Kayseri - Avrupa Gençlik Parlamentosu 18. Seçim Konferansı Kayseri?de Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Kayseri - Avrupa Gençlik Parlamentosu 18. Seçim Konferansı Kayseri?de Başladı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Kayseri - Avrupa Gençlik Parlamentosu 18. Seçim Konferansı Kayseri?de Başladı

Avrupa Gençlik Parlamentosu 18. Seçim konferansı Kayseri'de başladı AVRUPA Gençlik Parlamentosu (EYP) Türkiye 18. Seçim Konferansı, yurtdışı ve çeşitli illerden gelen 200 lise öğrencisinin katılımıyla Kayseri'de ilk kez TED Kayseri Koleji'nde gerçekleştirildi.

Avrupa Gençlik Parlamentosu 18. Seçim konferansı Kayseri'de başladı

AVRUPA Gençlik Parlamentosu (EYP) Türkiye 18. Seçim Konferansı, yurtdışı ve çeşitli illerden gelen 200 lise öğrencisinin katılımıyla Kayseri'de ilk kez TED Kayseri Koleji'nde gerçekleştirildi. Konferansın açılışında Paris ve Ankara'daki terör saldırısında ölenler için saygı duruşunda bulunuldu

Liseli ve üniversiteli gençlerin güncel konularda tartışabileceği, sosyalleşebileceği ve eğlenebileceği interaktif bir platform olan Avrupa Gençlik Parlamentosu'nun Türkiye kolu olan 18.Seçim Konferansı, çeşitli illerden gelen 200'e yakın öğrencinin katılımıyla TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları'nda başladı. Konferansın resmi dili İngilizce, ana teması ise "Avrupa'daki dengeyi yeniden tanımlamak, harekete geçmek ve istikrar sağlamak" olarak belirlendi.

18.EYP? nin TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları konferans salonunda gerçekleştirilen açılış oturumunda; TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları Genel Müdürü Arif Sırrı Şirin, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Organizasyon Komitesi adına TED Kayseri Koleji öğrencileri Ahmet Buğra Keleş, Kemal Somdaş, EYP Türkiye adına Bircan Kilci ve konferansın başkanlığını yürüten Hügo Dürr birer konuşma yaptılar. Konferans için Kayseri'ye gelen TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, eski senatör olan babası Şadi Pehlivanoğlu'nun ölüm haberini alınca, Ankara'ya döndü. TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tarımcılar'da etkinliğin konukları arasında yer aldı.

TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları Genel Müdürü Arif Sırrı Şirin Avrupa Gençlik Parlamentosu 18.Seçim Konferansının açılışında yaptığı konuşmada 'TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları olarak ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Türkiye'mizin çeşitli illerinde bulunan 22 liseden ve yurt dışından gelen 200'e yakın katılımcının bulunduğu bu konferansın amacı; lise düzeyinde öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve gençlerin kendi düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerine olanak tanımaktır. Türkiye'mizin ve Avrupa'nın geleceğine yön verebileceklerine inandığım bu gençler, farklılıklarını zenginlik olarak görerek, hoşgörü ortamında çeşitli güncel sorunları tartışarak çözüm yolları üretecekler. Bu konferansın sırasında jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda seçilecek gençler, Türkiye'yi Avrupa'nın farklı noktalarında yapılacak Avrupa Gençlik Parlamentosu konferansında temsil etmeye hak kazanacak. Konferansın karşılıklı saygı, sevgi ortamında ve başarılı geçmesini gönülden diliyorum ' dedi. Açılış oturumunun ardından katılımcılar komite çalışmalarına başladılar. Delegeler, engellilerin topluma entegrasyonu, kadına şiddetin engellenmesi gibi güncel sorunları tartışmaya başladı. Daha sonra öğrencilerin buldukları çözümler son gün yapılan Genel Kurul'da tekrar tartışıp oylamaya sunacak. Aynı zamanda tüm çalışmaları izleyen jüri, değerlendirme yapacak. Liseli delegelerden 28'i Türkiye'yi Avrupa'nın farklı noktalarında yapılacak dört ayrı Avrupa Gençlik Parlamentosu konferansında temsil etmeye hak kazanacak

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK DELEGASYON SEÇİLECEK

Avrupa Gençlik Parlamentosu (European Youth Parliament-EYP) Avrupa gençliğini vatandaşlık ve kültürel anlayışa saygılı olmaya aktif bir şekilde katılmaya teşvik eden, kazanç amacı gütmeyen ve politik olmayan bir kuruluştur. Aslında Paris'in güneyinde Fontainebleau'deki Lycée François-Ier tarafından yaratılan bir okul projesi olarak başlayan Avrupa Gençlik Parlamentosu 1987 yılında kurulmuştur. Benzeri olmayan bu organizasyon, Avrupa'da yaşayan tüm gençlere ulaşarak bu gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Avrupa Gençlik Parlamentosu deneyimleri gençlerin, geleceğin vatandaşları olarak, diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin farkında olmalarını, farklılıklarına saygı duymalarını ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışmalarını sağlamaktadır. 36 ülkede faaliyet gösteren Avrupa Gençlik Parlamentosu'nun Türkiye'deki tek temsilcisi ve yetkili merciidir. Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye, düzenlediği Seçim Konferansları ile de ülkemizi yurt dışında temsil edecek delegasyonları seçmektedir. Avrupa Gençlik Parlamentosu (European Youth Parliament) ağının, 1999 yılından beri aktif bir üyesi olan Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye oluşumu günümüze kadar büyük bir yol kat etmiş olarak çalışmalarına devam etmektedir. Mart 2011 itibariyle Avrupa Gençlik Parlamentosu Derneği adı altında gönüllülük esası ile çalışan bir kurum halini alan Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye (EYP Türkiye), her yıl düzenlediği iki Ulusal Seçim Konferansı ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden 30'u aşkın okula ve 500'den fazla gence ulaşabilir konuma gelmiş bulunmaktadır.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Kayseri Avrupa Paris Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title