Milletvekilinden Yalı Projesi'ne Eleştiri

Milletvekilinden Yalı Projesi'ne Eleştiri

Milletvekilinden Yalı Projesi'ne Eleştiri
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Yalı Projesi" hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Yalı Projesi" hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, gazetecilerin, "Yalı projesi Rıza Yalçınkaya'nın hayaliydi, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın gerçekleştirdi" şeklindeki sözlerine karşılık açıklama yaptı. Yalçınkaya, "Gerçekten Belediye Başkanlığı çalışmalarımda benim en büyük arzum Yalı projesini hayata geçirmekti. Konu ile ilgili olarak da, o yerin tahsisi ile ilgili olarak da Hazine ile büyük sıkıntı yaşadık. Yaklaşık 16 ay o yerin tahsisi konusunda bize izin vermediler. Sonraki gelişmeler sonucunda izin verdiler. Belirli bir sene karşılığı orayı ücretle kiraladık. Üzerimize devir ettikten sonra projesini yaptırdık. O projenin yalı kenarı projesini Orduyeri köprüsünde başlayarak Gazhane parkı ve Milli Eğitim köprüsüne kadar olan kısmı kapsıyordu. Karabük Koruma Kültür ve ve Tabiat Varlıkları Koruma kuruluna onaylattık. Benim Belediye Başkanlığım döneminde Karabük'teki Koruma Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na onaylatılan projenin dışında proje yapıldığını görüyorum. Hiç alakası olmayan bir projedir. O projenin tamamen rafa kaldırıldığını ve dolayısı ile de yeniden sil baştan projeyi hayata geçirdiklerini görüyorum. 'bir şeyler yapıldı desinler' gibi anlamda aceleye getirilmiş bir proje olduğunu görüyorum. Aslında benim başkanlık dönemimde yapılan Karabük Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje en ince detayına kadar hazırlanmıştı. Tabanda kullanılacak taşlar, aydınlatma ışıkları, iskelenin tahta ile örtülmesi, yürüyüş yolları, iskele ile o yol arasındaki kota restaurantların konması, güzel bir proje olacaktı. Tabi arkadaşlar kendi düşünceleri doğrultusunda kafasından geçen bir projeyi hayata geçirme uğraşı içerisindeler. Bence bir yapılan proje vardı. Zamanında Kültür Bakanı Atilla Koç geldiğinde Bartın Belediyesinde o projenin bir maketini alıp yalıya getirmiştik. Şoförler Derneği'nin önünden o maketin üzerinde yapacaklarımı Atilla Koç'a göstermiştik. Projenin tamamlanması konusunda bakan 500 bin lira kadar bir yardım yapacaklarını ve destek vereceklerini söylemişti. O proje güzeldi. İsterdim ki o projenin üzerinde meslek odaları, mimarlar, inşaat mühendisleri, özel mühendisler odası tartışıp karar verseydi. Belediye yetkilileri bir daha gözden geçirerek fikir jimnastiği yapıp gerçekten ırmak kenarına yakışır bir proje hayata geçirilmesi daha iyi olurdu" dedi.

YALÇINKAYA, "HÜKÜMET CADDESİ DEĞİŞTİRİLDİ"

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Hükümet Caddesi'nde de anlayamadığı değişikliklerin yapıldığını belirtti. Yalçınkaya, "Herkesin görüşü farklıdır. Mesela biz Hükümet caddesine bir ışıklandırma yapmıştık. Herkesin bildiği gibi Hükümet Caddesi 31 Aralık 1999 tarihli ulusal bir gazetenin 1. sayfasında 'Burası Paris değil Bartın' diye çıkmıştı. O yaptırdığımız ışıklandırmalar, taban turaları, binaların özel bir boya fabrikası tarafından boyanması gerçekten bu caddeye görsel bir güzellik vermişti. Sonucunda bu dönemki belediye yönetimi geldi. Cadde ışıklarını değiştirdi. Sebep olarak da 'elektrik enerji tasarrufu yapıyoruz' dediler. Ankara ve İstanbul'dan gelen misafir ve gurbetçilerimiz hatıra fotoğrafı çektirdikleri Hükümet Caddesinin nasıl olduğunu halkımızın takdirine bırakıyorum. Bir şey yıkmak kolay ama yerine yaparken de eskisinden daha güzel olması ve farklı olması gerekir. Kaldırırken de 'bazıları hatırlanmasın. Bartınlının gönlünden silinsin' düşüncesi içinde yapılıyorsa bu da beni üzüyor" dedi.

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, basın toplantısı öncesinde basın mensupları ile birlikte yemek yedi. - BARTIN

Milletvekilinden Yalı Projesi'ne Eleştiri
Milletvekilinden Yalı Projesi'ne Eleştiri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title