Haberler

Kumburgaz'da 5 Gencin Öldüğü Deniz Bisikleti Davası Başladı

Kumburgaz kamiloba'da 17 Ağustos 2014 tarihinde 5 kişinin ölümü ile sonuçlanan deniz bisikleti davasına başlandı.

Kumburgaz kamiloba'da 17 Ağustos 2014 tarihinde 5 kişinin ölümü ile sonuçlanan deniz bisikleti davasına başlandı.

Bir kişinin cesedine ulaşılabildiği, 4 kişinin ise hala kayıp olduğu olayda, deniz bisikletini gençlere kiralayan işyeri sahibi Sinan Önügören, "Deniz bisikletini 2 saatliğine kiraladılar. 16.15 sıralarında dönmediklerinde hayati tehlike içinde olabilecekleri hiç aklıma gelmedi" dedi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, 21 Ağustos 2014 tarihinde tutuklanıp 3 Eylül 2014 tarihinde serbest bırakılan ve "Taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Sinan Önügörün ile ölen gençler Serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Karahan, Yusuf Büyükizgi ve Mikail Çelik'in aileleri ile tarafların avukatları katıldı.

"HAYATİ TEHLİKE İÇİNDE OLABİLECEKLERİ HİÇ AKLIMA GELMEDİ"

Duruşmada ilk olarak, Kumburgaz Kamiloba sahilinde 5 gencin ölümüne neden olan deniz bisikletini kiralayan Garden Beach Club adlı işyerinin sahibi Sinan Önügören'in sorgusu yapıldı.

5 kişinin değil, 2 kişinin deniz bisikleti kiraladığını savunan Önügören, işyerinin de ruhsatsız olduğunu belirterek, "Yeğenim Mehmet Burak Önügören hafta sonları işyerime gelerek bana yardım eder. Maaşlı elemanım değildir. Olay günü yeğenim 2 kişiye deniz bisikletini kiralamış. 5 kişinin bindiğini görmemiş. Dört kişiden fazla binmek isteyen olursa engel oluyoruz, dört kişilik oturma yeri vardır, dört kişi bindiriyoruz. Saat 14.00'te 2 saatliğine kiralamışlar. Dönmeyince, yeğenim 16.15 sıralarında bana dönmediklerini söyledi. Ben de dönmediklerini, belediyenin görevlisi olan cankurtaran Serkan'a 16.30 sıralarında bildirdim. Deniz bisikletine binenlerin hayati bir tehlike içinde olabilecekleri hiç aklıma gelmedi, çünkü daha önce de deniz bisikletimiz kiralandığında başka yerlerde buluyorduk" dedi.

Deniz bisikletinin dönmemesi üzerine kendi teknesi ile gençleri aramaya çıktığını savunan Önügören, "O gün emniyete ve sahil güvenliğe herhangi bir müracaatım olmadı. 2 kişinin kiraladığı deniz bisikletine 5 kişinin bindiğini biz bilmiyorduk" dedi.

"11 KİŞİ BİLE BİNİYOR"

Olaydan 6 gün sonra Marmara Adası açıklarında cesedi bulunan Serdar Demir ile cesedi henüz bulunamayan Doğan Demir'in ablası Evin Emine Demir, olay sonrası gittikleri karakolda sanık Sinan Önügören ile görüşme şansı bulduğunu belirterek, "Sanıkla bizzat görüştüm. Yanımda annem Ruskat Demir de bulunuyordu. Sanığa söz konusu deniz bisikletine 5 kişinin binemeyeceğini söyledik, bize aynen, '11 kişi bile biniyor' şeklinde cevap verdi. Bizim gördüğümüz kadarıyla sanık işyeriyle yeterince ilgilenmemiştir, tedbirsiz ve dikkatsiz davrandığından dolayı olay meydana gelmiştir" dedi.

'ÖMÜR BOYU CEZALANDIRILSIN'

Maktüller Doğan ve Sedat Demir'in anneleri Ruskat Demir ise Sinan Önügören'den şikayetçi olduğunu belirterek, "Benim ciğerim yanıyor. Ömür boyu cezalandırılsın" dedi.

Diğer müştekiler İsmail Çelik, Mahmut Kahraman, Hediye Büyükizgi, Mehmet Can Demir, Mustafa Büyükizgi ve Mine Çelik, sanığın olayı hemen polise bildirmesi durumunda yakınlarının kurtarılabileceğini savunarak, şikayetçi olduklarını söylediler.

TUTUKLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Müştekilerin avukatı Yaşar Altürk, müvekkillerinin suçtan zarar gördüğünü belirterek, sanığın 5 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ve suç vasfının değişebileceğini vurgulayarak, tutuklanmasını istedi. Avukat Altürk ayrıca, soruşturma aşamasında haklarında takipsizlik kararı verilen İDO kaptanı Yavuz Yılmaz ile maktüllere deniz bisikletini kiralayan Mehmet Burak Önügören, Sahil Güvenlik görevlisi Serkan Tunç ve Cem Bekdemir hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Soruşturma aşamasında haklarında takipsizlik kararı verilen Yavuz Yılmaz, Mehmet Burak Önügören, Serkan Tunç ve Cem Bekdemir hakkındaki suç duyurusu talebi ile sanığın tutuklanma talebini reddeden mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Olayda hayatını kaybeden gençlerin aileleri duruşma çıkışında açıklama yaptı. Olayda oğulları Doğan ve Serdar Demir'i kaybeden Mehmet Can Demir, sanığın tutuklanmasını beklediklerini belirterek, "Beklentimiz onun tutuklanmasıydı, mahkeme onu tutuklamadı. Biz onun tutuklanmasını istiyoruz. Yargı görevini yapsın, kamuoyunun vicdanı rahat olsun. Onu tutuklasınlar" dedi.

Anne Ruskat Demir de, olayda ölen 5 gencin okuyan ve gelecek vaat eden gençler olduğunu vurgulayarak, "İki oğlumu kaybettim. Onu tutuklasınlar. Benim iki çocuğum gitmiş, ciğerim yanmış. Ömür boyu ceza istiyorum ona. Her gün binlerce kez ölüyorum. 5 can gitmiş" dedi.

Olayda hayatını kaybeden Yusuf Büyükizgi'nin annesi Hediye Büyükizgi de, "Ben burada büyükşehir belediyesine sesleniyorum; büyükşehir belediyesi bunları niye denetlemiyor? Çocuklar saatlerce kaybolmuş, ama işletme bir şey de yapmıyor, kimseye haber vermiyor. Burada belediye de suçlu, lütfen bu işletmeleri denetlesin" dedi.

İDDİANAMEDEN...

17 Ağustos 2014 tarihinde meydana gelen olay sonrası Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Kahraman, Yusuf Büyükizgi ve Mikail Çelik'in Kumburgaz Kamiloba'da deniz bisikleti ile açıldıktan sonra bir daha dönmedikleri belirtildi.

Gençlerden Serdar Demir'in cesedinin olaydan 6 gün sonra, 23 Ağustos 2014 tarihinde Marmara Adası açıklarında bulunduğu hatırlatılan iddianamede, olaydan sonra alınan bilirkişi raporunda deniz bisikletini kiraya veren Garden Beach Club'un sahibi Sinan Önögüren'in asli kusurlu, gençlerin de tali kusurlu olduğu belirtildi.

Soruşturma sonunda, işyerinde çalışan Mehmet Burak Önügören ve Cem Bekdemir ile denizde gençleri görüp de yardım etmemekle itham edilen İDO kaptanı Yusuf Yılmaz ve cankurtaran Serkan Tunç hakkında takipsizlik kararı verildiği ifade edilen iddianamede, 4 kişilik deniz bisikletini 5 kişiye kiralayan işyeri sahibi Sinan Önügören'in "Taksirle birden çok kişiyi öldürmek" suçundan 15 yıl hapis cezasıyla yargılanması istendi. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Burak İsmail Çelik Sedat Demir Kumburgaz Politika Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

Bakmadan Geçme

Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title