Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali Yapılacak

Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali Yapılacak

Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali Yapılacak
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 3 gün sürecek Uluslararası Zurna Festivali düzenleyecek.

Muğla'da Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 gün sürecek Uluslararası Zurna Festivali düzenlenecek.

Büyükşehir Beldiye Başkanı Osman Gürün, gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla Uluslararası Zurna Festivali ile bir ilki gerçekleştireceklerini söyledi.

Gürün, Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek Muğla Uluslararası Zurna Festivali'ne Muğla, Aydın, Manisa, Erzurum, Kırklareli, Lüleburgaz, Trabzon, Gaziantep'ten 13,  Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan'dan 16 zurna üstadının katılacağını bildirdi.

Festivalin sanat danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl ve Öğr. Gör. Ünal Yürük'ün yapacağını belirten Gürün, "Bu yıl festivalimizi genişleterek uluslararası boyuta taşıdık. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacak. Ayrıca bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı gösterebileceğiz" dedi.

Festivalin onur konuğunun bağlama üstadı Arif Sağ olacağını anlatan Gürün, açılışta da Ege bölgesi zurnacılarına ait "Son Dem" isimli fotoğraf sergisinin yapılacağını kaydetti. 

23 Eylül'de başlayıp 25 Eylül'de sona erecek festivale  katılacak isimler şöyle:

"Halil Çokyürekli Ertan Tekin, Basri Eğriboyun, Tibet Var, Naci Peri, Ömer Parlak, Battal Sazcı, Saffet Akay, Veysel Girgin, Veli Akay, Mesut Külahlı, Hasan Çakan, Metin Öge, Christos  Karakostas (Yunanistan), Krasimir Damyanov Dimitrov (Bulgaristan), Shirzad  Fataliyev " - Muğla

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title