Haber : Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, deniz canlıları ölüyor - Haberler

Haberi Paylaş

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, deniz canlıları ölüyor

İzmit Körfezi'nin dibinde, dalgıç Levent Şişman tarafından görüntülenen deniz salyası, yengeçleri öldürdü. Çürümeye başlayan deniz salyası ortaya tedirgin eden görüntüler çıkardı.

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyası, denizin dibinde görüntülendi. Gölcük ilçesinde bulunan Halıdere'de dalış yapan Levent Şişman, müsilajın suyun altında beyazlaşarak, alt tabakada çürümeye başladığını fark etti.

İlk kez deniz salyasının siyahlaşmış halini gördüğünü söyleyen Şişman, "Bu bizim ilk kez gördüğümüz bir görüntü. Suyun altında beyazlaşıp, alt tabakada da siyahlaşmış yani çürümeye başlamış. Müsilaj ocak ayında ortaya çıktı. Bunlar aslında kademe kademe ilerliyor. Birinci kademede suyun altında bir kar bulutu gibi başlamıştı, daha sonra şubat ve mart aylarında tabaka tabaka sakız şeklinde bir kıvamda oldu. Daha sonra bu yoğunlaştı ve denizin üstüne çıkmaya başladı" dedi.

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, yengeçler ölüyor

Müsilajla ocak ayından bu yana mücadele edildiğine değinen Şişman, "Bu daha önce ki yıllarda da oluyordu. Bu yoğunlukta değildi, ilk defa bu yoğunlukta oldu. Şimdi bu gördüğüm görüntü, deniz tabanındaki tahribat ilk kez karşıma çıkıyor. Evet bundan 1 ay öncesine kadar ölü canlılar, ölü balıklar oluyordu. Solungaçların içine giren müsilaj, hayvanın solumasına engel olarak öldürüyordu. Şimdi yengeç ölümleri ve çürüme var. 'Metan gazı üretmeye de başlayabilir' konusu var. Bunlar araştırılacak" ifadelerini kullandı.

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, yengeçler ölüyor

Levent Şişman, deniz tabanında beyazlaşma olduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Beyazlaşma dikkatimi çekti. Topak topak deniz tabanını örtmüş, altında kalan canlıları da boğmuş, resmen öldürmüş. Bunun altında yengeç var, ekosistemdeki canlılar var, deniz otları, deniz çayırları, yosunlar var. Bunlar, balıkların yumurtalarını bıraktıkları yerler. Bunların ölümlerine sebep olmuş. Tabakayı kaldırdığımız zaman da siyahlaşmış var, çürüme söz konusu. Bunu gördüğümde şaşırdım. Sürekli dalış yapan bir derneğiz. Bunun ilerisinde daha kötü senaryolar var. Marmara Denizi bize ait bir deniz.

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, yengeçler ölüyor

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, yengeçler ölüyor

Marmara'yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, yengeçler ölüyor

İhlas Haber Ajansı / Huriye Ferah Vanlı - Güncel

Marmara Denizi Halıdere Kocaeli Müsilaj Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

omer turan:

çevre agaç sevgisi olmayan agaç kesmeyi marifet sayan birileri olunca böyle oluyor. agacı kesip yalandan 10 bin fidan diktik diyorlar. 10 bin fidan agaç oluncaya kadar ölme esegim ölme.

Hakan Ege:

Bu olay neden oldu? Önce halk herşeyi devletten beklerse,devletde halkına bilinçli vaatlerle gelmezse,yani köprü,havalimanlari,vb gibi projelerden başka,doğayı korumak gibi ormanları menfati için hizmet gibi gösterip de baska amaç yapmak gibi,yani gibi gibi çokda millet olarak herşeyin farkındayız,ama işimize gelmiyor,böyle giderse bekleyin daha beterleri olacak,onun için millet olarak bu ülkeyi bitirmeyelim.saygilar

ahmet say:

denetleme denetleme denetleme denetleme bitti. devlet denetlemeyi iyi yapsaydı bunlar olmazdı okadar bakanlık ne diye o koltukta

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title