Haberler

Bakan Avcı'dan "Özgecan" ve "Boykot" Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili, "Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili, "Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor" dedi.

Nabi Avcı, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 1. Üsküdar Kitap Fuarının açılışına katıldı. Bakan Nabi Avcı açılış töreninde ardında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avcı, dün gerçekleştirilen, "laik ve bilimsel eğitim" için boykot konusunda sorulan soruya, "2 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı yapan, 13 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğunu üstlenen bir kadronun üyesi olarak böyle bir iddiayı kabullenmemiz mümkün değil. Zaten vatandaşlarımızda, velilerimizde bu iddiayı paylaşmıyor olmalılar ki boykot girişimine gerek cevabı, çocuklarını okullarımıza göndererek verdiler" dedi.

Bakan Avcı, bir iki ilde dikkate alınabilir bir katılım olduğuna dikkat çekerek, "Tunceli ve Diyarbakır'da katılım oldu. Ama onunda başka nedenleri yani laik ve bilimsel eğitim olmadığı için değil, başka nedenleri de işin içine katarak bir organizasyon yapıldığı anlaşılıyor. Ben her şeyden önce çocukların, çocuklarımızın, ilkokul, orta ve lise öğrencilerimizin, gerekçesi ne olursa olsun haklı veya haksız gerekçelerle, iddialarla siyasetin nesnesi haline getirilmesini doğru bulmuyorum. Çocuklarımızı bu işlere karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum. Bütün öğretmen sendikalarımıza da bunu müteaddit defalar yani tekrar tekrar hatırlattım. Sendikal faaliyetlerini yürütmeleri en doğal haklarıdır. Ama ilk okulu, orta okul, lise öğrencilerimizi çok haklı gerekçelerle düzenledikleri sendikal faaliyetlere dahi karıştırmamalarını, onların güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerden ve söylemlerden kaçınmaları gerektiğini müteaddit defalar söyledim. Bir kere daha söylüyorum" diye konuştu.

ÖĞRETMEN NÖBETLERİ

Nabi Avcı, son dönemde bütün sendikaların dile getirdiği nöbet konusuyla ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Öğretmenlerimizin tuttukları nöbetin karşılığını bir şekilde lamları konusunda bizim çalışmalarımız var. Bu taleplere duyarlıyız. Ama onun ayrıntılarını Maliye Bakanlığıyla görüşüyoruz. Ayrıca ülkenin hangi yöresinde, hangi koşullarda ne tür imkanlar sağlanabilir, ona bakıyoruz. Dolayısıyla talep, duyarlılık ama henüz ayrıntılı bir cevap verebilecek durumda değilim" dedi.

ÖZGECAN'IN ÖLDÜRÜLMESİ

Bakan Avcı, Mersin Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan'ın ile ilgili de değerlendirme yaparak şunları söyledi:

"Her ölüm acıdır, genç ölümler daha acıdır. Kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza yönelik şiddetin kaynağında eğitimsizliğinde yattığı söylenebilir, doğdur. Ama pek çok başka nedenlerde var. Biz zaten eğitim müfredatında yaptığımız düzenlemelerle özellikle şiddet konusunda, cinsiyet eşitsizliği konusunda, demokratik eğitim konusunda, farklı görüşlere, tutumlara hoş görüyle yaklaşma konusunda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha da yapmamız gereken şeyler var. Ama ne kadar tedbir alırsanız alın zaman zaman bu tür müessif olaylarla da karşılaşılabiliyor"

YAZARLARI TEK TEK SAYDI

Bakan Avcı, 1. Üsküdar Kitap fuarına gelecek yazarların isimlerini tek tek sayarak, "Üsküdar 1. Kitap fuarında; Nuri Pakdil, İhsan Süreyya Sırma, Banu Avar, Ahmet Ümit, İsmail Kılıçarslan, Heydar Ergüler, Mustafa Armağan, Erhan Kalyoncu, Kemal Sayar, Tuna Kiremitçi, Mario Levi, Ahmet Taşgetiren, Sibel Eraslan, Tarık Tufan, İskender Pala, Yavuz Bahadıroğlu, Bülent Parlak, Beşir Ayvazoğlu, Murat Menteş, Bejan Matur, Mehmet Niyazi, Cihan Aktaş, İbrahim Tenekeci. Bu yazarlarımız bir hafta 10 gün boyunca burada kitaplarını imzalayacaklar. Öğrencilerimizin, öğretmelerimizin buraya gelmelerini, yazarlarımızla tanışmalarını, söyleşmelerini özellikle öneriyorumö"dedi.

BEJAN MATUR'A ÖZÜR

Bejan Matur'a Milli Eğitim Bakanlığı olarak bir özür borçları olduğunu ifade eden Bakan Avcı, "Bir okulumuzda öğrencilere 'Dağın Arkasına Bakmak' kitabını öğretmenlerimiz tavsiye etmiş. Sadece kitabın kapağına bakarak sakıncalı bir kitap olduğu izlenimine kapılmışlar ve öğrencilere verdikleri kitapları toplamışlar. Bu doğru bir davranış değildir. O zaman ben kendisiyle konuştuğumda da bu düşüncelerimi kendisine ilettim. Ama kitap fuarı vesilesiyle bir kere daha, Milli Eğitim Bakanlığı'nda ki bu uygulama nedeniyle özür diliyoruz. Yanlışlık yapılmış yanlışlığı düzeltiyoruz.

Avcı soruların ardından fuarı dolaştı. Açılışı ayrıca Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yazar Nuri Pakdil'de katıldı. Fuar 22 Şubat tarihine kadar ziyarete açık olacak. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bejan Matur Nabi Avcı Üsküdar Politika Güncel Haberler

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title