Son Dakika! İngiliz büyükelçi ile ne konuştular? İmamoğlu'ndan tartışılan yemek fotoğrafıyla ilgili yeni açıklama: Gizli bir görüşme değildi - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! İngiliz büyükelçi ile ne konuştular? İmamoğlu'ndan tartışılan yemek fotoğrafıyla ilgili yeni açıklama: Gizli bir görüşme değildi

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Güncel
 - Güncelleme:

Son dakika! İstanbul'u felç eden kar yağışı sırasında balıkçıda görüntülenen Ekrem İmamoğlu'ndan eleştirilere bir yanıt daha geldi. İmamoğlu, "Büyükelçi ile yenilen bir yemekten bahsediyoruz. Buluşma gününü 20-25 gün önce belirlemiştik. Gizli bir görüşme değildi, kamuya açık alandı. Sohbet ettik, yemeği, ülkemizi, İngiltere ilişkilerini konuştuk" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da kar yağışının ardından Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karın esir aldığı İstanbul'da yapılan çalışmalarla ilgili son durumu aktaran İmamoğlu, kendisine yapılan eleştirilere de yanıt verdi. İşte Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasında öne çıkanlar: "İBB olarak sorumlu olduğumuz alanlarda 12 saat içinde bire bir burada da takip ederek, sahada da takip ederek büyük bir ekiple, valilikle sıklıkla kurduğumuz irtibatlarda hangi noktada irtibat varsa, kendi yetki alanımızla ilgili 12 saatte akışkanlığı sağladığımızı duyurmak isterim. Bu başarılı bir zaman dilimidir.

İnsanların araçlarını bırakması halinde bile evlerine erişebilmesi noktasında, kesintisiz metrobüs hatlarını çalıştırdık. Metrobüs güzergahında 33 iş makinemiz sürekli çalıştı. Vatandaşlarımızı gidecekleri yere eriştirmek konusunda çaba gösterdi. O bölgedeki ilçe belediyelerini bizzat aradım. 2004'te 16 saat araçta mahsur kalmış biriyim, neyin nerede ihtiyaç olduğunu biliyorum. Metrobüs hattını sabaha kadar devam ettirdik.

Köylerimizle ilgili çalışmalara yoğunlaştık. Bu sabah Sayın Valimizle, Hadımköy-TEM gişelerinde yığın halinde bekleyen TIR'lara yönelik çözüm arayışlarımız sürüyor.

İstanbul'u sorunsuz bir noktaya taşıdık bugün itibarıyla. Bütün sorunları aştık. Kar süreçlerinde 20 milyon insanın -16 diyoruz ama mültecisiyle, öğrencileriyle, konuklarıyla 20- sorunsuz bir süreç yaşamasını beklemek hayalcilik olur. Elbette mağdur ettiğimiz, yolda değil 5 saat 1 saat bile beklettiğimiz vatandaşlara söyleyeceğimiz tek şey var, özür dileriz. Ama bu bir doğal afet sürecidir. Kimsenin burnunun bile kanamaması sevindiricidir. İddiayla söylüyorum ki günün sonunda, hızlı ve kaliteli bir çalışma yapılmıştır. Dilini bozmayan ve kurumları ayrıştırmayan, burada bulunduğu gibi omuz omuza hissetmeye çalıştığımız bir süreç yönetilmiştir. Büyük oranda insanlarımızın hızla normal hayata döndükleri bir süreç oldu.

Karla ilgili bir öngörü önümüzde yok, bir miktar yağış ihtimali var önümüzdeki günlerde. Makul yağışların karın erime süreçleriyle ilgili de iyi olabileceği ifade ediliyor. Dünyanın iklimle mücadele ettiği bir ortamda kuraklığın konuşulduğu bir noktada bu kar yağışının barajlara etkili bir biçimde yansıyacağını, doluluk oranının yüzde 70'lere oturacağını ifade etmek isterim."

Son Dakika: İBB Başkanı İmamoğlu'ndan yemek yediği görüntü hakkında yeni açıklama: Gizli bir görüşme değildi, kamuya açık alandı

Kar yağışı sırasında restoranda görüntülenmesine gelen eleştirilere de yanıt veren Ekrem İmamoğlu, "Benim yoğun bir gündemde çalışırken böyle bir yemeğe gitme meselemin bu kadar gündeme taşıtılmasını ve bu süreçle ilgili manipülasyonu şaşkınla takip ettiğimi ifade etmek isterim. Bir büyükelçi ile, Türkiye'nin en yoğun ilişkide bulunduğu bir ülkenin ana temsilcisi ile yenilen bir yemekten bahsediyoruz. Bu yemek daha önce İBB'yi ziyaret etmiş, kendisi ile resmi bir görüşmemizi yapmış, akabinde böyle bir buluşmayı tasarlamış bir belediye başkanıydım. 20-25 gün önce netleştirmiştik, mekanı da belirlemiştik. Gizli bir yemek değil bu, kamuya açık bir alan. Her yeri cam pencere olan, benim 23 yıldır gittiğim bir mekan. Orada yaşanan bazı hususlar beni üzmüştür tabii ki, neticede şeffaf bir yemekti. Sayın Büyükelçi bu kara rağmen verdiği söz gereği bir gün önce Ankara'dan İstanbul'a gelmişti.

Gün boyu yaptığım çalışmalardan sonra bir vakit dilimi ayırıp oraya gidip bu resmi buluşmayı -tabii ki hususi bir tarafı da var- eşlerimizle birlikte yaptık. Sohbet ettik, yemeği, ülkemizi, İngiltere ilişkilerini konuştuk. Bir İBB Başkanı'nın karla mücadele kadar dünyanın bu tarz ülkelerinin büyükelçileriyle ilişki kurması da sorumluluğudur. 30 ay içinde belki de tarihinde ilk defa bu kadar yoğun dış ilişkiler konusunda ilgi gören bir İstanbul yönetimi var... Bunun hakkını vermek zorundayım. Tabii ki sürecin sonrasıyla ilgili tarafı beni çok ilgilendiriyor. Oradan görüntü verildi birileri tartıştı, savundu, hakaret etti... Bunlar bir kenara, beni ilgilendirmiyor, ilgilensem işimi yapamazdım. Bir belediye başkanının 1-2 saat başka bir yere gitmesi kadar doğal bir şey olamaz. Sahada on binlerce kişi var, yardımcılarım, genel sekreterim var... İBB insanların aklındaki gibi her şey anlamını taşımıyor, bizim için her şey hepimiz demek...

Sonrası önemli, bu konunun devletin imkanları kullanılarak bir MOBESE kamerasının böylesi bir magazinsel, kaotik bir sürecin parçası yapılacak şekilde servis edilmesinin sağlanmasının takipçisi olacağım. Çok önemli bir meseledir bu, kişisel de bir meseledir. Bu konudaki düşüncemi Sayın Yerlikaya ile dün ve bugün paylaştım.

Özellikle kamera sistemleri bir kazanın, suçun tespiti için kullanılır. Bunun kuralları vardır. Genel Başkanımız da dile getirdi bazı takip iddiaları, dinlenme vs... Biz bundan çekinmeyiz. Hukuksal tarafı ayrı bunlar varsa eğer... MOBESE gibi hususların ne için kullanılacağı bellidir, olayların, suçların tespitidir. Bu, sürecin parçası yapılarak servis ediliyor, birileri bunu kullanıyor. Bu çok önemli bir meseledir. Bunun talimatını kim verdiyse, kim müsaade ettiyse, önemini bir insan şu an gözlerimin içine bakarak anlayabilir. Mevcut konunun önüne geçmesin diye bu kadar konuşuyorum. Ama hukuki olarak takipçisi olacağımı, mücadelemin devam edeceğini söyleyeyim."

Eleştirilen fotoğrafla ilgili neden daha erken açıklama yapmadığı sorulan İmamoğlu, "Açıklamalarımı bazı sosyal medya kanalları üzerinden yaptım zaten. Gerekli bulduğum uyarıları yaptım. O anda acil kararlar veriliyordu, biz de onlara eşlik ediyorduk. En doğru bulduğumuz, -ki olayın sıkışıklığı dile geldiği ortamdan itibaren- takip etmeye anbean milletimizi bilgilendirmeye devam ettim. Bugün itibarıyla süreç toparlandı" şeklinde cevap verdi.

Ekrem İmamoğlu, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (16)

zübükzade:

Şehitlerimiz gelirken afrikaya geziye gidenleride yazın adam iki yumurta haşlayacak değildir hgeralde

sadece kadir:

NEYMİŞ 19 SAATLİK ÇALIŞMADA 1 SAAT MOLA YAPTIM DİYOR. MİLLETİN ÇOĞU 30 SAATİ AŞKIN YOLDA MAHSUR KALDI SENDE KEYİF YAPMIŞSIN. RAHMETLİ KADİR TOPBAŞ DAHA KAR YAĞMADAN TÜM KAR KÜREME ARAÇLARINI YOLLARA SERERDİ. TUZUNA KADAR HERŞEYİ KAMYONLARLA HAZIRDA BEKLETİRDİ. BUNLARDA KUM ATIYOR YOLLARA. SENİN NE O HENGAMEDE AİLECEK GİDİP İNGİLİZ DİPLAMANLA BU KADAR ÖNEMLİ NE İŞİN OLABİLİR, SÖZ VERMİŞ OLABİLİRSİN DANDEVUNU ERTELE. İNSANLAR ORDA MAHSUR KALMIŞ EKREM EFENDİ DE BALIKÇIDA SOHBETE GİDİYOR.

Hakki Yildirim:

Arkadaşlar dunyanin kaderini bir kaç ülke tayin ediyor gercek bu

Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title