İlk fidan dikildi, binlerce İstanbullu Atatürk Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını bekliyor - Haberler
Haberi Paylaş

İlk fidan dikildi, binlerce İstanbullu Atatürk Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını bekliyor

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Atatürk Havalimanı'na yapılacak olan Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesi İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümünde fidanlarla buluşuyor. Binlerce İstanbullunun aynı coşkuyu yaşayacağı ve saat 16.00'da başlayan programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra MHP lideri Devlet Bahçeli ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuşma yapacak.

İstanbul'un fethinin 569. yılı kutlamaları ve millet bahçesi ilk fidan dikim töreni için Atatürk Havalimanı'nda hareketlilik başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı tören, saat 16.00'da başladı.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Tören için Atatürk Havalimanı çevresinde erken saatlerden itibaren geniş güvenlik önlemi alındı. Öğle saatlerinden itibaren törene izlemeye gelenler giriş noktalarında kuyruk oluşturmaya başladı.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Elinde çiçeklerle törene gelen İbrahim Ertan, "Çiçeklerimiz, çok sevdiğimiz Cumhurbaşkanımızı karşılamak için. Ordu komutanımızı karşılamak için geldik. Niyetimiz bu çiçekleri Cumhurbaşkanı'na vermek" dedi. Kurban Ezin ise "Ben Cumhurbaşkanı ile yan yana namaz da kıldım ama, konuşamadım. Cumhurbaşkanımız 'ağaç dikmek için gelin' dedi. Onunla görüşmek dileğiyle geldim. Sayın Cumhurbaşkanı, bakanlar, ağaç dikilmesini söylüyorlarsa, biz de gönülden yapmalıyız" diye konuştu.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Almanya'dan geldiğini dile getiren Mehmet Erdoğan ise "Frankfurt'tan geldim. Atatürk Havalimanı'ndaki törene katılmak için geldim. Cumhurbaşkanı'nı karşılamak için geldim, fidan dikeceğiz bugün. Bütün dünya görsün, Atatürk Havalimanı fidanlarla donanıyor. Buraya tekrar geleceğim" dedi.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Atatürk Havalimanı'nda bugün yapılacak İstanbul'un fetih kutlamaları için dev bir sahne hazırlandı. Kutlamalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuşma yapacak. Etkinliğin yapılacağı alana çok sayıda bariyer yerleştirilirken, ses sistemi ve teknik çalışmalar da tamamlandı. Esat Kabaklı ve Yücel Arzen'in de konser vereceği kutlamalarda, çevre ve doğa bilinci sağlanması için etkinliklerin yapılacağı çadırlar yerleştirildi. Mehter takımı ve Yeniçerilerin olacağı kutlamalarda, Türk Yıldızları'nın gösteri uçuşu da gerçekleştirecek. Kutlamaları takip edecek gazeteciler için de ayrı bir platform oluşturuldu.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Fetih kutlamalarının ardından fidan dikimi töreninin yapılacağı Millet Bahçesi'nde de örnek bir bahçe oluşturuldu. Fethin yıl dönümünü simgelemek amacıyla alana 569 tane fidan dikildi. Bahçede temsili bisiklet ve yürüyüş alanları ve çardak bulunuyor.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Bahçede 350 yıllık zeytin ağacı ve 40-50 yıllık ağaçlar da yer alıyor. İşçiler fidan dikim töreni için alanı temizlemeye, çiçekleri ve toprağı düzenlemeye devam ediyor. Atatürk Havalimanı'na yapılacak ve 5 milyon 61 bin metrekarelik alana kurulacak olan Millet Bahçesi'ne 145 bin 300 ağaç dikilmesi planlanıyor.

İstanbullular fethin 569. yıldönümünde Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ne akın ediyor

Millet Bahçesi'nde tüm bahçeyi boylu boyunca geçen bir dere yer alacak. İbreli ve yapraklı ağaçların birlikte kullanılmasıyla dört mevsim yeşil kalacak. Etkinlik Çayırı, 28 bin kişi kapasitesiyle büyük ve toplu etkinliklere ev sahipliği yapacak. 2 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip spor alanında aynı anda 300 kişi spor yapabilecek. 10 bin metrekarelik alanda 7 farklı konseptte çocuk oyun alanları yapılacak. Buradaki tüm peronlar, hangarlar ve binalar kalacak, restore edilecek ve bu binalarda ulusal ve uluslararası fuarlar ve sergiler düzenlenecek. Gençler için yazılım üretecekleri bilim merkezi oluşturulacak. Olası bir afet durumunda İstanbul'un afet toplanma alanı, deprem toplanma alanı da yine burası olacak. İlk etabın 2023 Mayıs'ında açılması planlanıyor.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı Devlet Bahçeli Murat Kurum Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (28)

mahmut kemal :

Yunan haber kanallarının 3-5 kişi gösterdiğine bakmayın şu anda 560 bin kişinin üzerinde kitle istanbul'un fetihini kutluyoruz tüm müslüman kardeşlerime mübarek olsun.

tolga yurtsever:

Bu dünyaya ya Rizeli Trabzonlu geleceksin .Adamlar Dünyayı yönetiyor. Onlar olmasa memleket batar .

Bir vatandaş:

Senin benim paramla Türkiye'nin her yerinden adam toplayıp götürüyorlar kardeş. Başarının sırrı sensin

Tüm 28 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title