Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-3

Dha Yurt Bülteni-3

1)RİZE'DE KIZ ÖĞRENCİ YURDUNA GİREN ERKEK PANİĞE NEDEN OLDURİZE'de, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Dosma Kız Öğrenci Yurdu'na gece yarısı gizlice giren 27 yaşındaki V.A., 3'üncü katta fark edildi.

1)RİZE'DE KIZ ÖĞRENCİ YURDUNA GİREN ERKEK PANİĞE NEDEN OLDU

RİZE'de, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Dosma Kız Öğrenci Yurdu'na gece yarısı gizlice giren 27 yaşındaki V.A., 3'üncü katta fark edildi. Çığlıklar atan ve büyük korku yaşayan kız öğrencilerden bazıların saldırısına uğrayan V.A., güvenlik görevlisi tarafından dışarı çıkarılarak polise teslim edildi. Olay geçen Çarşamba gecesi saat 23.30 sıralarında meydana geldi. Atmeydanı Mahallesi'ndeki Kredi Yurtlar Kurumu Dosma Kız Yurdu'nun kalan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencileri, 3'üncü katta bir erkek olduğunu fark etti. Kız öğrencilerin çığlıkları üzerine gelen güvenlik görevlisi, V.A.'yı yakaladı. Bu sırada panik yaşayan bazı kız öğrenciler dışarı çıkarılan V.A.'ya saldırarak tepki gösterdi.Kız öğrencilerin şikayeti sonrasında polis tarafından gözaltına alınan V.A., çıkarıldığı Rize Adliyesi'nde nöbetçi mahkeme tarafından Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakıldı. Kız öğrencilerin yurdun koridorlarından çıkarılmaya çalışılan V.A.'ya gösterdiği tepki cep telefonu kamerası ile görüntülendi.

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ

Yurtta kalan öğrenciler şüphelinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi, yurtta güvenlik tedbirlerinin yetersizliğinden şikayet etti. Olay nedeniyle büyük korku ve panik yaşadıklarını anlatan kız öğrenciler, " Şahıs serbest bırakıldı. Biz çok korkuyoruz. Bu adamı neden serbest bıraktılar? Can güvenliğimiz yok" tepkilerini dile getirdi.

Görüntü Dökümü

------------------

-Kız öğrencilerin yakalanan kişiye saldrıması

-Kız öğrencilerle röp.

Haber-Kamera: Muhammet KAÇAR RİZE-DHA

======================================================

2)İKİ DEFA ÖDEME YAPILMASINA RAĞMEN 1212 LİRA CEZA GELDİ

KOCAELİ'nin Gebze İlçesi'ndeki nakliye firmasına ait kamyon Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş yaparken, OGS'den para alınamadığı belirtilerek sürücüye makbuz verilirken, bankaya ödemesi yapıldı. OGS hesapları kontrol edilirken, kamyonun geçişinden para tahsil edildiği görüldü. Kamyonun geçişi için iki defa ödeme yapılmasına rağmen 1212 TL ceza gelmesi şaşkınlık yarattı.

Gebze'de bulunan Selim Turan Lojistik isimli firmaya ait 41 BB 462 plakalı kamyon 26 Eylül 2016 tarihinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş yaptı. Ücret alınmadığı belirtilerek sürücüye makbuz verildi. Firma, 3 Ekim tarihinde bankaya 110 lira 25 kuruşluk ödemeyi yaptı. OGS hesapları kontrol edilirken, kamyonun 26 Eylül tarihinde geçiş yapması nedeniyle ücretin tahsil edildiği görüldü. Firma, fazla ödemenin geri iadesini istedi. Ancak, geçiş için 2 defa ödeme yapılmasına rağmen 1212 lira 75 kuruşluk ceza geldi.

Selim Turan gelen cezaya tepki göstererek, "Gebze'de nakliye firması sahibiyim. İstanbul-İzmit arası TIR'larımla yük taşımacılığı yapmaktayız. Her gün 10-12 aracımız İstanbul'da karşıya geçip, tekrar Anadolu yakasına geçmekte. 26 Eylül 2016 tarihinde 41 BB 462 plakalı aracım Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçerken ücret alamadıklarını ifade ederek şoförümüze makbuz veriyorlar. Biz de gelen makbuza istinaden 3 Ekim 2016 tarihinde ödememizi yaptık. OGS hesaplarını kontrol ederken o ücretin alındığını ve bizim fazladan bir adet mükerrer ödeme yaptığımız tespit edilmiştir. Bunu mail atarak, telefonla görüşerek tekrar bize geriye iade etmelerini talep ettikse de ücreti geriye iade etmediler. En son 3 Ocak 2017 tarihinde bize bir ceza geldi. 10 katı ücret dahilinde 1212.75 kuruş bir ceza geldi. Makbuzlarımız mevcut. Mail atarak bu yaptıklarının hata olduğunu belirterek izah ettiysek de, hiçbir şekilde geriye iade etmediler ve geri dönüşte yapmadılar. Sadece bize kontrolleri yapılıp geri dönüş yapacaklarını belirten bir mail attılar. Ama şu ana kadar ortada hiçbir hareket yok" dedi.

Hatanın düzeltilmesini isteyen Selim Turan, "Herkes aldığı parayı yanına kar olarak saymakta. Şirkette muhatap bulunmamaktadır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü zorunlu geçiş güzergahında olduğundan dolayı başka bir alternatifimiz yok. TIR'lar Yavuz Sultan Selim Köprüsü haricinde geçiş yapamamaktadır. Cezaya girmeden ödediğim halde bunu benden talep ediyor. Yani cezaya girse de ödesek başımızın borcu. Köprünün ödemesini sanki ben kendi sırtımdan ödüyormuşum gibi hissediyorum" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

------------------------

Selim Turan ile röp.

Evrakları göstermesi

GEBZE(Kocaeli),

==================================================

3)MAHALLELİ BOYA FABRİKALARINDAN ŞİKAYETÇİ

KAHRAMANMARAŞ'ın merkez Dulkadiroğlu İlçesi'nin Karaziyaret Mahallesi sakinleri, çevredeki boya fabrikalarının bacalarından çıkan kül ve gazlardan dolayı dışarı çıkamaz hale geldiklerini belirterek yetkililerden yardım istedi. Ellerinde dövizlerle eylem yapan mahalle sakinleri, bir an önce yaşadıkları sorunun çözülmesini istedi. Mahalle sakinleri, fabrikalardan çıkan duman ve gazlardan dolayı insanların hasta olmaya başladığını, imkanı olanların mahalleyi terk ettiğini söyledi. BİMER aracılığıyla defalarca yetkililere müracaatta bulunduklarını, çoğunlukla 'Olumsuz bir durum yok' şeklinde cevap aldıklarını öne süren mahalle sakinlerinden Malik Palabıyık, çareyi mahalleden taşınmakta bulduklarını söyledi.

Anne ve babası ile yakınlarının hala Karaziyaret Mahallesi'nde yaşadığını ifade eden Palabıyık, şunları söyledi:

"BİMER'e durumu bildirdim. Daha sonra dönüş yaptılar ve burada inceleme yapıldığını söylediler, ancak herhangi bir problem bulunamamış. 3-4 ay sonra tekrar BİMER'i aradım anacak bu defa herhangi bir dönüş olmadı. Belediyeye da şikayetlerimi bildirdim ama geri dönüş olmadı. Nefes almakta bile zorlanıyoruz mahallede ve tek dileğimiz bu sorunun bir an önce çözülmesi" dedi.

Mahalle sakinlerinden Serpil Kesen ise kirliliğinin en büyük nedeninin boya fabrikaları olduğunu iddia etti. Bazı boya fabrikalarının doğalgaza geçtiğini ancak diğerlerinin geçmemekte ısrar ettiğini öne süren Keskin, "Boya fabrikalarının zehirli bacalarından, kömür atıklarından ve havaya saldığı zehirli gazlardan şikayetçiyiz. Çocuklarımız, yaşlılarımız hastalanıyor. Yaşadıklarımızı anlatmak istedik ama yetkililere sesimizi duyuramadık" diye konuştu.

Maddi durumu iyi olanların mahalleden taşındığını ancak kendilerinin asgari ücretli olduğu için gidemediklerini belirten Keskin, "Evlerimizi satılığa çıkardığımız zaman da hava kirliliğinden dolayı kimse almak istemiyor. Kışın belki kapılarımız, pencerelerimiz örtük oluyor belki çok bir şey hissetmiyoruz ama yazın kapıyı pencereyi kapatıp evin içinde oturamıyoruz. Pencereyi açtığımız zaman tozları rüzgarla birlikte evimizin içine ciğerlerimize kadar geliyor. Bunun çözümünü istiyoruz. ya evlerimizi taşısınlar ya da fabrika bacalarını filtrelerini taksınlar, doğalgaza geçsinler. Bazı fabrikalar doğalgaza geçti ama bazıları geçmek istemiyor. Hayatımızla, çocuklarımızın sağlığıyla oynuyorlar" şeklinde konuştu.

Diğer mahalle sakinleri de tek isteklerinin sorunun çözülmesi olduğunu belirterek, "Bizler 'Fabrikalar kapatılsın' demiyoruz. Filtrelerini takıp doğalgaza geçseler bu sorunlar yaşanmayacak" dedi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Torun Atıcı'nın kirliliği göstermesi

Palabıyık'ın konuşması

Keskin'in konuşması

Salman Reçber'in konuşması

Dövizlerle toplanan kalabalık

Fabrika bacasından çıkan duman

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Ömer KOÇ-KAHRAMANMARAŞ-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 297 MB

================================================

// ÖZEL- EK GÜNDEM //

4)UKRAYNALI SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR KEMER'DE MORAL BULDU

UKRAYNA'da yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan 40 çocuk, rehabilitasyon ve toplumla kaynaştırmak amacıyla Antalya'nın Kemer İlçesi'nde tatile getirildi. Burada psikolojik destek alan ve çeşitli spor aktivitelerine katılan çocuklar ilçenin güzelliklerini de gezdi.

Ukrayna'da Rusya ile yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan çocukların rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması amacıyla devlet fonuyla yürütülen proje kapsamında, 40 çocuk Kemer'e getirildi. 5 yıldızlı Grand Haber Otel'de 1 hafta konaklayacak çocuklara 4 psikolog ve 2 gönüllü yönetici eşlik etti. Burada yapılan toplantılarda psikolojik destek verilen çocukların, futbol, basketbol ve voleybol gibi spor aktivitelerinin yanında havuzda su oyunlarına katılarak savaş travmasını unutması amaçlanıyor. Proje kapsamında Kemer'i de gezen çocuklar 2365 metrelik karla kaplı Tahtalı Dağı zirvesine çıkarak ilçeyi kuş bakışı görme fırsatı buldu.

'PSİKOLOJİK DESTEK VERİYORUZ'

Psikolog Anastasia Kulikova, "40 kişilik öğrenci grubu genelde savaş bölgesinden, Donetsk ve Luhansk'tan geldi. Çocuklarımıza psikolojik destek veriyoruz. Burada iletişime geçmelerini sağlıyoruz ve buradaki güzellikler de buna yardımcı oluyor" dedi.

'SAVAŞSIZ BİR DÜNYAYI GÖSTERMEK İÇİN GELDİK'

Psikolog Ludmila Svetlicna, "Savaş bölgesinden olmaları nedeniyle üzerlerindeki korkuyu atlatabilmeleri ve diğer insanlarla kaynaşmaları için, farklı ve savaşsız bir dünyayı göstermek için buraya geldik. O desteği burada vermeye çalışıyoruz. Genelde futbol, basketbol ve voleybol oynuyoruz. Tabi ki geldiğimiz ülkeyi de yakından tanımak istediğimiz için şehri geziyoruz, buradaki güzel yerleri görüyoruz, resimler çiziyoruz. Deniz havasını almak çok güzel. Havuzda da su sporları oynuyoruz" diye konuştu.

'ANNE BABALARI KEMER'E GETİRİYORDU'

Etkinliğin gönüllü yöneticilerinden Nina Trehova da, "Savaş öncesi çocuklar kendi anne babaları tarafından Antalya, Kemer'e getiriliyordu. Savaştan sonra maalesef öyle olasılıklar yok. Bu yüzden devlet olarak getiriyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü

-----------

Çocuklardan görüntüler

Çocukların eğitimlerinden görüntüler

Röportajlar

HABER-KAMERA: Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya),

=====================================================

5)ÖĞRETMENLER SOKAK OYUNLARINI ÖĞRENİYOR

ADANA'da ana sınıfı ve müzik öğretmenlerine yönelik 'Bedenden Oyuna, Oyundan Şarkıya' konulu sokak oyunları semineri gerçekleştirildi.

Etkinliğe Adana, Mersin, Antalya, Konya, Osmaniye ve Gaziantep'ten 60 eğitimci katıldı. Çeşitli okullarda ana sınıfı ve müzik öğretmenliği yapan katılımcılar, şarkı ve hareketlerle renklendirdikleri, unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunları ile keyifli anlar yaşadı. Eğitimciler iki gün süren etkinlikte beştaş, sek sek, körebe ve topaç çevirme gibi sokak oyunlarının yanı sıra geleneksel dünya çocuk dansları hakkında da bilgi sahibi oldu.

Organizasyonu gerçekleştiren Bedenden Oyuna Müzik Eğitimi Derneği (BOMED) yöneticisi Tuncer Ediz Toksoy, etkinlik hakkında bilgi verirken, "Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını bir şekilde çocuklara nasıl kazandırıp, nasıl sevdirebiliriz, onların çalışmalarını yaptık. Çok keyifli ve öğretici dakikalar geçirdiğimizi düşünüyorum" dedi.

Mersin Gelecek Koleji müzik öğretmeni Münevver Bozaslan da "Unutulmuş sokak oyunlarımızı tekrar hayata geçirmek ve bunları öğrencilerime aktarmak için sabırsızlıkla seminerin bitmesini bekliyorum" diye konuştu.

Renkli anların yaşandığı etkinliğin sonunda öğretmenlere sertifika verildi.

Görüntü Dökümü

--------------

Öğretmenlerin sokak oyunlarını oynaması

Öğretmenler ile Röp.

SÜRE: 01'53" BOYUT: 210 MB

Haber-Kamera: Malik GÖDELİNER/ADANA,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yurtlar Kurumu Selim Turan Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title