Hayat Bilgisi'nin Kikirik'i Şimdi Ne Yapıyor - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Hayat Bilgisi'nin Kikirik'i Şimdi Ne Yapıyor

Haberler.com - Haberler | Magazin

Hayat Bilgisi'nin Kikirik'i Çisil Oral, hayallerini ve planlarını Hürriyet'ten Elif Ünal'a anlattı.

Hayat Bilgisi'nin Kikirik'i Çisil Oral, 3 yıl boyunca evimize konuk olan dizide sınıfın en güler yüzlü kızıydı. Övgüler yağdırdığı Perran Kutman ile çalıştı, rol arkadaşı Hayfa Safi Tulun ile mükemmel bir dostluğa imza attı. Dizinin final yapmasının ardından hayatına aşık olduğu tiyatro sahnesinde devam etti.

Çisil Oral ile Hayat Bilgisi'ni, hayallerini ve planlarını Hürriyet'ten Elif Ünal'a anlattı.

Başarılı oyuncu Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu.

"Hayat Bilgisi dizisine dahil olmadan önce Müjdat Gezen Sanat Merkezi Yaratıcı Yazarlık Bölümünden yeni mezun olmuştum ve Pera Güzel Sanatlar'da oyunculuk eğitimine başlamıştım. Diziye dahil olunca çalışma saatlerinden dolayı okulu dondurmak zorunda kaldım. Dizi bittikten sonra da Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde oyunculuk eğitimime devam ederek mezun oldum."

Menajerinden gelen telefon Çisil Oral'ın Hayat Bilgisi macerasının başlamasına vesile olmuş.

"Menajerim aradı ve başrolünü Perran Kutman'ın oynayacağı, senaryosunu Gani Müjde'nin yazacağı bir okul dizisinin başlayacağını, benimle de görüşmek istediklerini söyleyince, bu isimlerin vermiş olduğu heyecanla görüşmeye gittim. Gani Müjde ile görüştük, ertesi günü menajerim benimle çalışmak istediklerini söyleyince diziye dahil olmuş oldum."

Hayat Bilgisi, Çisil Oral'ın hayatındaki dönüm noktalarından biri. Oral, ''bu dizi sayesinde güzel dostluklar kazandım'' diyor ve ekliyor:

"Oynadığım uzun soluklu ilk diziydi. Beni çok daha görünür kıldığını düşünüyorum. Güzel bir başlangıç ve iyi bir tecrübeydi... Her projenin muhakkak getirileri oluyor hayatımızda, Hayat Bilgisi de bana pek çok tecrübe ve güzel dostluklar kazandırdı."

Çisil Oral, dizinin ardından arkadaşı ile birlikte ortak bir yapım şirketi kurmuş ve sahnelerden hiç kopmamış.

"Bir arkadaşımla ortak olarak kendi tiyatromuzu ve yapım şirketimizi kurduk. Benim bir yıldır iş sebebiyle şehir dışında olmamdan dolayı şimdilik ara versek de ileriye dönük çok sayıda proje bizi bekliyor. Geçtiğimiz sezondan bu yana Nilüfer Belediyesi Tiyatro bünyesinde oyuncu olarak yer alıyorum... Ödenmeyecek Ödemiyoruz', 'Eşeğin Gölgesi' oyunlarının ardından bu sezon Orhan Kemal'in 'Tersine Dünya' adlı eserini Engin Alkan'ın uyarlaması ve rejisiyle sahneliyoruz."

Oral, tiyatronun zor şartlarına dem vurmadan geçmiyor:

"Tiyatroların her geçen gün daha da zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi verdiği bir dönemde Nilüfer Belediyesi kendi bünyesinde bir tiyatro kurarak muhteşem bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra AS TV'de 'Alamet-i Harika' adında bir kültür-sanat programı hazırlıyor ve sunuyorum... Yine aynı medya grubu bünyesinde RADYO S'de radyo programı yapıyorum. Bir diğer mesleğim olan yazarlık ile ilgili süreç beni her geçen gün daha fazla heyecanlandırıyor, bu yaz çekmeyi planladığımız bir sinema filmi projemiz var, önümüzdeki sene için tek kişilik bir kadın oyunu hazırlığındayım. "

Çisil Oral önümüzdeki günlerde kendisini özgürce anlatabileceği, içinden gelenleri kaleme alabileceği bir de blog açacak.

"Yazdığım oyunları ve senaryoları en doğru şekilde hayata geçirmek için çalışıyorum.. Bir blog kurma hazırlığındayım, 'Kalbimin Tımarhanesi', içeriğini tamamlamak üzereyiz, günlük yazılarım yayınlanacak. Ayrıca bir yıldır perküsyon dersleri alıyorum, darbukaya taktım kafayı"

Türkiye'de yaşanan sorunlar sebebiyle çocuk yapma fikrine bir hayli uzak olan Çisil Oral, bu sebeple evliliği de düşünmüyor.

"Evli değilim, çocuk yapmayacaksam evlenmeyi düşünmüyorum. Çocuk içinse geleceğe dair kaygılarım var bu ülkedeki pek çok insan gibi... Tabii bu birazda nasıl çocuk yetiştirmek istediğinizle de ilgili. Örneğin ben avm'lerde çocuk yetiştirmek istemiyorum. Bu seçeneksizlik hoşuma gitmiyor. Markiz'de kahve içebilsin, Emek Sineması'nda film izleyebilsin, AKM'de opera, bale izleyebilsin istiyorum, hiçbiri yok. Ya askere gidip şehit olacak ya da yolda, o da olmadı okulda tecavüze uğrayacak. Bakkala ekmek almaya giderken vurulmazsa tabii.

"Her geçen gün daha sevgisiz bir topluma dönüşürken, vizyonsuz bir yaşam alanına dahil olması üzer beni.. Dört patili bir kızım var, İrma.. Benim için evlattan farksız. Kedi gırlamasını seviyorum. Aşk derseniz, insana yaşadığını hissettiren bir duygu. Hayatın bize hediyesi. Karşılıklısı, karşılıksızı, türlü türlü numarası var."

Çisil Oral, Hayat Bilgisi sayesinde güzel dostluklar da edinmiş. Rol arkadaşı Hayfa Safi Tulun'u yere göğe koyamıyor:

"Hayfiş'im benim birkaç can dostumdan biri... Hayat Bilgisi'nin bana en kıymetli hediyesi... Hayfa ile hiç aralıksız görüşmeye devam ediyoruz... Gökçe ile zaman zaman haber leşiriz, fırsat buldukça denk gelirsek çoğu arkadaşımla görüşüyoruz... Perran Abla zaten dünya tatlısı, telefonda bile sesini duyunca mutlu oluyorum... Pek çok ustayla, kıymetli isimle çalıştık, hepsiyle görüşmeye çalışıyorum...

Perran Kutman'ı ise anlatacak söz bulamıyor:

"Perran Abla muhteşem bir oyuncu ve dünya güzeli bir insandır. Bir cümleyi geçecek ama, iyi ki onu tanıdım, iyi ki birlikte çalışma şansım oldu... Kendimi çok şanslı hissediyorum ve Perran Abla'yı çoook seviyorum."

Çisil Oral kendisini ekranda görmek isteyen hayranlarına şunları söylüyor:

"Ekrana hiç ara vermedim, bundan dolayı geri dönmek gibi bir durumun içinde değilim. Sanırım bu düşünce şundan kaynaklanıyor, ''Hayat Bilgisi'' o dönem kendi çizgisinde çok popüler olan bir televizyon dizisiydi, daha sonra tiyatro ve sinemanın dışında televizyonda pek çok iş yaptım ama ''Hayat Bilgisi''nin gölgesinde kaldı ve gözden kaçtı sanırım.. Biraz da senaryosunu kendi yazdığım işleri hayata geçirmenin peşine çok düştüm, bu da böyle bir algıya sebep olmuş olabilir."

Haberler.com - Magazin Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (11)
hahaha:Cirkinlikte 1 numara Cevap Yaz 8 0 Yayından Kaldır
ihtiyar heyeti:korkunç . . . görmeyeydik daha iyiydi Cevap Yaz 7 11 Yayından Kaldır
Tarkan:Ey gidi günler ey bu dizi varken ilkokuldaydim simdi universitedeyim. Cevap Yaz 0 12 Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title