Haberler

YKS ek yerleştirme sürecinde uzmanı uyardı: Meslek Yüksekokullarını unutmayın

Son Güncelleme:
Abone Ol

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023 ek yerleştirme sürecinin başladığını ve ek kontenjan tercih döneminde Meslek Yüksekokullarının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Psikolojik Danışman Bahadır Recep Gündüz, "Ön lisans programlarının önemli avantajlarından biri 2 yıllık bir eğitimle...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023 ek yerleştirme sürecinin başladığını ve ek kontenjan tercih döneminde Meslek Yüksekokullarının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Psikolojik Danışman Bahadır Recep Gündüz, "Ön lisans programlarının önemli avantajlarından biri 2 yıllık bir eğitimle çalışma hayatına başlamaktır. 4 yıllık lisans bölümlerine göre, ön lisans programlarının puanları ve eğitim masrafları daha düşüktür. Program ve üniversite çeşitliliği oldukça fazladır. Daha önce belirtildiği üzere DGS ile ilgili 4 yıllık lisans bölümlerine de geçiş yapılabilir" dedi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanı Bahadır Recep Gündüz Meslek Yüksekokullarının öneminden ve program mezunlarının hangi meslekleri seçebilecekleri hakkında detaylı bilgi verdi. Gündüz, "Meslek Yüksekokulunda eğitim alan gençlerin en büyük avantajı kısa sürede hayata atılmalarıdır. İki yıllık ön lisans eğitim programlarında meslekler hakkında teknik ve uygulamaya dayalı bir eğitim verilir.  Atölye, laboratuvar ve çeşitli alanlarda çalışmalar yapan tekniker adayları, alanlarına dair teknik becerilere ve uygulama deneyimine sahip olurlar" şeklinde konuştu.

İŞ OLANAKLARI EN GENİŞ PROGRAMLAR

Üniversite bünyesinde verilen programlar sonucunda iş olanaklarının geniş kapsamlı olduğunu ifade eden Gündüz mezunların hangi meslekleri seçebilecekleri hakkında da detaylı bilgi verdi:

"Adalet programından güçlü bir akademik kadrodan alınan eğitim ve zengin ders müfredatı ile donanımlı olarak mezun olan öğrencilerimiz, sınavlarda başarılı oldukları takdirde, yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürlüklerinde, zabıt katipliği, infaz koruma memurluğu, mübaşirlik görevlerine atanmaktadırlar. Aşçılık programından mezun olan öğrencilerimiz aldıkları eğitimle gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerekse özel sektörde faaliyet gösteren çeşitli mesleki branşlarda çalışabilmektedir. İç mekan tasarımı programından mezun olanlar ise mobilya ve dekorasyon atölyelerinin tasarım bölümlerinde, restorasyon firmalarında proje elemanı olarak, aydınlatma tasarım ofislerinde, maket yapım ofislerinde, yapı malzemesi satış sektöründe, mimarlık ve mühendislik ofislerinde çizim elemanı, tasarımcı veya yönetici pozisyonlarında çalışabilirler."

BU PROGRAMLARA İLGİ ARTTI

Meslek Yüksekokullarında birçok programa ilginin arttığını belirtilen Gündüz, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Yaşanılan pandemi sağlık sektörünün öneminin bir kere anlaşılmasına, devlet ve özel olmak üzere hastane sayılarının artmasına yol açtı. Bu sebeple sağlık hizmetlerine dair 2 yıllık bir ön lisans programı bitiren sağlık teknikerlerinin iş imkanları arttı ve çalışma sahaları genişledi. Yeni açılan havalimanları bu alanda çalışmak isteyen tekniklere yeni çalışma sahaları oluşturdu. Uçak Teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği gibi programların önemi ve tercih edilme sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Geleceğin meslekleri olarak görülen yazılım ve tasarım alanlarında ise, Bilgisayar Programcılığı ve Grafik Tasarım programları başı çekiyor. Bu bölümlerden mezun teknikler, yazılım şirketlerinde, grafik ajanslarında, reklamcılık şirketlerinde, kurumsal firmaların yönetim bilişim alanlarında iş bulma şansına sahip."

SAĞLIK HİZMET MESLEK YÜKSEK OKULLARININ ÖNEMİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanı Bahadır Recep Gündüz Sağlık Hizmet Meslek Yüksek okullarının da öneminin göz ardı edilemeyeceğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde 5 bölüm ve 16 programımız bulunmaktadır. Güçlü, dinamik ve alanında deneyimli öğretim elemanı kadromuz ile hata kabul etmeyen sağlık alanında yetkin sağlık personelleri yetiştirmekteyiz. Bu bağlamda üniversitemizin 16 programından herhangi birinden mezun olan öğrencilerimiz meslek hayatlarına tecrübeli şekilde adım atmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse, Ameliyathane Hizmetleri programında okuyan öğrencilerimiz ameliyathane ortamında kullanılan cihazları ve ekipmanları kullanmayı, ameliyat öncesi ve sonrası işlemleri yapmayı, enfeksiyon kontrolünü, sterilizasyon işlemlerini gerçekleştirmeyi ve hasta bakımını öğrenirler. Bu program mezunları, sağlık sektöründe önemli bir rol oynarlar ve hastaların güvenliği için gereken tüm önlemleri alırlar. Sağlık sektörünün bir diğer önemli mesleği ise anestezi uzmanlığıdır. Anestezi programından mezun olan öğrencilerin kamu hastaneleri, üniversite ve özel hastanelerin ameliyathane, acil servis, reanimasyon servisi ve ağrı odalarında, özel tıp merkezlerinin ameliyathane ve acil servislerinde, estetik merkezlerinde çalışma imkanları olur. Son dönemde artan kanser vakaları radyasyon tedavisi hizmetlerine olan talebin ve tedaviyi etkili ve güvenli bir şekilde uygulayacak vasıflı radyoterapi teknikerlerine duyulan ihtiyacın artmasına neden oldu. Radyoterapi programını tercih eden öğrencilerimiz radyasyon tedavisi teknolojisi, daha az yan etkiyle daha kesin ve hedefe yönelik tedaviler sunarak ilerlemeye devam ettiğinden, Radyoterapi teknikeri olarak en son teknolojiye sahip ekipmanlarla çalışma fırsatını yakalayabilir."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Gündüz Eğitim Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Yalı Çapkını CANLI İZLE! 1 Aralık Yalı Çapkını 48. bölüm CANLI YAYIN! Yalı Çapkını FULL İZLE! Ateş Kuşları CANLI İZLE! 1 Aralık Ateş Kuşları 33. Yeni bölüm CANLI YAYIN! Ateş Kuşları FULL İZLE! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 1 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 2 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 2 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? HANGİ BANKA NE KADAR FAİZ VERİYOR? Akbank, Ziraat, Garanti, İş Bankası, Deniz Bank, Fibabanka mevduat faiz oranları yüzde kaç? Kayserispor neden puan silme cezası aldı? Kayserispor ceza mı aldı, neden? CUMANIN KAZASI OLUR MU? Cuma namazını kaçıran ne olur, kazası nasıl kılınır? İBB 2023 BURSU NE ZAMAN AÇIKLANACAK, açıklandı mı, yatacak mı? İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sonuçları belli oldu mu? Gelinim Mutfakta Melek kimdir? Gelinim Mutfakta Melek Kural kaç yaşında, nereli? Sürat Kargo Cumartesi açık mı? Sürat Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, saat kaça kadar açık? AÖF SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK 2023? Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgeleri açıklandı mı, nereden alınır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu hangi tarihte toplanıyor? DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2023 || Doğu Ekspresi bilet ne kadar 2023, 2 kişilik, 4 kişilik örtülü kuşetli, yataklı ne kadar?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title