Haberler

Konyalı iş insanı Airbus yolcu uçağı simülatörü üretti

Güncelleme:

Konya'daki bir firma tarafından, pilotların uçuş okullarında yetiştirilmesinde kullanılan Airbus A-320 uçağı simülatörü üretildi.

Konya'daki bir firma tarafından, pilotların uçuş okullarında yetiştirilmesinde kullanılan Airbus A-320 uçağı simülatörü üretildi.

ARC Simülatörün Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Alyaz, AA muhabirine, yaklaşık 5 tonluk simülatörün 8,5 metre yüksekliğinde olduğunu söyledi.

Cihazın gerçek bir A-320 Airbus uçağı simülatörü olduğunu ifade eden Alyaz, şöyle konuştu:

"Uçuş okullarında pilotaj eğitimine başlayan öğrenciler, gerçek bir uçakta yaşanabilecek olumlu ya da olumsuz tüm senaryoları deneyimlemek, el becerilerini hızlandırmak için böyle bir simülatörde eğitim alıyor. Bu simülatör daha önce ülkemizde üretilmiyordu. Bu Türkiye'de bir ilk. Simülatör, 2,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Ar-Ge ve üretim sürecinde devletten KOSGEB desteği aldık."

Üretim sürecinde, sanayi, üniversite iş birliğine gittiklerini vurgulayan Alyaz, Ar-Ge ve imalat aşamasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Bölümü ile KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü'ndeki akademik kadrolarla yoğun iş birliği yaparak projeyi tamamladıklarını söyledi.

Daha önce de Formula-1 yarış araç simülatörleri ürettikleri için bir altyapı ve birikime sahip olduklarına dikkati çeken Alyaz, şöyle devam etti:

"Böyle bir simülatörü yapmak kendimize bir meydan okumaydı, böyle bir simülatör üst düzey standartlar gerektiriyordu. Ülke olarak daha önceleri milyon dolarlar ödeyerek bu simülatörleri dışardan ithal ediyorduk. Neden biz de yapamayalım diye böyle bir yola baş koyduk ve başardık. Üretimde işin en zor kısmı simülatörün 5 ton yükü kaldırabilecek standartlarda ve ivmelerde platformunu yapmaktı. Yüzde 70'lik kısmı yerli."

Pilot adayı uçuşta olası tüm olumsuz senaryoları yaşayabilecek

Alyaz, simülatörü sipariş sonrası 12 ayda tamamlayıp teslim ettiklerini anlatarak, "Bu simülatörde, gerçek bir Airbus A-320 uçağının birebir boyutlarında kokpiti var. Altında da fiziksel hareketleri verebilen bir stewart (robot) platform var. Bu onu üst düzey bir simülatör yapıyor. Kokpitin içinde eğitmen hoca, uçağın istediği zaman motorunu bozabilecek, kuş sürüsü gönderebilecek, değişken hava şartlarını uygulayabilecek. Pilot adayı uçuş anında yaşayabileceği olumsuz senaryoların hepsini içinde yaşayacak." ifadelerini kullandı.

Yeni geliştirmelerine rağmen simülatör için yurt dışından 4 sipariş aldıklarını belirten Alyaz, bir sonraki hedeflerinin ise milli savunma sanayisine üretim yapmak olduğunu bildirdi.

Cihazın kokpitine oturarak simülatörü kullanan pilot adayı KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü öğrencisi Mehmet Akif Güzel ise "Daha önce de bir simülatör kullanmıştım ama bunun kadar gerçekçi değildi. Bu gerçek bir uçağı kullanıyormuş hissini veriyor. Sisteme girince türbülans olayları dahil piste hızlı teker koymanın bile birebir aynı hissini yaşıyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Karatay Üniversitesi Türkiye Pilot Konya Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title