Haberler

Şampiyon Rallici Bıçakçıoğlu: "Sokakta Tek Başımıza Yürüyemiyorsak Sorun Var Demektir"

Abone Ol

Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu, "Yıl 2015 ama biz hala cinayetleri konuşuyorsak ve kahvehane önlerinden geçemeyip, tek başımıza yürüyemiyorsak ciddi bir sorunla karşı karşıyayız demektir" dedi.

Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu, "Yıl 2015 ama biz hala cinayetleri konuşuyorsak ve kahvehane önlerinden geçemeyip, tek başımıza yürüyemiyorsak ciddi bir sorunla karşı karşıyayız demektir" dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Atakum Belediyesi ve Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi işbirliğinde 'Kadına Yönelik Şiddet Her Yerde' konulu panel düzenlendi. OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Panele Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin de katıldı. Başkan Taşçı panel öncesinde salonda bulunan bayan öğrencilere karanfil dağıtarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutladı.

ŞİDDETİ ANLATTILAR

Prof. Dr. Nermin Kılıç'ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu'nun kadınların spor hayatındaki sorunlarına yönelik paylaşımının yanı sıra 'Toplumsal Cinsiyet, Sağlık ve Şiddet' konusunda Öğretim Görevlisi Dr. Nuran Mumcu Boğa, 'Sağlık Sektöründe Kadına Yönelik Şiddet' konusunda Öğretim Görevlisi Seval Ağaçdiken, 'Engelli Kadınlar ve Şiddet' konusunda Yrd. Doç. Dr. Afitap Özdelikara ve 'Medyada Kadına Yönelik Şiddet' konusunda Öğretim Görevlisi Aynur Arslan tarafından öğrenciler bilgilendirdi. OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin ile OMÜ Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Kumcağız yaptıkları konuşmalarda öğrencilere şiddete karşı uyarılarda bulundu.

"KAZANMAYI DAHA ÇOK İSTİYORUM"

Erkeklerin egemen olduğu bir spor dalında başarı elde ederken zorluklar yaşadığını belirten Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Birincisi Simin Bıçakçıoğlu, "Kadınlar her alanda tacize maruz kalıyor. Özellikle sözlü tacizlerle karşılaşıyoruz. Bir kadın olarak ne kadar güçlenirsek, bilgilenirsek engelleri aşabiliriz. Benim sporumda kadınlar zaten fiziksel olarak 1-0 yenik başlıyor. Ben de bu yenik başlangıcı ortadan kaldırmak için erkeklere yetişmek ve erkekleri geçmeyi kendime hedef koyuyorum. Sonuç olarak da hedefe kilitleniyorum ve başarıyı erkeklerden daha fazla istediğim için de kazanıyorum. Egoları ve hırsları hayatın her alanında bir kenara bırakmalı ve bir olmalı, birey olmalıyız. Kadına şiddet asırlardır kanayan yaramız ama maalesef 2015 yılında bu konuları konuşuyoruz, vahşice cinayetleri konuşuyoruz. Akşamları sokakta tek başımıza yürüyemiyorsak, kahvehane önlerinden geçemiyorsak sorun var demektir. Yeni projelerde insanlarımızı bu konuda eğitmeliyiz" diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZI 'İYİ İNSAN' OLARAK YETİŞTİRELİM"

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi gönüllü yöneticisi Fatma Taşçı ise konuşmasında şiddet olaylarının önüne geçebilmenin ilk koşulunun çocukların iyi yetiştirilmesi olduğunu belirterek, "Gönül isterdi ki 8 Mart'lar bayram coşkusunda yaşansın. Ama biz hala cinayetleri konuşuyoruz. Biz öncelikli olarak kendimizi eleştirmeliyiz. Bugünün Türkiyesine baktığımız biz anneler olarak nasıl çocuk yetiştireceğimizi bilirsek sorunların büyük bir kısmını da aşmış olacağız. Eğitimsizlik ve sevgisizlik sonucu yaşanan bu olayların sona ermesi çocukların yetiştirilmesi son derece önemlidir. Çocuklarımıza mühendis, doktor, avukat olmaları yönünde baskı yapmak yerine iyi insan olmayı öğretmeliyiz. Son dönemde sıkça kadın cinayeti haberiyle yüreğimiz yandı. Bu kapsamda başta son döneme damgasını vuran Özgecan Arslan kızımızı ve diğer tüm kadına şiddet mağduru olarak hayatını kaybeden kadınlarımızı rahmetle anıyorum. Biz merkezimize Özgecan kızımızın adını verdik ki bu acı olaylar bir daha yaşanmasın" şeklinde konuştu.

KATILIM TEŞEKKÜRÜ

Panel öncesinde katılımcılara mini bir konser veren OMÜ öğrencileri, panelin ardından da Kadına Şiddet konulu bir tiyatro oyunu sahneledi. Öğrencilere teşekkür belgesi veren Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, "Kadına şiddet konusunda duyarlılığınız beni memnun etti. Sizler gelecek nesilleri yetiştirecek ve son dönemde yaşadığımız, yüreğimizi derinden yakan olayları bir daha yaşamayacağız" ifadelerini kullandı.

Atakum Belediyesi Özgecan Kadın Koordinasyon ve Sosyal Hizmet Merkezi gönüllü yöneticisi Fatma Taşçı ve OKTAM Müdürü Doç. Dr. İlknur Aydın Avcı ise panel sonunda katılımcılara teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti. - SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Bünyamin Şahin İshak Taşçı Türkiye Atakum Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
title