Haberi Paylaş

Taliban'dan Mahmut Ustaosmanoğlu için başsağlığı mesajı: Telafisi mümkün olmayan bir kayıp

Güncel Haberler

Önceki gün vefat eden İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için dün cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye binlerce insan katılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte siyasetin önemli isimleri de yan yana saf tuttu. Taliban'dan Ustaosmanoğlu'nun vefatıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Afganistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan mesajda "Afganistan, bu büyük âlimin ölümünü telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak değerlendiriyor" denildi.

Tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati'nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu dün cuma namazı sonrası son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine çok sayıda vatandaş katılırken, siyasetin önemli isimleri de oradaydı.

Taliban Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatını 'telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak' değerlendirdi

Fatih Camii'ndeki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Marmaris'teki yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze törenine son anda yetişti.

Taliban Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatını 'telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak' değerlendirdi

Cenaze töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fatih İmam Hatip'te öğrenciyim. Cuma namazlarında kendisini dinlerdik. Zaman zaman Yavuz Selim Camii'nde sohbetlerinde bulunurduk. Ve son dönemlerinde gerçekten çok çile çekti ve bu çilenin ardından hakka uğurluyoruz. Kendisini tanıdık, bildik ve o imanıyla da sevgili habibine komşu olacağına inanıyoruz. Rabbim cümlemizi sevgili habibiyle komşu kılsın. Bizleri hep birlikte haşr ü cem eylesin. Tekrar ruhu için El-Fatiha..." ifadelerini kullandı.

Taliban Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatını 'telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak' değerlendirdi

Öte yandan Ustaosmanoğlu'nun vefatına ilişkin bir açıklama da Taliban'dan geldi. Afganistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi'nin Twitter üzerinden yayınladığı mesajda "İslam âleminin büyük âlimi, milyonlarca insanın büyük vaizi, eğitimcisi ve hocası Şeyh Mahmut Efendi'nin Hakk'a yürüdüğünü büyük bir üzüntüyle öğreniyoruz. Afganistan İslam Emirliği Dışişleri Bakanlığı, bu büyük âlimin ölümünü telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak değerlendiriyor" ifadelerine yer verildi.

Taliban Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatını 'telafisi mümkün olmayan bir kayıp olarak' değerlendirdi

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1927 yılında Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğdu. Gençliğinin ilk yıllarında civar köylerdeki hocalardan ders aldı. On altı yaşında icazet aldı.

1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. 2010 yılında İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu"ndan sonra kendisine "İslam'a Üstün Hizmet" ödülü verildi.

İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu'ndan Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu var. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

Taliban'dan Mahmut Ustaosmanoğlu için başsağlığı mesajı: Telafisi mümkün olmayan bir kayıpMahmut Ustaosmanoğlu

Haberler.com / Bilsay Özer - Güncel

Mahmut Ustaosmanoğlu Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Ercan Turk:

Bu bizim kulturumuz degilki Ataturk cumhuriyeti burasi amerikalilara kimler gidiyor goruyoruz taliban sizi bekler gidin

Süleyman Koç:

ATATÜRK cumhuriyeti kurma mucadelesini verirken ki cephe fotoğraflarına bak, vatan toprağına aşık ;sarıklısıda,çarşaflısıda ,soyunmayı hoş görmeyen ,tesettürsüz kadınlarımız var var.bu sebeble bu ülkenin kurucuları arasında din alimlerininde olduğunu unutmamak lazım

Turgut Aydın:

Ey cumhuriyet kadınları bakın taliban yönetimi bile hocaya sahip çıkıyor bu sizin için gelecekte çuvalın içinde gezmenize talip olacak bir yönetim şeklidirr iyi düşününnnn

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title