Haberler

Saruhan Oluç: Bu İktidarın Kendisi de Anayasa'yı Çiğneyen Bir İktidardır. Öyle Yürütmeye, Öyle İktidara, İşte Böyle Yargıtay Dairesi

Güncelleme:

HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Yargıtay 3. Dairesi’nin Can Atalay kararına ilişkin “Bu iktidarın kendisi de Anayasa’yı çiğneyen bir iktidardır. Böyle olunca durum elbette ki bu iktidarın yarattığı Anayasa’yı çiğneme, Anayasa Mahkemesi kararlarını, AİHM kararlarını yok sayma, çiğneme egemen hale gelince e tabi Yargıtay 3. Dairesi de böyle bir cüreti kendisine bulmaktadır. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağı saçmalığına, hukuksuzluğuna, yargı tanımazlığına, Anayasa tanımazlığına başvurabilmektedir. Öyle yürütmeye, öyle iktidara işte böyle Yargıtay dairesi” dedi.

HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Yargıtay 3. Dairesi'nin Can Atalay kararına ilişkin "Bu iktidarın kendisi de Anayasa'yı çiğneyen bir iktidardır. Böyle olunca durum elbette ki bu iktidarın yarattığı Anayasa'yı çiğneme, Anayasa Mahkemesi kararlarını, AİHM kararlarını yok sayma, çiğneme egemen hale gelince e tabi Yargıtay 3. Dairesi de böyle bir cüreti kendisine bulmaktadır. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağı saçmalığına, hukuksuzluğuna, yargı tanımazlığına, Anayasa tanımazlığına başvurabilmektedir. Öyle yürütmeye, öyle iktidara işte böyle Yargıtay dairesi" dedi.

HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Oluç, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararı hakkında Danışma Kurulu'nun toplayacağının basına servis edildiğini ancak bu toplantının yapılmadığını kaydederek, "Anlaşıldı ki bu toplantı yapılmıyor. Açıkça Yargıtay'ın 3. Dairesi'nin aldığı tutum bir yargı darbesidir. Bu ülkede çeşitli darbeleri çeşitli zamanlarda yaşadık. Ülkede sivil darbeler oldu, askeri darbeler oldu, bu haliyle yargı darbesi ilk defa yaşanıyor. Gerçekten hukuku açısından büyük bir kara leke olarak yazılmış oldu. Hala bu yaşanmış olan, dün geceki felaketin cevabı verilemedi. Bu cevap birkaç noktadan verilebilirdi. Bunlardan bir tanesi Meclis. Çünkü neden, Yargıtay 3. Dairesi almış olduğu kararda, Meclis'e parmak salladı. Meclis Başkanı buna cevap verme ihtiyacını duymadı. Yargıtay'ın bir dairesi yasama organına parmak sallayamaz. Eğer bu kabul edilirse yasama üzerindeki yargı vesayeti kabul edilmiş olur bu da yargı darbesinin çok açık bir tezahürü olarak ortaya çıkmış olur" diye konuştu.

Oluç, bütün siyasi partilerin Meclis'in iradesini savunması gerektiğini ancak sadece muhalefet partilerinin Yargıtay 3. Dairesi'in kararını kınadığını belirterek, "Meclis bu darbe girişimi karşısında yapması gerekeni yapmadı" dedi. Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz Yargıtay 3. Dairesi'nin kararı hakkında tutumunu açıklamadığına da dikkat çekerek, "Bugün itibarıyla, bu saat itibarıyla baktığımızda saraydan gelen tek mesaj Yargıtay 3. Dairesi'nin darbe girişimin arkasında durmak olmuştur" diye konuştu.

Oluç, AKP iktidarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını da uygulamadığını anımsatarak, Anayasa'nın 90'ıncı maddesinin çiğnendiğini söyledi. Oluç şunları söyledi:

"Bu iktidarın kendisi de Anayasa'yı çiğneyen bir iktidardır. Böyle olunca durum elbette ki bu iktidarın yarattığı Anayasa'yı çiğneme, Anayasa Mahkemesi kararlarını, AİHM kararlarını yok sayma, çiğneme tutumu egemen hale gelince e tabi Yargıtay 3. Dairesi de böyle bir cüreti kendisine bulmaktadır. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağı saçmalığına, hukuksuzluğuna, yargı tanımazlığına, Anayasa tanımazlığına başvurabilmektedir. Öyle yürütmeye, öyle iktidara işte böyle Yargıtay dairesi" dedi.

Oluç, TBMM Başkanı Kurtulmuş'a Meclis iradesini gösterme çağrısında bulundu.

Kaynak: ANKA / Güncel

Anayasa Mahkemesi Üyeleri Hakkı Saruhan Oluç Anayasa Mahkemesi Saruhan Oluç Yargıtay Yargı AİHM Hukuk Politika Güncel Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title