Haberler

Aşık Veysel Şatıroğlu Anma Konseri Düzenlendi

Güncelleme:

Türkiye'de aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu adına 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde anma konseri düzenlendi. UNESCO 2023 Aşık Veysel Anma Yılı kapsamında gerçekleşen konserde Aşık Veysel'in eserleri seslendirildi ve duygusal anlar yaşandı.

Türkiye'de aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu adına 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde anma konseri düzenlendi.

UNESCO 2023 Aşık Veysel Anma Yılı kapsamında Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi'nde Genel Sanat Yönetmenliği ' Şef Taner Demiralp ve Şef Neslinay Çınar yönetimindeki koro, Aşık Veysel'in hayatının eserleriyle bütünleştirildiği bir konsere imza attı. Aşık Veysel'in 10 eserini seslendiren 105 kişilik dev orkestranın '100 Mızraplı Aşık' isimli konserine Veysel'in torunu Çiğdem Özer de katıldı. Konserde duygu dolu anlar yaşayan Özer, 'Aşık Veysel'imiz sadece benim dedem değil aslında herkesin dedesi' ifadelerini kullandı.

'AŞIK VEYSEL BİR HAYATTIR'

Konser sonrasında açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün şunları söyledi:

"Uluslararası 24. İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin açılışıyla ilgili özel gecelerden ikincisini yaşadık. Dün akşam Medeniyetler Korosu bu sahneden geldi, geçti. Bu akşam Cumhuriyetin, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu en büyük ozanlardan biri olan, en başta olan Aşık Veysel geldi, geçti bu sahneden. Muhteşem bir Aşık Veysel gecesi oldu. Aşık Veysel anıldı. 2023 yılı Aşık Veysel Yılı olduğuna göre UNESCO bu güzel kararı aldığına göre biz de 2023 yılı içerisinde Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı kutlama etkinliklerinde çokça Aşık Veysel'i anacağız. Aşık Veysel bir halk ozanı, bir düşünür, bir felsefeci Aşık Veysel bir hayattır. Anlatmak ve anlamak bir başka olgudur. Anlamaya çalışacağız. Gelecek kuşaklara aktarmaya çalışacağız. "

'AŞIK VEYSEL MODERN ÇAĞIN FİLOZUDUR'

Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer duygularını şu sözlerle ifade etti: ?

'Bugün Büyükçekmece'de çok özel bir gece yaşadık. 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Programı çerçevesinde Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi o özel gecelerin bir tanesinde sağ olsunlar beni de davet ettiler. Bugün benim anlatmak isteyeceğim her şeyi bu sahnede gördüm ben bugün. Koca Veysel'in Cumhuriyet sevgisini, Atatürk sevgisini, hümanist ve zengin iç dünya yapısını, toprak sevgisini, tabiat sevgisini, vatan sevgisini bugün çok güzel bir şekilde, güzel bir orkestrayla ve güzel bir anlatımla bugün Büyükçekmece halkıyla paylaştılar. Çok mutlu olarak ayrılıyorum ben. Cumhuriyetin 100'üncü yılında Aşık Veysel'in de ben her zaman şey diyorum Aşık Veysel'imiz sadece benim dedem değil aslında herkesin dedesi. Çünkü UNESCO 2023 yılını tüm dünya insanlığını ilgilendiren, barış ve sevgi dolu mesajlar veren Aşık Veysel için "Aşık Veysel'in Anma ve Kutlama Yılı" olarak tüm dünyada ilan etti. Bu çok önemli bir gelişmedir. Aşık Veysel modern çağın filozudur bana göre. Her bir şiirinden kitap çıkacak kadar bilgeli ve derinliğe sahiptir. Onun için iyi ki Aşık Veysel'imiz var. İyi ki onun ile ilgili böyle güzel programlar yapacak görüşte belediyelerimiz ve insanlarımız var. Ben emeği geçen herkese başta Sayın Başkanım olmak üzere ekibine ve tüm sanatçılarımıza gönülden şahsım ve ailem adına çok teşekkür ediyorum.??

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Büyükçekmece Kültür Ve Sanat Festivali Aşık Veysel Şatıroğlu Büyükçekmece İstanbul Türkiye Unesco Kültür Sanat Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title