Haberler

Defne Joy Foster'ın Ölümüne İlişkin Davada Karar

Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Anadolu Adalet Sarayı 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Kerem Altan katılmazken, Defne Joy Foster'in annesi Hatice Foster ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Hatice Foster'ın avukatı Ersan Taştekin, Defne Joy Foster'ın ölümüne Kerem Altan'ın sebebiyet verdiğini savunarak, Altan'ın rahatsızlıktan 2,5 saat sonra yardım merkezini arayarak, ambulans talep ettiğini söyledi.

Defne Joy Foster'ın eşi İlker Yasin Solmaz'ın avukatı Ayşegül Mermer, Altan'ın yardım ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirterek, ölüme sebep olduğunu savundu.

Hatice Foster, "Kızımın ölümüne sebep olmuştur. Şiddetle cezalandırılmasını talep ederim" dedi.

Altan'ın avukatı Veysel Ok, Foster'ın herkes tarafından medya kanalı ile tanınan bir kişi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hareketli ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bir görünüş göstermektedir. Müvekkilim tarafından maktulün rahatsızlığının ve hastalığının bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle kendinden geçmesi durumunda müvekkilim tarafından maktulün bu durumu alkol koması olarak nitelendirilmiş ve buna göre yardım almaya çalışılmış, bundan da sonuç alınamayınca ambulansı aramıştır. Üzerine atılı suç kasten işlenen bir suç değildir. Beraatine karar verilmesini istiyoruz."

Bu sırada tekrar söz alan Hatice Foster, "Yüreğim yanıyor, evlat kaybettim. 2,5 saat sonra mı ambulansı arıyor?" ifadelerini kullandı.

Suç vasfı değişti

Davayı bitirdiğini açıklayan mahkeme hakimi, her ne kadar sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 98/2. maddesindeki "yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle kişinin ölmesi" suçundan dava açılmış olsa da tüm dosya kapsamına göre suç vasfının değiştiğini bildirdi.

Kerem Altan'ı bu kapsamda TCK'nın 98/1. maddesindeki "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın failin geleceği üzerindeki etkisini de dikkate alarak, cezayı 2 ay 15 güne indirdi.

Mahkeme, Altan'ın daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olmadığı ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Olayın geçmişi

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Caddebostan'daki Kerem Altan'a ait evde 2 Şubat 2011'de hayatını kaybeden Defne Joy Foster'ın ölümüyle ilgili Altan'ın herhangi bir kusuru olmadığı gerekçesiyle "takipsizlik" kararı vermişti.

Foster ailesinin itirazı Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce de reddedilince ailenin avukatı Ayşegül Mermer, kanun yararına bozma yoluna başvurmuş, dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, soruşturmada hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğine hükmetmişti. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar vererek, takipsizlik kararını bozmuştu.

Dairenin kararında, soruşturmanın eksik yapıldığı ve evde bulunan sigara izmaritlerinde DNA'ları tespit edilen biri kadın iki kişinin kimlikleri ile Foster'ın iç çamaşırında bulunan ve Altan'a ait olmayan spermin kime ait olduğunun tespit edilemediği aktarılarak, Foster'ın fenalaşmasına rağmen yaklaşık iki saat geçtiği, ambulans çağırmak yerine dışarıya çıkarak yardım arandığı ve ihmal sonucu Foster'ın öldüğü belirtilmişti.

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin kararı doğrultusunda, Altan hakkında "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Anadolu Adalet Sarayı Defne Joy Foster Ahmet Altan Yargıtay Politika Güncel Haberler

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

Özel, rahatsızlandığını öğrenince Bahçeli'ye cevap vermekten vazgeçti: Konuşmada MHP ile ilgili kısmı atladık

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Bakmadan Geçme

Iron Man filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Iron Man filmi ne zaman, nerede çekildi? 25-26 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Küçük Esnaf filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Küçük Esnaf filmi ne zaman, nerede çekildi? Gülen Gözler filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Gülen Gözler filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 25-26 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi? Dokunmayın Şabanıma filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dokunmayın Şabanıma filmi ne zaman, nerede çekildi? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babası filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babası filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 #129300 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 25 Haziran Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 25-26 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi!
MHP'li kaynaklar 'Ciddi bir sorun yok' diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

MHP'li kaynaklar "Ciddi bir sorun yok" diyor ama Bahçeli'nin görüntüsü sevenlerini korkuttu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title