Haberler

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt İran'da

Bildt, İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü İran Dışişleri Bakanı Zarif: "(Nükleer) müzakereler tüm yaptırımların kaldırılmasıyla sonuçlanmalı" İsveç Dışişleri Bakanı Bildt: "Obama hükümeti, İran ile anlaşma sağlanması konusunda kararlı"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin, tüm yaptırımların kaldırılmasıyla sonuçlanması gerektiğini söyledi.

İran'a resmi ziyarette bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya geldi. İki bakan, görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveçli mevkidaşının, davetlerini kabul ederek Tahran'a gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Zarif, karşılıklı ilişkiler ve uluslararası konuları ele aldıklarını ancak Afganistan başta olmak üzere bölgesel konuları henüz görüşme fırsatı bulamadıklarını ifade etti.

Zarif, nükleer müzakerelerin de ele alındığı görüşmede, iki tarafın da sürecin sürdürülmesi konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

İnsan haklarına ilişkin konularda da görüş alışverişinde bulunduklarına değinen İranlı bakan, şunları kaydetti:

"Elbette bu konu hakkında her zaman bakış açısından kaynaklanan farklılıklarımız vardı. İnsani hedefler doğrultusunda ileriye dönük adımlar atabilmeyi, bu konu hakkında daha fazla anlayış ve istişare sağlanmasını ümit ediyoruz. İran ile Avrupa Birliği arasında diyaloğu ve anlaşma ortamını sağlayarak, görüş ayrılıklarının azaltılmasını ve insan haklarına ilişkin konuların takibinin siyasi çerçevenin dışına çıkarılmasını umuyoruz."

Zarif, İran'da insan haklarının durumuna ilişkin soruya,"İran İslam Cumhuriyeti'nin son 30 yılına baktığımızda, tüm hükümetlerin halkın sandıktaki iradesiyle iş başına geldiğini görüyoruz. Bu nadir görülen kalıcı demokratik sisteme, halkın yüzde 70'inin sandık başına giderek oy kullandığı son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de şahit olduk. İran, yine bu alanda önemli bir adım atarak, vatandaşlık hakları beyannamesini sunmuştur" yanıtını verdi.

İran'da erişimin yasak olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook hakkındaki bir soru üzerine Zarif, bunun karmaşık bir konu olduğunu ve birbirini etkileyen diğer konularla beraber ele alınması gerektiğini kaydetti.

"Umarım, diyalog ile halkımızın hem bilgiye ulaşımını mümkün kılacak hem de ahlaki değerlerin korunmasını sağlayacak bir mekanizma geliştiririz" diyen Zarif, tüm sorunların diyalog ile çözüme kavuşturulabileceğini vurguladı.

-Nükleer müzakereler-

Zarif, 50. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı ikili görüşmenin ayrıntılarının sorulması üzerine, "Kerry ile görüşmemizin ekseni, müzakerelerin sürdürülme şekliyle ilgiliydi. Kerry, ABD'nin taahhütlerini yerine getirmesi konusunda ciddi bir iradeye sahip olduğunu ve konuyu sonuçlandırmak istediğini vurguladı" dedi.

ABD'de, yaptırımların tamamen işlevselliğini yitirmesinden endişe duyan bir kesim olduğunu ifade eden Zarif, "Biz başından beri yaptırımların mantıksız olduğunu ve bir işe yaramadığını, hem gıda ve ilaç sıkıntısıyla karşı karşıya bırakılan İran halkının batı ve ABD'ye karşı kötümserliğinin hem de yeni santrifüj sayımızın artmasıyla sonuçlandığını dile getirdik" dedi.

Zarif, müzakerelerin geleceğine ilişkin, "Nihai çözüm yolunun unutulmaması gereken en önemli noktası, tüm yaptırımların kaldırılması gerektiğidir. Müzakerelerin yaptırımlar sürdürülerek devam edeceğini düşünenler varsa yanılıyorlar. Müzakereler, tüm yaptırımların kaldırılmasıyla sonuçlanmalıdır."

-"Süreci devam ettirmeliyiz"-

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de ABD'de farklı muhalif sesler bulunmasına ve bazılarının İran ile anlaşmaya karşı çıkmasına rağmen "Obama hükümetinin İran ile anlaşma sağlanması konusunda kararlı" olduğunu söyledi.

Muhalif seslere rağmen müzakereleri sürdürmenin diplomatların görevi olduğunu vurgulayan Bildt, "Sağlanan anlaşma her şeyden önemli. Bu süreci devam ettirmeliyiz" diye konuştu.

Bildt'in ziyareti, İran'a 12 yıl aradan sonra İsveç'ten dışişleri bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. İsveç'ten İran'a en son ziyaret, 2002'de dönemin Dışişleri Bakanı Anna Lindh tarafından gerçekleştirilmişti. - İran

Kaynak: AA / Güncel

Avrupa Birliği Carl Bildt İsveç İran Politika Güncel Haberler

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

İsrail askerleri skandallara doymuyor! Yaralı Filistinliyi aracın önüne bağlayıp kalkan yaptılar

İsrail askerleri skandallara doymuyor! Yaralı Filistinliyi aracın önüne bağlayıp kalkan yaptılar

6 çocuk babasını balyozla öldürdüler! Dehşete düşüren anlar kamerada

6 çocuk babasını balyozla öldürdüler! Dehşete düşüren anlar kamerada

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title