Haberi Paylaş

Dha İstanbul Haber Takip Gündemi

Dha İstanbul Haber Takip Gündemi

Güncel Haberler

10.00/11.00/14.30CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Feriye Palace'ta basın toplantısı yapacak, Ramada İstanbul Tekstilkent'te STK temsilcileriyle buluşacak, Double Tree by Hilton Hotel'de servis şoförleri ve esnafla bir araya gelecek.

10.00/11.00/14.30

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Feriye Palace'ta basın toplantısı yapacak, Ramada İstanbul Tekstilkent'te STK temsilcileriyle buluşacak, Double Tree by Hilton Hotel'de servis şoförleri ve esnafla bir araya gelecek.

////////////////////DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 1

1- İSTANBUL'DA DEAŞ OPERASYONU: 2 GÖZALTI

*İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlediği operasyonda Suriye uyruklu 2 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

Haber : Çağatay KENARLI, İSTANBUL DHA

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, bir süredir takip ettiği Suriye uyruklu Y.K. ve A.E.E.'nin terör örgütü DEAŞ'a yurtdışından katılacak kişilerle ilgilendikleri, bu kişilere sahte Suriye kimliği temin ettikleri ve örgüt adına İstanbul'da para transfer işlemleri yaptığını belirledi. Ekipler, 7 Nisan Cuma günü şüphelilerin kullandığı çeşitli adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda, Y.K. ve A.E.E. yakalanarak gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 4 cep telefonu, çeşitli pasaportlar ve kimlik kartları ele geçirildi. Gözaltına alınan Suriye uyruklu Y.K. ve A.E.E. sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Suriye uyruklu 2 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

============================

2- İSTANBUL'DA REFERANDUM ÇALIŞMALARDAN GÖRÜNTÜLER

Haber : Gülseli KENARLI - Kamera: Güven USTA / İstanbulDHA

16 Nisan'da yapılacak referandum öncesinden İstanbul'da meydanlar, sokaklar, yollar, bilbordlar ve binalar liderlerin afişleri, 'Evet', 'Hayır' yazıları ile donatıldı.

Görüntü Dökümü:

---------------------

Beşiktaş Meydanı'ndan görüntüler

Beşiktaş'ta bulunan parti stantları

Asılan yazılardan görüntüler

Partililerin görüntüsü

Broşür dağıtanların görüntüsü

Taksim'da bulunan binalara asılan Erdoğan posterleri

Taksim Meydanı'ndan görüntüler

İstiklal Caddesi'ne asılan 'evet', 'hayır' yazıları

İstiklal Caddesi'nde broşür dağıtan kız

Broşür dağıtanların görüntüsü

D-100 karayolunda bulunan bina giydirmeleri

D-100 karayolunda bulunan bilbordlar

Erdoğan porterleri

Bakırköy Özgürlük Meydanı'na asılan bayraklar

Parti stantlarının görüntüsü

Partililerin şarkılarını çalması

İzmir Marşı söyleyen yaşlı kadınlar

İncirli Caddesi'ne asılan 'Evet', 'Hayır' yazıları

Genel ve detaylar

13.04.2017 - 19.25 - Haber Kodu : 170413210

13.04.2017 - 19.28 - Haber Kodu : 170413211

13.04.2017 - 19.31 - Haber Kodu : 170413213

================================

3- BAKAN MÜEZZİNOĞLU: TÜRKİYE ÇEYREK PORSİYON DEMOKRASİLERLE DEĞİL, TAM PORSİYON MİLLİ İRADE İLE GELECEĞE YÜRÜYECEK

Haber-Kamera: Mehmet İlkay ÖZER İstanbul DHA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  Avcılar'da düzenlenen Balkan-Rumeli buluşmasına katıldı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deniz Köşk Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantı saat 20.00'de başladı. Programa AK Parti Avcılar ilçe örgütünün yanı sıra Balkan ve Rumeli camiasından davetliler katıldı.

"MİRASYEDİLİK YAPARAK BU CUMHURİYETİN SIRADAN BİR ÜLKE HALİNE GETİRİLMESİNE İZİN VEREMEYİZ "

Bakan Müezzinoğlu burada katılımcılara hitaben  bir konuşma yaptı. "Atatürk bu Cumhuriyeti bize miras olarak bıraktı. Bize düşen bu mirası büyütmektir" diyen Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü, " Biz zengin fabrikatörün zengin çocuğu gibi mirasyedi olamayız. Mirasyedilik yaparak bu Cumhuriyetin sıradan bir ülke haline getirilmesine izin veremeyiz. Görevimiz bu genç Cumhuriyeti büyütüp, güçlü yapmak. Önümüzdeki süreç büyük hedefler için birlikte yürüyeceğimiz bir süreçtir."

" ATATÜRKÇÜLÜK ONUN VASİYETİNE SAHİP ÇIKARAK OLUR "

Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bazen Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerime üzülerek sitem ediyorum. Onlara diyorum ki Atatürkçülük, Atatürk'ün gölgesine yan gelip, yatarak olmaz.  Atatürkçülük onun vasiyetine sahip çıkarak olur. Onun  vasiyetine sahip çıkmak ise bu genç Cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımaktan geçer. Bunun için akıl teri, alın teri gerekir. Milletle beraber yürümek gerekir" dedi.

"MİLLET NE DERSE ONUN OLACAĞI GÜÇLÜ, İSTİKRARLI BİR SİSTEMİ KURALIM"

Bakan Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde büyüyeceğine değinerek, "İstiyorum ki ülkesini, milletini seven, ülkesinin yarınlarının bugünden daha iyi olmasını isteyen siyasi partiler bu ülkenin istikrarına destek olsunlar. Pazar günü referanduma gidiyoruz. Bu millet adına artık  milletin güçlü olduğu, milletin merkezde olduğu, millet ne derse onun olacağı güçlü, istikrarlı bir sistemi kuralım.  O sisteme kapalı kapılar ardında birileri tuzak kurmasın. İkide bir milletin ümüğünü sıkarak birileri bedel ödetmesin. Millet beş yıl sonra nereye gidebileceğini görebilmeli, parlamento bu ülkeyi dünya ile yarışacak yasaları hızla çıkartabilmeli. Cumhurun merkezde olduğu, milletin merkezde olduğu, çeyrek porsiyon demokrasilerle değil, tam porsiyon milli irade ile Türkiye istikrarlı bir yolculuğa inşallah 17 Nisan'dan sonra hep birlikte yürüsün" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü:

-----------------------

-Bakan Müezzinoğlu'nun salona gelmesi

-Salondan görüntü

-Müezzinoğlu'nun açıklamaları

-Genel ve detaylar

13.04.2017 - 22.41 - Haber Kodu : 170413246

==================================

4- KADIKÖY'DE KADINLARDAN 'HAYIR' YÜRÜYÜŞÜ

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ İstanbul DHA

Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Süreyya Operası önünde toplanan yaklaşık 300 kadın ellerinde balonlarla  'Hayır' yürüyüşü gerçekleştirdi.  HDP'nin düzenlediği etkinlikte "Kadınlar Birlikte Hayır Diyor" yazılı pankart açan kadınlar Bahariye Caddesi'nden Mühürdar Caddesi üzerindeki Kalkedon Meydanına kadar yürüdü. Ellerinde renk renk balonlar ve dövizler taşıyan kadınlar "Hayır" sloganları attı. Kadınlar yürüyüş boyunca cadde üzerindeki esnaftan ve vatandaşlardan 16 Nisan Referandumunda 'Hayır' oyu kullanmalarını istediler. Yürüyüşün ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

Görüntü Dökümü:

--------------------

-Yürüyüşten detaylar

-Kadınların sloganları

-Pankartın görüntüsü

-Balonlardan görüntü

-Dövizlerden görüntü

-Genel ve detaylar

13.04.2017 - 21.51 - Haber Kodu : 170413241

===================================

5- ÜNİVERSİTEDE KAVGA: 11 GÖZALTI

Haber-Kamera: İbrahim AKTÜRK - Zeki GÜNAL, İstanbulDHA

Fatih'te bulunan Medipol Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde iki  öğrenci grubu arasında kavga çıktı. Farklı siyasi görüşe mensup öğrenciler arasında çıktığı belirtilen kavga nedeniyle üniversite önüne çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. 11 öğrenci gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Medipol Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde saat 17: 30 sıralarında iki öğrenci grubu arasında başlayan tartışma büyüdü ve kavgaya dönüştü.  Üniversiteye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Ardından çevik kuvvet ekipleri de olay yerine gelerek üniversite önünde ve çevresinde güvenlik önlemi aldı. Polis, kavgaya karıştıkları gerekçesiyle 11 öğrenciyi gözaltına aldı. Polisin üniversite önünde güvenlik önlemi devam ediyor. Kavgaya dönüşen tartışmanın neden başladığı açıklanmadı

Görüntü Dökümü:

-------------------------------------

-Üniversite önünde slogan atan öğrenciler

-Polis ekiplerinden detay görüntüler

-Çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önleminden görüntüler

-Gözaltına alınan öğrencileri taşıyan minibüsten görüntü

-Üniversite önünden görüntü

-Detaylar

13.04.2017 - 18.51 - Haber Kodu : 170413199

====================================

6- İSTANBUL MÜFTÜSÜ YILMAZ: İSTİSMARCILARDAN DİNİ DE HALKI DA KURTARMAK GİBİ HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİ VAR

Haber: Özgür ALTUNCU / Kamera: İdris TİFTİKCİ - İstanbul DHA

Liyakatı, diploması olmayan, din istismarına yönelik bir takım dualar satan, muskalar satan insanların televizyonda arzı endam ettiğini söyleyen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz," O istismarcılardan dini de halkı da kurtarmak gibi hepimizin ortak görevi var"dedi.

ŞEHRİ İSTANBUL BULUŞMALARI

Şehr-i İstanbul buluşmaları adıyla yeni bir etkinlik başlattıklarını açıklayan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, " Bizim Diyanet İşleri Başkanlığı olarak amacımız şu; biz halkın ve Hakk'ın bize yüklediği manevi ve ruhani kişiliği ve kimliği temsil ediyoruz. Bu özelliğimizle de halka dokunmamız gerektiğini düşünüyorum.Problemi olan insanlar gelsinler, sıkıntılarını paylaşsınlar. Onlara destek olalım. Bürokratik kimliğimizden çok, manevi kimliğimizi insanlar tanımış olsunlar amacıyla bugün ilk defa bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz"diye konuştu.

DİNİ EHLİYETİ OLMAYANLARIN EKRANDA YER ALMASI

İstanbul Müftülüğü'nde ilki gerçekleştirilen buluşmada İstanbul Müftüsü Yılmaz'a, dini ehliyeti olmayan insanların televizyonlarda dini konularda görüş bildirmelerine karşı ne yapılması gerektiğini sorusu yöneltildi.

BİZİM DE KANIMIZA DOKUNUYOR

Sorunun toplantıya çok uygun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz şu yanıtı verdi: "Uzun zamandan beri televizyonlarda alternatif tıp ve benzeri ilaçlar satarak sağlık alanında baya bir tahribat yaratan yayınlar oldu. Daha sonra Sağlık Bakanlığının girişimiyle sağlık konusunda liyakatı, ehliyeti, diploması olmayanlar konuşmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldı ve sanıyorum şuanda bu yayınlar durduruldu. Biz ilgili ve yetkililere bu talebimizi ilettik. Dedik ki, 'ilim ikidir'. 'Biri tıp ilmidir'. 'Öbürü din ilmidir'.Hakikaten bu iki ilimde de herkes çok şeyi bilir.Tıpla ilgili de insanlar çok konuşmayı sever, dinle ilgili konuşmayı severler. Tıpla ilgili konuşma diplomayla sınırlandırılmış oldu, bu güzel birşey. Din alanında da böyle bir şeyin yapılması çok uygun olur diye yukarılara ulaştırdık. Bununla ilgili bir çalışma başlatılmasını biz bekliyoruz. İnşallah o gerçekleşirse yani ehliyeti, liyakatı, diploması olmayan ve sadece din istismarına yönelik bir takım dualar satan, muskalar satan insanların televizyonda arzı endam ederek, yer almış olmaları bizim de kanımıza dokunuyor. İnsanlarımıza zarar veriyor."

İSTİSMARCILARDAN DİNİ DE HALKI DA KURTARMAK GİBİ HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİ VAR...

Bu toplantıdaki amacımız da, bu yetkili ağızlardan insanlar cevapları bulmaya başlasınlar. Televizyonlarda bu işi gayet iyi yapan meslektaşlarımız da var, Allah onlardan razı olsun. Ama istismar edenler de var. O İstismarcılardan dini de halkı da kurtarmak gibi hepimizin ortak görevi var. Gerekli müracaatlarımızı yaptık. İnşallah siyasi iradeden, devlet otoritesinden, bir düzenleme yapılır diye ümit ediyoruz.

Görüntü Dökümü:

--------------------

İstanbul Müftüsü Yılmaz'ın açıklaması

Toplantının Kuran-ı Kerim okunarak başlaması

Detaylar

Soru sorulması

Müftünün yanıtı

13.04.2017 - 17.47 - Haber Kodu : 170413180

==========================

7- GAZETECİ YAZAR FATİH TEZCAN HAKKINDAKİ YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

KADİR TOPBAŞ ŞİKAYETÇİ OLDU, DAVA AÇILDI

İddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 29 Mart 2017 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda, Kadir Topbaş hakkında FETÖ / PDY üyeliği ve yöneticiliğinden bir soruşturma kaydının bulunmadığının belirtildiği ifade edildi.

Serpil KIRKESER / İstanbul DHA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, kaleme aldığı yazısında iftirada bulunup, hakaret ettiği iddia edilen Gazeteci - Yazar Fatih Tezcan hakkında açılan dava kapsamında yakalama kararı çıkarıldı. Mahkemeye gelen Tezcan,  savunmasını avukatlarıyla yapacağını söyledi. Mahkemede, Tezcan hakkındaki yakalama kararını kaldırıldı, duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDE OLAY ANLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede  şüpheli Fatih Tezcan'ın www.analizmerkezi.com  isimli internet sitesinin kurucusu olduğu ve sitesinde "Kadir Topbaş intihar etti" başlıklı yazı kaleme aldığı kaydedildi. Söz konusu yazıda Kadir Topbaş'ı terör örgütüyle irtibatlı göstermeye çalışıldığı ve İBB tarafından yapılan bir arazi alım satımını FETÖ isimli örgüte para aktarımı gibi sunulduğu iddia edildiği belirtildi.

SAVCILIK: KADİR TOPBAŞ HAKKINDA FETÖ-PDY ÜYELİĞİ VE YÖNETİCİLİĞİNDEN BİR SORUŞTURMA KAYDI BULUNMAMAKTADIR

Savcılık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazarak, Kadir Topbaş hakkında FETÖ terör örgütü üyeliği veya yöneticiliği kapsamında bir soruşturma olup olmadığının hususunda bilgi istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 29 Mart 2017 tarihinde gönderdiği yazıda, Kadir Topbaş hakkında FETÖ / PDY üyeliği ve yöneticiliğinden bir soruşturma kaydının bulunmadığını belirtti.

ÇOK SAYIDA YAKALAMA KARARI OLDUĞU BELİRTİLDİ

İddianamede şüpheli Tezcan'ın ifadesine başvurulmak üzere adresine değişik gün ve saatlerde gidildiği ancak adresinde bulunamadığı, UYAP ortamında yapılan sorgulamada şüpheli hakkında mahkemelerce çıkartılmış çok sayıda yakalama kararı bulunduğu vurgulandı.

HAKARET VE İFTİRA SUÇU İŞLEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

İddianamede, damadı terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunan müşteki Kadir Topbaş'ı toplum önünde küçük düşürmek, zan altında bırakmak, terör örgütü ile irtibatlı göstermek, İBB tarafından yapılan bir arazi alım satımını FETÖ isimli örgüte para aktarımı gibi sunmak, müştekinin damadının metal Yapı isimli şirkette ortaklığı veya yöneticiliği olmadığı halde yalan bir bilgiyi yazdığı yazıda kamuoyuna doğru imiş gibi aktardığı ifade edildi. Bu algı üzerinden müşteki Kadir Topbaş'ın şeref, onur ve saygınlığını zedelemeyi amaçladığı, bu suretle hakaret suçunu işlediği belirtilen iddianamede,  adli makamlarca soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını sağlamak amacıyla işlemediğini bildiği halde fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak atılı iftira suçunu işlediğinin altı çizildi.

8 YIL 4 AYA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Fatih Tezcan hakkında "Basın yoluyla iftira" ve "Kamu görevlisine karşı alenen hakaretö suçlarından toplam 8 yıl 4 aya kadar hapsi istendi.

MAHKEME İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ

İddianameyi kabul eden Bakırköy 20. Asliye Ceza Mahkemesi Fatih Tezcan hakkında yakalama kararı çıkardı ve ilk duruşmayı Mayıs ayı olarak belirledi. Yakalama kararın üzerine adliyeye gelen Tezcan mahkemede, "Şahsıma hiçbir tebligat yapılmadan yakalama kararı çıkarılması bir skandaldır. Bu yakalama kararının bizzati kendisinin yazının içerisinde geçen kripto yapı ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Davayla ilgili savunmalarımı avukatımla birlikte yapacağım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. Mahkeme de Tezcan hakkındaki yakalama kararını kaldırdı. Duruşma ertelendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Kadir Topbaş Fatih Tezcan Tekstilkent Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title