Haberler

Başkan Kocatepe, Kadın Dayanışma Platformu'nun Endişelerine Tek Tek Cevap Verdi

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kadın Dayanışma Platformu üyelerini makamında kabul etti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kadın Dayanışma Platformu üyelerini makamında kabul etti. Platform üyeleri ile Artvin'in sorunları hakkında konuşan Başkan Kocatepe, gelen soruları cevaplandırdı.

Turizm çalışmalarına yönelik sorular üzerine Başkan Kocatepe "Turizm master planı doğrultusunda doğayı bozmadan çam ağaçlarının boyunu geçmeyecek şekilde butik oteller inşa ederek Kafkasör bölgesini turizme kazandıracağız" dedi.

Kocatepe platform üyelerinin endişeleri üzerine "Artvin Belediyesi, 3,5 yıldır turizm adına canla başla uğraşıyor. Birileri oturduğu yerde şunu istemiyoruz bunu istemiyoruz diyerek bu şehre en büyük zararı verdiler. Her şeye karşı çıkmak yerine hassas noktalarınızı dile getirerek Artvinimize katkıda bulunalım. Küçük olsun bizim olsun mantığına son vererek büyük olsun bizim olsun mantığına geçip daha güçlü bir Artvinimiz olsun. Artvin dışında yaşayan iş adamları 'Artvin'de Arap yatırımcının ne işi var?' diyeceğine gelin sizler yatırımda bulunun hep beraber Artvinimize sahip çıkalım" ifadelerini kullandı.

"Artvin'de bu mantığı yıktık"

Başkan Kocatepe, Artvin'de bazı duvarları yıktıklarına dikkat çekerek "Artvin dışında lüks hayatın bütün konforunu yaşayıp, üç beş yılda bir haftalığına Artvin'e gelip eski köy fantezini yaşamak isteyeceksin. Kusura bakma hemşerim böyle bir Artvin sevdasını kabul edemeyiz. Artvin'deki burjuva kesimi parayı tekeline almış köşe başlarını tutmuş. Yaşantısını yurt dışı başta olmak üzere her tarafta yaşıyor Artvin'e de gelince şehir her türlü imkandan yoksun olsun ki bizim saltanatımız sürsün istiyor. İşte biz Artvin'de bu mantığı yıktık. Artvin'de yaşayıp il dışına veya yurt dışına çıkamayan hemşehrilerimiz de her türlü fırsattan yararlanmasını sağladık" diye konuştu.

"Kafkasör'ü turizm alanı biz ilan ettik"

"Kafkasör'ü turizm alanı biz ilan ettik" diyen Kocatepe "Bu bölgeyi de pansiyonculuk mantığıyla turizme kazandıramayız. Bu bölge için turizm master planı yaptık ve bu plan doğrultusunda doğayı bozmadan çam ağaçlarının boyunu geçmeyecek şekilde butik oteller inşa ederek Kafkasör bölgesini turizme kazandıracağız. Bu butik oteller 50'şer kişilik olacak. Bu yatırımların hepsi yaptığımız turizm master planı doğrultusunda yapılacak. Turizm konusunda da ince eleyip sık dokuyup, doğayı koruyarak Artvin'i nasıl geliştirmenin turizme nasıl kazandırmanın planlarını yapıyoruz. Kafkasör'e, yatırımcı gelir otel yapar bu otele ve çevresine kimseyi almaz diye Kafkasör'deki turizm alanının en iyi yeri jandarmanın. Oradan belediyenin sosyal tesislerine kadar olan kısmı şehir ormanı ilan ettik. Ne olursa olsun Artvinli istediği zaman Kafkasör'de piknik yapabilir şimdiki kullandığı gibi kullanabilir. Biz Trabzon Uzungöl'ün, Rize Ayder'in tecrübelerinden yararlanacağız. Orada neler yapılmışta otantik yapı, doğa bitme noktasına gelmiş. İnsanlar neden bıkmış, biz bunları araştırdık. Bu hatalara düşmemek içinde temkinli adım atıyor ve diyoruz ki; 'Biz Taşkın Kalabalıkları Değil Seçkin Misafirleri Ağırlamak İstiyoruz' " ifadelerini kullandı.

"Kafkasör'de 49 yıllığına bir yeri kiraya vermiş değiliz"

Kafkasör'ün 49 yıllığına kiralanacağı söylentileri ile ilgili olarak ise Kocatepe, şunları söyledi:

"Böyle bir şey yok. Kafkasör'de standardı 50 kişi olan en fazla 5 tane butik otel planlıyoruz. Turizm planını incelemiş olsaydınız Kafkasör'de fizik tedavi rehabilitasyon merkezini, spor alanlarını, milli takımların doğayla baş başa kalacağı ve doğal besleneceği spor kamp alanları planladığımızı görürdünüz. O koca koca binalara da müsaade etmeyiz. Projelerimizin arasında olan boğa güreşlerinin yapıldığı yeri alarak oranın otantiğini bozmadan 5 bin kişilik bir arena yapmak için girişimlerimiz devam ediyor. Artvin, yaşlıların emekliliğini geçirebileceği bu arada da esnafın yerli ve yabancı turistlerden bir şeyler kazanabileceği yer olmasını planlıyoruz. Kafkasör'de 49 yıllığına bir yeri kiraya vermiş değiliz. Her şey master planları doğrultusunda atılacak adımlara göre yapılacaktır."

"Bu şehirde ucuz ulaşıma ihtiyaç duyan gariban insanlar da var"

Başkan Mehmet Kocatepe, ulaşım hizmetlerinde yaptıkları çalışmaların eleştirilmesi üzerine "Bu şehre bu kadar muhalefet olmayın. Bu şehirde ucuz ulaşıma ihtiyaç duyan gariban insanlar da var. Asgari ücretli babasından gelecek aylık iki yüz lira ile üniversite okuyan öğrenci de var. Bu otobüsler 65 yaş üstü ve engelliye şehit gazi yakınlarına ücretsiz hizmet veriyor. Birilerinin belki umurunda değil ama bizim önceliklerimiz arasında çünkü biz kimsesizlerin kimsesiyiz. Otobüsler bize İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz geldi. Biz sadece cüzi bir miktar sigorta parası ödüyoruz. Plakaların 34 olmasına neden bu kadar takıldınız anlamadım? Biz kimseyle rakip değiliz bu şehre hak edildiği şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Minibüsçülerle konuşarak adım adım gidiyoruz. 'Siz öyle yapın biz böyle yapalım' diyoruz. Sizin bize teşekkür etmeniz lazım; bu şehrin garibanına iyilik yaptık öğrenci 1.10 sivil 1.60 lira. Siyasi rakiplerimiz Artvin'in coğrafyasından bir şey olmaz, yol olmaz, su gelmez diyerek şehri bitirmişlerdi. Biz geldik şehrin trafik sorununu Kadir Topbaş, İsmet Acar Bulvarları ile çözdük. Hatilla'dan, Artvinimizin hak ettiği temiz suyu getiriyoruz. Belediye olarak elit olmayana da garibana da hizmet vermek zorundayız. Hatta dezavantajlılara daha çok hizmet etmek zorundayız. Çünkü onların daha çok buna ihtiyaçları var" şeklinde konuştu.

"Altında sıfır lüks araç, neden belediye otobüslerini sefere koydun diyor"

"Altında sıfır lüks araç, neden belediye otobüslerini sefere koydun" diyerek kendisine eleştirenlere cevabını sürdüren Başkan Kocatepe, şunları söyledi:

"Bunu diyen garibanın derdinden ne anlar. Yaşlılar, engelliler, şehit ve gazi yakınları da bu şehrin sakinleri. Onlar da en az sizin kadar gezip tozmaya hakkı var. Sosyal tesisleri alıp halka açarak onlarca hemşehrimizi hiç bir siyasal ayırım gözetmeksizin istihdam ediyoruz. Bizim nasıl bir hümanist anlayışla elaman aldığımızı görürsünüz. Tesisleri üç beş zenginin uğrak yeri olmaktan çıkarıp Artvin halkının tamamına açtık artık gariban, emekli, işçi, memur öğrenci ve tabi ki zengin fakir herkes uygun fiyatlarlarla bu tesislerimizden faydalanıyor. Bu durumdan şehrin uluları yıllarca bu garibanlara tepeden bakanlar rahatsız oluyor. Yan masada oturan köylüden rahatsız oluyorlar. Biz köylüsüyle şehirlisiyle, zenginiyle fakiriyle birlikte Artviniz."

"Hayvan ambulansı ile Trabzon'a tedavi için köpek gönderdik"

Başkan Kocatepe, 2.7 Milyon liraya hayvan barınağı yaptırdıklarını da hatırlatarak "2 gün önce hayvan ambulansımızla buradan Trabzon'a köpek gönderdik. Hayvan hakları konusunda civarda bizim kadar duyarlı bir belediye olduğuna inanmıyorum. Barınakta köpek tutmak suç tedavi edip aldığınız yere bırakmak zorundasınız. Belediyenin 1 tane zehirlediği hayvan yoktur. Artvin Belediyesi hayvanlara bakıyormuş diye Kars'dan buraya köpek gönderiyorlar bu konuda ne yapıyoruz, Trabzon Belediyesi ile anlaştık onları oraya gönderiyoruz. Esas sıkıntımız yollarda bırakılan köpekler bu konuda varsa çözümünüz uygulamaya hazırız" dedi.

"Atatepe'ye teleferik etap etap yapılacak"

Atatepe'ye teleferik projesi ile ilgili olarak ise Başkan Kocatepe "Teleferik projesini de 3 etap olarak düşünüyoruz. İlk etabının ihalesini 16 Ekimde yapacağız. 1. etabı üniversitenin Seyitler Köyü yerleşkesinden Çayazğı Mahallesi köprü başına, Korzul'dan da Çarşı Mahallesi Efkar Tepesine olacak. 2. etap merkezden Atatepe'ye oradan da Kafkasör'e 3. etapta Kafkasör den Atabarı Kayak Merkezi'ne olacak. İlk etabı bu dönemimizde bitirip önümüzdeki yıl hizmete açmayı hedefliyoruz. İnşallah ikinci ve üçüncü etaplara da önümüzdeki dönemde başlayacağız" bilgisini verdi. - ARTVİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Kocatepe Trabzon Kusura Artvin Politika Güncel Haberler

Yarıştan çekilen Joe Biden, adaylık için yardımcısı Kamala Harris'i destekleyecek

Yarıştan çekilen Joe Biden, adaylık için yardımcısı Kamala Harris'i destekleyecek

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

title