Haberi Paylaş

Ülkemizde görülen en büyük yırtıcı kuş! Bulgaristan'da koruma altındaydı, Türkiye'de vuruldu

Güncel Haberler

3 metre kanat açıklığıyla ülkemizde görülen en büyük yırtıcı kuş olan ve Bulgaristanlı bilim insanları tarafından koruma altına alınarak uydu vericiyle takip edilen 14 kara akbabadan biri, İstanbul Çatalca'da silahla vurularak öldürüldü. İstanbul'a gelmeden bin kilometre uçuş gerçekleştiren kara akbabayı vuran kişilerin yakalanması için harekete geçildi.

Bulgaristan'da kara akbabayı tekrar üreyen bir tür haline getirmek için başlatılan koruma programında 14 kara akbaba geçen aylarda verici takılıp doğaya salındı. Uydu verici sinyallerinde 'Arda' adı verilen kara akbabada olumsuzluk gören Bulgaristan'daki ekip, Türkiye'deki ekiplerle iletişime geçip yardım istedi. Araştırmada, kara akbaba, İstanbul Çatalca'da silahla vurulmuş halde ölü bulundu.

Türkiye'de bu alanda yaptığı çalışmalarla tanınan uzman biyolog Cansu Özcan, "Arda, İstanbul'a gelmeden bin kilometre uçuş gerçekleştirdi. Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği, 25 Aralık Pazar günü kara akbabanın vericisinden gelen sinyallerde bir olumsuzluk görünce kontrol edilmesini istedi. Çatalca yakınlarında olan Türkiye Falconry Akademi Club ekibi Abdurrahman Sönmez, Barış Kuru ve Bayram Coşkun, verici sinyalleri sayesinde hızlı bir şekilde akbabaya ulaştı ve Arda'nın vurularak öldüğünü tespit etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne haber verildi, vuran kişilerin yakalanması için harekete geçildi" dedi.

UYDU VERİCİLİ KARA AKBABA, ÇATALCA'DA SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ

Küresel ölçekte tehlike altındaki kara akbabaların, Avrupa'daki çoğu ülkede tükenmiş durumda olduğunu belirten Cansu Özcan, "Bulgaristan'ın da içinde olduğu birçok Avrupa ülkesi kara akbabayı ülkelerinde tekrar üreyen bir tür haline getirmek için koruma çalışmaları yapıyor. Türkiye'de ise 4 tür akbaba yaşıyor. Kara akbaba, 3 metre kanat açıklığıyla ülkemizde görülen en büyük yırtıcı kuş. Türkiye'de 150- 200 çift kara akbabanın ürediği düşünülüyor" diye konuştu.

Leşle beslenen akbabaların, ekosistemde çok önemli bir göreve sahip olduklarını vurgulayan Özcan, şu uyarı ve çağrıda bulundu: "Doğanın çöpçüleri olarak da bilinen akbabalar, leşleri hızlı bir şekilde doğadan temizler, leşten kaynaklanacak hastalıkların yayılmasını engeller. Dünya üzerinde sayısı giderek azalan kara akbabaları tehdit eden birçok faktör var. Bunların başında zehirlenme ve yasadışı avcılık geliyor. Yasa dışı avcılık, Türkiye'de tahmin edilenden çok daha fazla. Avlanması yasak olan türler her gün cahilce katlediliyor. Bu duruma acil bir şekilde önlem alınmalı. Halka ve avcılara yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapılmalı, denetimler artmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır."

UYDU VERİCİLİ KARA AKBABA, ÇATALCA'DA SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bulgaristan İstanbul Aralık Yaşam Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Fatih Erdem:

HAYVANLARI ZEVK İÇİN ÖLDÜRENLER AKIL VE RUH SAĞLIĞI HASTANELERİNDE TEDAVİ ALTINA ALINMALIDIRLAR. KEZA NORMAL BİR İNSAN ZEVK İÇİN BİR CANA KIYMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Cevap Yaz115Yayından Kaldır
vatandaş rıza:

ceza yok yaptırım yok verilen cezala her sene iptal ediliyor edilmeyenler her secim iptal ediliyor herkesin yaptıgı yanına kar kalıyor hak -hukuk adalet insanın garibanınada yok hayvanlarada yok

Cevap Yaz068Yayından Kaldır
Davut Pancar:

Bizim millet utanmaz zevkine yine vurur

Cevap Yaz088Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title