Haberler

Darbe Girişimini Beyaz Perdeye Aktaracak (2)

Yönetmen, yapımcı, senarist ve yazar Muhittin İzzet Kandur, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları kaleme aldığı "Generallerin Gecesi" kitabını beyaz perdeye aktarmaya hazırlanıyor.

HİLAL UŞTUK - Yönetmen, yapımcı, senarist ve yazar Muhittin İzzet Kandur, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları kaleme aldığı "Generallerin Gecesi" kitabını beyaz perdeye aktarmaya hazırlanıyor.

AA muhabirine açıklama yapan 80 yaşındaki Kandur, Ürdün'ün başkenti Amman'da doğduğunu, genç yaşlarda gittiği ABD'de tarih ve ekonomi eğitimi aldığını kaydetti.

Kandur, Sivas'ta doğan babası nedeniyle Türkiye'de çok akrabası bulunduğunu belirterek, "Ben onları ziyaret ederim. Onlar da beni görmeye gelir. Yani Türkiye'ye sadece iş ya da gezme sebebiyle değil, aile bağları nedeniyle de geliyorum." diye konuştu.

Kandur, henüz kolej öğrencisiyken kaleme aldığı "The Skyjack Affair" adlı ilk kitabının sürpriz bir şekilde ABD'de büyük beğeni kazanmasının ardından 20th Century Fox tarafından satın alınması üzerine Hollywood'a giriş yaptığını kaydetti.

Muhittin İzzet Kandur, 1992'den beri 32 yayımlanmış roman ile "Müridizm" adlı tarihi kitabı kaleme aldığını söyleyerek, "Hepsi ABD, İngiltere, Avustralya'da, Arapça, Türkçe, İspanyolca dillerine çevrilerek diğer ülkelerde de yayımlandı. Sanırım 6 kitabım da Türkçe'ye çevrildi." ifadelerini kullandı.

-Çerkez Etem'le ilgili film çekecek

Kariyeri boyunca 12-13 dizi film ile 4 film yaptığını dile getiren Kandur, şu bilgileri verdi:

"Çerkez Ethem'i anlatan kitabımla ilgili bir film yapacağız Türkiye'de. Hazırlıklarını yaptık. Umuyorum bu yıl içinde çekebiliriz. Bu iş ile çok ilgilenen var. Ethem'in hikayesi çelişkili bir hikaye. Farklı kesimlerden insanlar ondan nefret ediyor. Sanırım bu kitap ve film Ethem'i daha iyi anlatacak. Senaryosu da hazır. Bazı aktörlerle görüştüm. Ancak bütçe hazır olup, çekimler başlayana kadar aktör isimleri vermenin iyi olmadığını düşünüyorum. Türkiye'deki iyi aktörlerin çoğunu tanıyorum ve benimle çalışmayı isteyeceklerdir. Hikayede 3 yabancı da var. Bu nedenle Türk olmayan aktörler de olacak filmde. Hollywood'un ünlü Türk yıldızı Alex Demir de arkadaşlarımdan biri. O da bu filmde yer alacak. Filmle ilgili verebileceğim tek isim o şimdilik. Ethem'i oynayan başrol oyuncusu Türk olacak."

"Generallerin Gecesi bence çok ilginç bir hikaye"

Yönetmen Kandur, 15 Temmuz'da yaşananları İngilizce kaleme aldığı, Türkçe çevirisi de şubat ayında satışan sunulan "Generallerin Gecesi" kitabının da filminin çekileceğine işaret ederek, "Generallerin Gecesi bence çok ilginç bir hikaye. Senaryosu da hazır. Türkçe'ye çevriliyor şu anda. Film çekimlerine destek bulacak kadar şanslıysak bence anlatılması gereken çok önemli bir hikaye. Film, kitaptan daha önemli. Tüm dünyada kitap okuyucu sayısı düştü. Fakat filmleri herkes görmek ister. Kitap, İngiltere, Avustralya ve ABD'de yayınlandı. Şimdi de Almanca ve İspanyolca'ya çevriliyor. Okuyucular çok büyük ilgi gösterdi." ifadelerini kullandı.

Kandur, darbe girişimi gecesinde yaşananların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünya çapında en bilinen liderlerden biri haline geldiğini söyledi.

Muhittin İzzet Kandur, askeri darbeyle ülkenin yönetimini ele geçirmeye çalışmanın büyük bir olay olduğunun altını çizerek, "Erdoğan büyük bir cesaret gösterdi. Seversiniz ya da sevmezsiniz, çok büyük bir cesaret sergiledi. Erdoğan'ı öldürmek, ona suikast yapmak istediler. Dediler ki, 'İşte helikopter burada, Yunan adalarına gidecek.' Ama o reddetti ve İstanbul'a döndü. Uçakta olanları biliyorsunuzdur. Hayrete düşüren bir olay. İşte bunlar Recep Tayyip Erdoğan'a her yerde bir saygı oluşturdu." değerlendirmesinde bulundu.

Usta yönetmen, 15 Temmuz gecesi Türkiye'de yaşananların canlı tanığı olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Almanya'dan 14 Temmuz'da öğleden sonra Türkiye'ye gelmiştim. Şişli'de Halaskargazi Caddesi'ne bakan bir sokakta kalıyordum. 15 Temmuz'da ise yemeğe gitmeden önce birkaç saat uyumayı düşündüm. Alarmı 21.00'a kurdum ve uyudum. Dışarıdan gelen garip sesler nedeniyle uyandım. Camı açtığımda önümdeki binada bütün pencereler açıktı ve kadınlar tencerelere tavalara vuruyordu. Sokakta ise yüzlerce insan bayraklarıyla yürüyordu. Halaskargazi Caddesi'nin gördüğüm bölümünde ise binlerce insan hareket halindeydi. Tatil ya da çok önemli bir gün olduğunu düşündüm. Giyinip yemeğe çıkmak üzere aşağı indim. Apartman görevlisi dışarı gitmememi, tehlikeli olacağını söyledi. Telefonundan izlediği televizyonu gösterdi. Boğaz Köprüsü, tanklar ve askerler görünüyordu. Bazı insanlar öldürülmüş ve köprüde yerde yatıyordu. Şok geçirdim ve yukarı çıkıp ne olduğunu sormak için bazı arkadaşlarımı aradım. Hepsi de Erdoğan Hükumeti'ni kaldırmak için bir kalkışma olduğunu söyledi."

"Bu olayı yazmam gerekiyordu"

Daha sonra Ankara'daki bir arkadaşını aradığını dile getiren Kandur, şunları söyledi:

"Eğer bir haber varsa o kesin bilir. Neler olduğunu sordum. 'Neredesin' dedi. İstanbul'da olduğumu söyleyince, 'İlk uçakla Türkiye'den git Muhittin. Çünkü belki sivil savaş olabilir.' dedi. Olabilir diyerek, teşekkür edip kapadım. Sonra da İstanbul'dan ayrılmak yerine Ankara'ya gittim. Bir gazeteciye bir olay olduğunu söylerseniz, ondan kaçmaz. Ben de bir tarihçi olarak böyleyim. Bilmek isterim ne olduğunu. Gözümün önünde tarih yazılıyordu. Ankara'da 2 hafta kaldım. Birçok arkadaşımla görüştüm. Hava Kuvvetlerinde, askeriyede ve İçişleri Bakanlığı'nda tanıdıklarım vardı. Birçok not aldım. Bu yazmam gereken bir konuydu. Çünkü tam da gözümün önümde olmuştu olay. Çok olağan dışıydı. Ayrıca bir araştırma yapmam gerekmiyordu. Her şey ortadaydı. Tabii ki olayın ardından bazı konuları teyit amacıyla araştırmalarda bulundum. Ondan sonra da kitabı kolayca yazdım. 2016 başlarında kitap hazırdı."

"CIA ve Mossad, Fethullah Gülen'i aparat olarak kullandı"

Muhittin İzzet Kandur, üç film projesi için 3 farklı yapımcıyla görüştüğünü kaydederek, "Görüştüğüm büyük yapımcılardan biri 15 Temmuz'u anlatan film projesiyle çok ilgilendi. Senaryonun Türkçe'ye çevrilmesini bekliyor. Çünkü çeviri henüz bitmedi. Bitince hemen görüşeceğiz. Umuyorum ki ilk fırsatta bunu film yapacağız. Tam da zamanı. Türk aktörlerin yanı sıra çok sayıda yabancı aktör yer alacak. Öyle de olmalı. Çünkü bu darbe olayının arkasında CIA ve Mossad vardı. Fethullah Gülen'i aparat olarak kullandılar fakat onlar vardı." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin tüm dünya için büyük bir olay olduğuna dikkati çeken Kandur, "Hayatında Türkiye'yi hiç duymamış olanlar bile artık Türkiye'yi biliyor. Türkiye'yi bilmeyip yeni öğrenenler, ne kadar büyük olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Türkiye küçük bir Orta Doğu ülkesi değil. Türkiye'de son 15 yılda yaşanan tüm gelişmeleri okuduğunuzda, araştırdığınızda ne kadar şaşırtıcı olduğunu görüyorsunuz. Açıkçası bu olay Türkiye'yi haritada bir yere koydu diyebiliriz. Afrika'ya da gitseniz, Türkiye'yi biliyorlar." diye konuştu.

ABD ve Avrupa'da Mohy Quandour olarak tanınan Kandur, 1938'de dünyaya geldi. Çerkezce, Rusça, Arapça, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca bilen yazar, Londra ile Amman'da yaşamını sürdürüyor.

Kaynak: AA / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Muhittin İzzet Kandur Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Politika Güncel Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title