Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor

Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor

28.11.2020 08:36 | Son Güncelleme: 28.11.2020 10:18

Hatay'da deniz kumundan yapılan ve kolonların çürüdüğü yapılarda oturan vatandaşlar, yetkililerden önlem alınmasını istedi. Bir mahalle muhtarı evlerde oturanların 'gariban' olduğu için çaresiz olduklarını söylerken, Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi beklenen depremin büyük yıkıma neden olacağını ve tsunami görülebileceğini söyledi.

İzmir'de geçen ay yaşanan depremin ardından bilim insanlarının birkaç kent ile beraber Hatay'ı işaret etmesi, kent sakinlerini tedirgin etti. Deniz kumu kullanılarak yapılan binalardaki kolonların ve kolon içlerindeki demirlerin çürüdüğü gözlemlenen Defne ilçesinin en eski mahallelerinden Armutlu'daki vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediğini dile getirdi.

"GARİBANLAR, TEHLİKENİN FARKINDA DEĞİLLER"

Armutlu Mahalle Muhtarı Cüneyt Öfkeli, mahalledeki binaların yüzde 70'nin çukur temel ve deniz kumu ile yapıldığını, yaş ortalamasının ise 30 yılın üzerinde olduğunu belirtti. Maddi durumu iyi olan insanların tehlikeyi fark ederek mahalleden taşındığını söyleyen Öfkeli, "Mahalledeki tehlikeli ve çürük binalarda oturan mahalle sakinleri, ihtiyaç sahipleri, gariban kimselerdir, içinde bulundukları tehlikenin farkında değillerdir. Binalardaki demirlerin hepsi özelliğini kaybetmiş, kendiliğinden parçalanıp dağılıyorlar. Yaprak gibi dökülüyorlar, depreme gerek yok, kendiliğinden bile yıkılmak üzereler. Bizim burada devletimizden beklentimiz somut bir adımın atılmasıdır" dedi.

Büyük fay hattı üzerindeki Hatay'da deprem ve tsunami tedirginliği

"TEK SIĞINAĞIMIZ DEVLETİMİZ"

Deprem öncesi gerekli önlemin alınmasını beklediklerini aktaran Öfkeli, şöyle konuştu:

"Hataylılar olarak ülkemizdeki deprem bölgesi olarak birinci sırada olduğumuzu biliyoruz ve yaşayacağımız felaketin farkındayız. Mahallemizdeki aileler çok mağdur, toplu bir şekilde binalarımız için kentsel dönüşüm ihtiyacı var. Ekonomik durumumuz yok, bu nedenle bizim tek sığınacağımız yer devletimiz. Bizim İzmir'de yaşanan depremde canımız çok yandı, günlerce gözyaşı döktük. Aynı gözyaşını burada da dökmek istemiyoruz."

Büyük fay hattı üzerindeki Hatay'da deprem ve tsunami tedirginliği

"ÇOCUKLARIMA BİR ŞEY OLMASIN DİYE DUA EDİYORUM"

Doğduğundan beri Armutlu Mahallesi'nde oturduğunu belirten Adnan Tat (63), binaların içler acısı durumda olduğunu ve korku içinde oturduklarını söyledi. Dört çocuğu ile birlikte oturduğu apartman dairesinde sürekli korku yaşadıklarını dile getiren Meliha Karataş ise, "Eski binada oturuyorum. Daha sağlam binaya taşınacak gücüm yok, bina da yıkılmak üzere. Geceleri yatamıyoruz, her an deprem olacakmış gibi hissediyoruz. Çocuklarıma bir şey olmasın diye dua ediyorum" dedi.

Büyük fay hattı üzerindeki Hatay'da deprem ve tsunami tedirginliği

TSUNAMİ OLABİLİR

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, Hatay'ın 3 tehlikeli fay hattı üzerinde bulunduğunu ve en son kırılmanın 1997 yılında Serinyol-Gülderen mevkisinde olduğunu söyledi. Hatay'daki üç fay hattından birinin ölüdeniz fayı olduğunu belirten Can, "Bu fay daha tehlikeli. Bu fay Kızıldeniz'den gelip, Samandağ sahilinden çıkıp Antakya, Hacıpaşa ve Amik Ovası'na kadar uzanıyor. Bu fayın deprem yaratması halinde bütün Hatay etkilenir. Bir de Hatay'ın deniz kıyıları var. Samandağ'dan başlayarak Erzin'e kadar sahil şeridimiz var. Denizde bir kırılma olması halinde tsunami olabilir. Bu gerçeği de hesaba katmakta fayda var" diye konuştu.

GEÇMİŞTE 8 ŞİDDETLİ DEPREM YAŞANMIŞ

Kentteki eski binaların yapımında kullanılan deniz kumunun yapılardaki demirleri çürüttüğünü ve var olan beton kalitesini yok ettiği belirten Can, şunları söyledi:

"Hatay'da geçmişe baktığımızda çok şiddetli depremler yaşanmış, yine yaşanabilir. Jeoloji profesörleri Hatay'da yaşanabilecek olası bir depremin büyüklüğünü Hatay'ın geçmişinde yaşadığı büyük depremleri referans alarak söylüyor. Geriye baktığında Hatay'da onlarca deprem var. Geçmişte 8 tane şiddetli depremin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu daha önce vardı, yarın da olacak. Bu yüzden yüksek katlı binaların gözden geçirilmesi lazım."

Büyük fay hattı üzerindeki Hatay'da deprem ve tsunami tedirginliği

3 AŞAMALI ÖNLEM

Deprem gerçeğini 3 aşamada değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Rasim Can, şöyle devam etti:

"Deprem öncesi anı, deprem anı ve deprem sonrası olarak. Deprem öncesinde tüm yapılarımızı, zeminlerimizi, köprüleri deprem şartnamesine uygun, zemin koşullarına uygun şekilde yapmamız lazım. Deprem anı içinde insanlarımızın bilinçlendirilmesi lazım. Uzmanlar tarafından deprem anında ne yapılması gerektiği hakkında eğitim verilmesi lazım. Deprem sonrasında ise yaşanabilecek kargaşa karşısında bilinçlendirilmesi gerekiyor. Daha önce projelendirilmiş, deprem toplanma yerlerine ve yerel yönetimlerin ve idarecilerin bunları düşünerek deprem anından sonra nerede ne yapılması gerekiyor bunların kayda geçmesi gerekiyor ve buna göre insanların bilinçlendirilmesi lazım."

Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor
Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İzzet NAZLI

Haber Yorumları (18)
ÖMER TURAN: deprem olmadan o evler yıkılmış zaten. o evi yapan müheahidi bulup paranızı geri alın. tek sorumlu meheahittir.
JEOL.MÜH. BEHZAT GÖNÜL: AFAD Eylem planı 3023 y planlamasının, "Eylem A.1.1.5." maddesinde; "Türkiye ve dünyada büyük depremlerden önce... anomali gözlenmektedir. ... olası depremlerin tahmin edilerek olası zararlarının önlenmesi ya da aza indirgenmesinde katkısı olacaktır." yazılıdır. AFAD bizi deprem oncesi uyarırsa kurtuluruz, milli güvenliğimiz korunur. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül / Kocaeli).
,,,,: “Müminin ahlâkı, zenginlikte iktisat, genişlikte şükür, bela ve musibet zamanında sabırdır.“ Hasan-ı Basrî (k.s) Hayatin ozeti budur arkadas.inancin varsa onlemini alip takdiri mevlaya birakacaksin.bina saglam yapma oyuncak gibi ufak bi sarsintida yikilir tabi.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 17.1.2021 20:52:25. #1.15#
title