İstanbul ulaşımında yeni kurallar netleşti: Metroda kapasitenin yarısı, otobüslerde 3'te 1'i kadar ayakta yolcu alınacak

İstanbul ulaşımında yeni kurallar netleşti: Metroda kapasitenin yarısı, otobüslerde 3'te 1'i kadar ayakta yolcu alınacak

09.09.2020 11:56 | Son Güncelleme: 09.09.2020 14:02

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul'da minibüslerde ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyecek. Metro ve tramvaylarda ayakta yolcu kapasitesinin % 50'si, otobüs ve metrobüslerde ise 3'te 1'i kadar ayakta yolcu alınacak.

Türkiye'deki koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde vaka sayılarının artması nedeniyle 81 il valiliğine genelge gönderilerek yeni kurallar belirlendi. İstanbul Valiliği de kentte toplu ulaşımda uygulanacak kuralların detaylarını aktardı. Buna göre minibüsler ayakta yolcu alamayacak, otobüs ve metrobüslerde ayakta yolcu kapasitesinin 3'te 1'i kadar yolcu alınacak. Raylı ulaşım araçlarında ise ayakta yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınacak.

İstanbul Valiliği'nin duyurduğu İl Hıfzıssıhha Meclis'inde alınan kararlar şu şekilde:

"1. İlimizde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

MİNİBÜSLERDE AYAKTA YOLCUYA İZİN YOK

2. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

RAYLI SİSTEMDE AYAKTA KAPASİTENİN YARISI KADAR YOLCU ALINACAK

3. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarından;

3.1. Raylı sistem araçlarında (metro, tramvay vb.) oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin %50'sine kadar (AW-4 sayısının yarısı) yolcu alınabilecektir.

OTOBÜS VE METROBÜSLERDE 3'TE 1 KADAR AYAKTA YOLCU ALINACAK

3.2. Metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3'üne kadar yolcu alınmasına, ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılmasına, araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmamasına, ısrarla biniş olması halinde ise araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulacaktır.

İŞARETLERLE BELİRLENECEK

3.3.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecektir.

SAAT 24'TEN SONRA MÜZİK YAYINI YOK

4. Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecektir. Kaymakamların koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacaklardır.

PAZAR VE SAHİLLER DENETLENECEK

5. Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (Pazar yerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler Kaymakamlar tarafından sağlanacaktır.

UYMAYANLARA PARA CEZASI

6. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecektir. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, Kararları alınmıştır."

İstanbul ulaşımında yeni kurallar netleşti: Metroda kapasitenin yarısı, otobüslerde 3'te 1'i kadar ayakta yolcu alınacak
Haber Yorumları (51)
BİRSEN: İyi güzel önlem alıyorsunuz da peki saatlerce otobüs bekleyen ve her gün işe geç kalan bir dünya insan var onlar için ne çözüm var hiç daha fazla otobüs koyarsanız kimse itiş kakış gitmez zaten birazda insanların hayatını kolaylaştırın
RESUL SEVİNDİK: Arkadaş anladık güzelde boy bi sistemde en az 4-5 bin fazladan araç gerekir istanbula önce ona çözüm bulucaksan
HASAN PEKMEZCİ: Otobüsün ayakta kapasitesi ve oturma kapasitesi belli. Maximum sayıya ulaşınca şoför yolcu almayacak.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İstanbul ulaşımında yeni kurallar netleşti: Metroda kapasitenin yarısı, otobüslerde 3'te 1'i kadar ayakta yolcu alınacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 23:33:06. #1.14#
title