu Dabi'nin hedefi haline geldi.
Müslüman Kardeşler 26.5.2020
BAE kara propagandasının yeni hedefi Arap Baharının sembol ismi Gannuşi
Son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde, BAE'nin birçok meseleye doğrudan ya da dolaylı olarak müdahil olduğu görülüyor. BAE'nin bölge ülkelerinin iç işlerine bu kadar müdahil olması ise aslında kendi kırılgan sosyo-politik yapısı ve tehdit algısıyla alakalı. Bölgedeki otoriter sistemlerin birbiri ardına yıkılma ve değişme sürecine girmesiyle birlikte, bölge halkların hemen hepsinde benzer taleplerin doğması, BAE ve Suudi Arabistan gibi otoriter monarşileri endişeye sevk etmişti. Bu rahatsızlık Mısır özelinde kendisini göstermiş ve darbeciler desteklenerek milyarlarca dolar bu ülkeye akıtılmıştı. Mısır'da yaşanacak herhangi bir köklü değişiklik tarih boyunca körfez ülkelerini doğrudan etkilemiştir. Bu yüzden Mısır bölge ülkelerinin doğrudan hedefe aldığı bir ülke olmuştur. Bunun yanında Dubai ve Ebu-Dabi'nin öne çıkması sebebiyle kırılgan bir hal almaya başlayan BAE, kendi rejiminin devamı için bölge ülkelerinin demokratikleşmesini engellemeyi önemli bir hedef olarak belirlemiştir. Bölge ülkelerinin demokratikleşmesinin motor gücü ise Türkiye'nin örnekliği ve Müslüman Kardeşler'in örgütlülüğüdür.
Şu an buradasınız: Müslüman Kardeşler Haberleri | Müslüman Kardeşler Haber - Haberler - Müslüman Kardeşler haberleri, son dakika müslüman kardeşler haber ve gelişmeleri burada. Mısır'daki Sisi yönetiminin Libya'ya asker göndermesi zayıf bir ihtimal.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 15:42:46. #1.15#
title