Haberler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral Tanrıverdi: ABD'ye 5 Mağlubiyet Yaşattık

Güncelleme:

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, "Türkiye 2015'ten bu yana ABD'ye 5 mağlubiyet yaşattı" dedi ve tek tek sıraladı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, "Türkiye 2015'ten bu yana ABD'ye 5 mağlubiyet yaşattı" dedi.

5 MAĞLUBİYETİ TEK TEK SIRALADI

1- ABD, 7 Haziran seçimlerinde istikrarı hedef alan propagandayı destekledi. Halkın ferasetiyle 5 ay sonra siyasi istikrar sağlandı.

2- Arkasından çukur eylemleri başladı. ABD desteği PKK'nın öz yönetim safsatası ile Türkiye'nin başına yeni dert açtı. Türkiye bu sıkıntıyı da 6 ayda çözdü.

3- Türkiye Tsk'daki FETÖ'cüleri tasfiye ederken, 15 Temmuz darbe girişimi oldu. 20 saat içinde bu da bastırıldı. ABD'ye 3. mağlubiyeti yaşatıldı.

4- ABD, Cerablus'u terör örgütü PKK-PYD'ye teslim edecekti. Türkiye bunu fark edip askerini soktu ve bunun önüne geçmiş oldu.

5- ABD, Irak'ta Türkiye'nin üslerini kaldırmak için harekete geçti ama Türkiye bunu da başarıyla önledi. Bu da 5. mağlubiyet.

"BUNA DEVAM EDERSE ABD'NİN ÇÖKÜŞÜ OLUR"

Suriye'deki huzursuzluğu bitirmede ABD'nin samimi ise Türkiye ile hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, "Ama Irak'ı işgalinden bu yana böyle yapmadı. Türkiye 2015'ten bu yana ABD'ye 5 mağlubiyet yaşattı" dedi.

Türkiye'nin duruşunun ABD'de iktidarı değiştirdiğini belirten Tanrıverdi, şu uyarıda bulundu: "Terör örgütleri ile irtibatlı olmak, uluslararası hukukta savaş suçudur. Eğer buna devam ederse, ABD'nin çöküşü olur."

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hava ve arazi şartları iyi olsa operasyonun daha hızlı ilerleyebileceğini ifade eden Tanrıverdi, harekat tamamlandığında Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi Suriyelilerin yine kendi topraklarına dönerek huzurla yaşayacaklarını söyledi.

"ABD, TÜRKİYE İLE HAREKET ETMELİ"

ABD'nin bölgede huzursuzluğu bitirmek istiyorsa Türkiye ile hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, "Ama Amerika, Irak'ı işgalinden bu yana böyle yapmadı" dedi. ABD'nin Türkiye'deki 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce siyasi istikrarın bozulması için yürütülen propagandaya destek verdiğini belirten Tanrıverdi, şunları söyledi: "7 Haziran koalisyon durumu ortaya çıktı. Halkın ferasetiyle 5 ay sonra siyasi istikrar sağlandı. Bu ABD'nın birinci mağlubiyetidir."

"DARBE GİRİŞİMİ 20 SAATTE BASTIRILDI"

"Arkasından çukur eylemleri başladı, bunu da destekledi. Türkiye bu sıkıntıyı da 6 ayda çözdü. O bölgelerde huzur ve sükûn sağlandı. Bu da Amerika'nın 2. mağlubiyeti oldu. Türkiye TSK içinde ne kadar FETÖ mensubu var, onu tespit edip tasfiyesi için adımlar atmaya hazırlanırken 15 Temmuz darbe girişimi oldu. 20 saat içinde bu da bastırıldı. ABD'nin 3. mağlubiyeti oldu."

"CERABLUS VE IRAK PLANI TUTMADI"

"15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ardından, Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan birkaç gün önce Amerika, Cerablus'u DEAŞ'tan boşaltıp PYD'ye teslim edecekti. Türkiye durumu fark edip askeri kuvvetini soktu ve bunun önüne geçti. Bu da ABD'nin 4. mağlubiyeti oldu. Amerika, Irak'ta Türk üslerini kaldırmak için harekete geçti ama bu da önlendi. ABD 5. mağlubiyetini tattı."

"DURUŞUMUZ, ABD'DE İKTİDARI DEĞİŞTİRDİ"

Türkiye'nin kararlılık ve başarısının, seçimlerde ABD Başkanı'nı değiştirdiğini söyleyen Tanrıverdi, şöyle konuştu: "Eğer örgütlerle politikalarını sürdürürse, bu ABD'nin çöküşü olur. Örgütlerden vazgeçerse, ABD o zaman bizim müttefikimiz olur, aksi halde mümkün değil." Tanrıverdi, terör örgütleri ile irtibatlı olmanın uluslararası hukukta savaş suçu osayıldığının da altını çizdi.

"SÖZ YERİNE İCRAAT GÖRMEK İSTİYORUZ"

"Siyaset konuşarak meseleler çözülmüyorsa, o zaman güç kullanmak gerekir" diyen Tanrıverdi, sözlerini şöyle tamamladı: "Örgütlerin sonları, devletlerin iki dudakları arasında. Türkiye kararlı, operasyonlara devam edecek. ABD ile konuştuk, konuştuk, uyardık, daha sonra askeri operasyona başladık. Bizi artık sözden ziyade icraat etkiliyor."

"ZEYTİN DALI DÜNYA VE BM'YE ÖRNEK"

"Operasyon sınırlı tutulsun" çağrılarına değinen Adnan Tanrıverdi, "Şimdilik Afrin ile sınırlı, yarın Münbiç ile sınırlı olacak. Harekâtımız teröristler bertaraf edilip insanların güven içinde yaşayacak ortam oluşana kadar sürecek" dedi. Türkiye'nin sadece kendine tehdit oluşturan örgütleri temizlemekle kalmadığını, o bölgede huzur ve güveni de tesis ettiğini söyleyen Tanrıverdi, "Fırat Kalkanı bölgesinde barış ortamı sağlandı. Aynı şekilde bura da öyle olacak. Zeytin Dalı dünyaya, BM'ye örnek bir operasyon olacak" diye konuştu.

"SAVUNMA 2023'TE MİLLİLEŞECEK"

Savunma sanayiinde Türkiye'nin, geçmiş tarihini göz önünde bulundurarak İslam ülkeleri ile hareket edecek bir sistem kurması gerektiğinin altını çizen Tanrıverdi, "Türkiye bunun öncülüğünü de yapabilir. Bu coğrafyayı da düşünerek savunma sanayiini millîleştirmesi lazım. Bunun için büyük gayretleri var. 2023 yılında isteyene malzeme verebilecek bir savunma sanayiine sahip olacak" diye konuştu.

"GÜVENLİK RİSKLERİ AZALACAK"

Tankların modernizasyonu kapsamında, Fırat Kalkanı Harekatı'nda edinilen tecrübeler ışığında güvenlik risklerini azaltacak alt sistemlerin tanklara entegrasyonu planlanıyor. Bunlardan bazıları; zırhlarının güçlendirilmesi, aktif koruma, yeni nesil silah, lazer uyarı, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri olarak sıralanıyor.

"BAŞKALARI BİZE BAĞIMLI OLMALI"

Türkiye'de, savunma sanayiindeki seferberliğin sürdüğünü dile getiren Tanrıverdi, "Başkasının silahı ile başkasına kafa tutamazsın. 'Bağımsızım' diyorsak, savunma sanayiinde bağımsız olmamız gerek. En azından başkaları size bağımlı olacak. Uçak ve tank motoru konusunda zamana ihtiyacımız var ama diğer her şeyi yapacak güçteyiz" dedi.

"ABD MÜNBİÇ'TEN ÇIKMALI"

Rusya'nın, bölgedeki terör gruplarının Türkiye'ye tehdit oluşturduğunu gördüğünü kaydeden Adnan Tanrıverdi, "Rusya hakkı teslim etti diyebiliriz, ABD de teslim etsin. Burnumuzun dibinde silahlı örgüt kurup destekleyemeyeceğini bilmesi lazım" dedi. Terör örgütü ile irtibatlı olmanın uluslararası hukukta savaş suçu olduğunu hatırlatan Tanrıverdi, ABD'nin Münbiç'ten çekileceğini söyledi.

"TSK ARTIK DAHA GÜÇLÜ"

"Terör tehdidi sınırlarımızdan girsin, o zaman müdahale edelim dönemi bitti" ifadelerini kullanan Tanrıverdi; TSK'da, FETÖ'cülerin ayıklandığının altını çizerek şunları söyledi: "O yapı temizlendikten sonra silahlı kuvvetlerimiz zayıflamadı, bilakis daha da kuvvetlendi."

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Adnan Tanrıverdi Türkiye Irak TSK Güncel Haberler

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı

Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Bakmadan Geçme

Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 24-25 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Ruh eşi ne demektir? Ruh eşinizi bulduğunuzu nasıl anlarsınız? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Yüreğir, Karaisalı, Pozantı 24-25 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Çumra, Seydişehir 24-25 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? İnegöl, Mustafakemalpaşa, Nilüfer 24-25 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Aksu, Kumluca 24-25 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Etimesgut, Sincan, Mamak 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 24 Temmuz günün maçları nereden izlenir?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title