Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi Törenle Açıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi Törenle Açıldı

Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi Törenle Açıldı
Habermetre - Haberler | Toplum

Tokat Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle şehrimize kazandırılan Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi'nin açılışı törenle yapıldı.

Tokat Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle şehrimize kazandırılan Çamurdan Elektrik Üretim Tesisi'nin açılışı törenle yapıldı.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, protokol mensupları ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, tesis ile ilgili bilgi verdi. Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt'ın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, "Çamurdan Elektrik Üretimi Tesisi Türkiye'ye örnek güzel bir proje oldu. Türkiye'nin ilerlemesine, kalkınmasına çok büyük katkı sağlayacak. Bu eserin Tokat'ımıza kazandırılmasında emeği geçen herkese memleketimiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. " dedi. Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında Tokat'ta tarım, sanayi, sağlık, eğitim, kültür- turizm gibi alanlarda devam eden projelerle ilgili bilgi verdi.

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ta devam eden devlet yatırımları ile şehrin geleceğe hazırlandığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, " Tokat'ı gelecek kuşaklara hazırlıyoruz. Bu konuda bize Cumhurbaşkanımız enerji veriyor, hedef gösteriyor. Sayın bakanımız başta olmak üzere bütün bakanlıklarımız ve bakanlarımız bize çok destek verdiler. Ayrıca şükran duygularımızı da ifade etmek istiyorum. Ankara'daki bürokraside bize çok destek veriyor. Inşallah bunları tamamladığımız zaman Tokat bir yıldız gibi parlayacak. " dedi. Daha sonra konuşan Bakan Mustafa Varank, yap-işlet-devret modeliyle 100 milyon liranın üzerinde yatırımla gerçekleşen "Çamurdan Elektrik Üretimi Tesisi" sayesinde, atık çamurundan elektrik üretilerek temiz enerji elde edildiğini belirterek, "Gazlaştırma ve doğrudan yakma teknolojisinin aynı tesis içerisinde bulunması bu projeyi Türkiye'de bir ilk yapıyor. " dedi. Bakan Mustafa Varank, Bakanlık ve ilgili kurumlarıyla kentin kalkınması için çalıştıklarını söyledi.

Bakan Mustafa Varank, . "Her zaman çalışmanın, emeğin ve çabanın peşindeyiz. 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda durmak yok yola devam dedik. Yerelde belediyelerimizle, merkezde bakanlıklarımızla milletimizin refahını artıracak işlere odaklandık. " dedi.

Tokat'ın da değerli yatırımlara ev sahipliği yaptığını dile getiren Bakan Mustafa Varank, yollardan fuar alanlarına, kültür ve sanat projelerinden spor komplekslerine, kentsel dönüşümden otoparklara kadar birçok alanda gerçekleştirilen yatırımları ilgiyle takip ettiklerini bildirdi.

Bakan Mustafa Varank, özellikle yeşil ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımların kendilerini memnun ettiğini belirterek, Paris İklim Antlaşması'nın onaylanması, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı'na uyumun bu yöndeki çalışmalar olduğunu anımsattı.

Yeşil kalkınmaya katkı sağlayacak "Çamurdan Elektrik Üretimi Tesisi"nin resmi açılışını gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Mustafa Varank, şunları kaydetti:

"Yap-işlet-devret modeliyle 100 milyon liranın üzerinde yatırımla gerçekleşen bu tesis sayesinde, atık çamurundan elektrik üretilerek temiz enerji elde edilmiş olacak. Gazlaştırma ve doğrudan yakma teknolojisinin aynı tesis içinde bulunması bu projeyi Türkiye'de bir ilk konumuna getiriyor. Sadece bu tesisteki atık dönüşümü sayesinde yıllık 25 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Böylelikle tesisin ülke ekonomisine katkısı 45 milyon lirayı bulacak. Tabii bütün bu faydaların yanında geleceğimizin teminatı gençlerimize temiz bir dünya bırakma yolunda atılmış değerli adımlardan birisi olacak. "

"Tokat'ın hak ettiği refaha kavuşması hızlanacak"

Bakan Mustafa Varank, Tokat'ın kültürü, verimli toprakları, doğal kaynakları ve nitelikli insan kaynağıyla büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, kalkınma ajansı vasıtasıyla ildeki gelişmeye açık alanları tespit ettiklerini ve yenilikçi projelerle bunları ekonomiye kazandırdıklarını anlattı.

Bu çalışmalar sonucu tamamlanan 7 projenin açılışını, 1 projenin temel atmasını ve 2 projenin de imza törenini gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Mustafa Varank, " Turizm, kültür ve istihdam konuları başta olmak üzere birçok önemli konuda gelişimi hedefleyen bu projelerle ilimizin hak ettiği refaha kavuşması daha da hızlanacak. " dedi.

Bakan Mustafa Varank, bu kapsamdaki 13, 5 milyon lira bütçeli "Akdağ'ın Zirvesinden Kazova'ya Kırsal Turizm Rotası Projesi "2, 5 milyon lira bütçeli "Zinav Gölü Rekreasyon Alanı Projesi" ve 2 milyon lira bütçeli "Bilim Tarihi Müzesi"ne ilişkin bilgi verdi.

Başçiftlik Kayak Tesisi, Sulusokak Kent Meydanı, Osmanpaşa Konağı, Turhal ve Erbaa organize sanayi bölgelerindeki kreşlerin de diğer projeler arasında yer aldığını kaydeden Bakan Mustafa Varank, tüm bu projelerin toplam limitinin yaklaşık 24 milyon lira olduğuna işaret etti.

Bakan Mustafa Varank, ayrıca Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında uygulayacakları 3, 7 milyon lira bütçeli 2 projenin de imza törenini gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Artova'da değerli taşların işlenmesini, Sulusaray'da da kaz yetiştiriciliğini destekleyerek, bu projelerle gençlerin ve kadınların istihdamını artıracağız. Tüm bu projelerle hedefimiz Tokat'ı tarihinde olduğu gibi Anadolu'nun önemli merkezlerinden biri haline getirmek. " diye konuştu.

Son 19 yılda AK Parti hükümetleri olarak hizmet ve eser siyaseti yaptıklarına dikkati çeken Bakan Mustafa Varank, vatandaşların teveccühüne layık olabilmek için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının zorlu koşullarına rağmen yatırımlara devam ettiklerini vurguladı.

Bakan Mustafa Varank, 2053'e giden yolda büyük ve güçlü Türkiye'nin temellerini atabilmek için belediyelerle müştereken çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, bugün gerçekleştirilen yatırımların da Tokat'ın ve ülkenin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

Bakan Mustafa Varank'tan Tokat'a Müjde Tokat Sanayi Sitelerinin Dönüşümü ve Gelişimi Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmalarda da önemli aşamaya geldiklerinin müjdesini veren Bakan Mustafa Varank, "Sanayi sitemizin zemin iyileştirme projesinin Bakanlığımızca incelenmesi tamamlandı. Kasımda ihaleye çıkıp hızlıca yapımına başlıyoruz. 595 dükkanın yer alacağı bu projeyi de yakın zamanda tamamlayarak Tokat'ımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Tüm yatırımcılarımıza şimdiden buradan yerlerini ayırmalarını tavsiye ediyorum. " ifadesini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından tesisin açılışı dualarla yapıldı. Programda ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında; Ekmeğini Taştan Çıkaranlar ve Kaz Yetiştiriciliği Tesisi projelerinin imza töreni gerçekleştirildi. 15 Ekim 2021 Haber -Foto: Gülay KARTAL

Habermetre - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title