Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi İmzalandı
Haberler » Yerel » Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi İmzalandı - Haberler

Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi İmzalandı

Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında ’Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.

Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi İmzalandı

İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında 'Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi'nin sözleşmesi imzalandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürlüğü Brifing Salonunda düzenlenen imza törenine, İl Müdürü , İl Müdür Yardımcısı Oktay Öcal, Proje Lideri Prof. Dr. Mehmet , Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca katıldı.

İmza töreninde konuşan İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, projenin Tekirdağ'a ve projeye katılan üreticilere hayırlı olmasını temenni ederek, "Böyle bir proje ilimizde yoktu. Projenin hayata geçmesinde sizlerin de ciddi katkısı oldu. Proje koordinatörü Prof. Dr. M. İhsan Soysal, ve Damızlık Koyun Yetiştirileri Birliği ile birlikte bugün imza aşamasına geldik. 7 ilçede 44 işletmede 5 bin 736 tane koyun için sözleşme imzaladık. Esas amacımız ırklarımızın halk elinde ıslahını yapmaktır. Diğer taraftan ise üreticilerimiz kazanacaktır. Proje kapsamında birliğe teknik eleman istihdamı yapılıncaya kadar İl Müdürlüğü olarak imkanlarımız nisbetinde her türlü desteği vereceğiz. Bu proje ile birlikte ilimizde saf ırk Merinosu sayısı artacak ve tüm yurda damızlık satışı yapar duruma geleceğiz. Verim kayıtları tutularak kaliteli damızlık üretimi sağlanacaktır. Projenin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

Proje lideri Prof. Dr. M. İhsan Soysal, "Karacabey merinosu, Kıvırcık ve Alman yapağı merinosunun melezlemesinden elde edilmiş ve bölgemize adapte olmuş kaliteli bir ırktır. Bu proje ile ilimiz damızlık Karacabey merinosu koyunlarının gen merkezi haline getirilecektir ve tüm ülkemize damızlık talebi olması halinde dağıtımı ve satışı buradan üreticilerimiz maharetiyle yapılacaktır. Bu yıldan başlamak üzere sürekli bir seleksiyona tabi tutarak her yıl anne baba ve kuzu verileri kayıtları tutularak en nitelikli erkek koçlar belirlenecektir. Bu kayıtlara bakarak her yıl sürü yenileme ile damızlık olarak seçilen koyunlardan daha yüksek nitelikli koyunlar elde edilecektir. Destekleme projesi bir yana bu bir seleksiyon programıdır. Kayıtlarda ilimizin koyun varlığının yüzde 90'ı Karacabey Merinosu olarak gözükmektedir. Bu proje ile 5 yıl içerisinde ilimizdeki tüm Karacabey Merinoslarının halk elinde ıslahı yapılıp civar illerden başlamak üzere tüm yurda da damızlık koç, koyun satışı yapılabilecektir" diye konuştu.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca ise, projenin Tekirdağ'a kazandırıldığı için mutlu olduklarını belirterek, "İl Müdürlüğümüze ve değerli hocamız Prof. Dr. M. İhsan Soysal'a emeklerinden ötürü çok teşekkür ederiz. Projenin tüm üreticilerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler