Haberler

Alman Yunus ve Balina Koruma Kuruluşu, Protesto İçin Kaş'a Geliyor

Abone Ol

Antalya'nın Kaş İlçesi'nde geçen yılın Kasım ayından itibaren 40 metrekarelik havuzda tutulan 4 yunus için Alman yunus ve balina koruma kuruluşu 'ProWal', Türkiye'den çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 21 Nisan tarihinde eylem...

Antalya'nın Kaş İlçesi'nde geçen yılın Kasım ayından itibaren 40 metrekarelik havuzda tutulan 4 yunus için Alman yunus ve balina koruma kuruluşu 'ProWal', Türkiye'den çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 21 Nisan tarihinde eylem gerçekleştirecek.

Bodrum'dan, çeşitli gösterilerde ve yunus terapisinde kullanılmak üzere Kaş'a getirilen Afalina türü 4 yunusla ilgili olarak doğa ve hayvanseverlerin çığlığı Almanya'dan yankı buldu. Almanya'nın yanı sıra çeşitli ülkelerde yunus parklarına karşı protestolarını sürdüren Alman yunus ve balina koruma kuruluşu 'ProWal', artan tepkiler üzerine yeniden Türkiye'ye gelme kararı aldı.

ProWal Başkanı Andreas Morlok, 20- 21 Nisan tarihlerinde Kaş'ta protesto gösterisi yapmayı planladıklarını belirterek, Kaş'taki yunus parkını 'Dünyanın en korkunç yunus gösteri merkezi' olarak tanımladı. Morlok, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

"Bir yıl önce görüştüğümüz Kaş Belediye Başkan Yardımcısı bizlere, 2010 yılında kapatılan yunus parkının bir daha asla açılmayacağı sözünü vermişti. Orada bir daha asla deniz memelilerinin kar amacıyla hapsedilip istismar edilmeyeceklerini belirtmişti. Ancak bu söz maalesef tutulmadı ve dört yunus, ufak bir sebze kamyonuyla Bodrum'daki küçük yunus parkından alınarak Kaş'a getirildi. Kaş'taki yunus tesisi, bir koyda, paslanmış tellerle çevrili küçük bir kafesten ibarettir. Daha önce buradaki park açıkken, yunuslar, hatta belugalar (beyaz balinalar) kar amaçlı gösteriler ve tartışmalı yunus terapilerinde kullanılmak için istiflenmiş ve bu küçücük yere tıkılmışlardı. Özgürlüklerine çok düşkün olan bu hayvanların bazılarının burada ölmüş olmaları da şaşırtan bir durum değildir. Birçok yunus parkı gördüm ve dünyanın dört bir yanında protesto etkinlikleri düzenledim. Fakat bu, eşi benzeri olmayan ve dünyanın en kötü, en vicdansızca hazırlanmış yunus tesisidir. Türkiye'deki duyarlı vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle ve umarım ki sorumlu mercilerle de birlikte, bu yunus hapishanesinin bir daha açılmayacak şekilde kapatılması için elimizden gelen her şeyi yapmakta kararlıyız."

21 NİSAN'DA KAŞ'TA BULUŞALIM

Andreas Morlok, duyarlı tüm vatandaşları ve yakın il ve ilçelerdeki grupları, 21 Nisan'daki protesto etkinliklerine katılmaya ve dünyadaki yunus tesislerinin kapatılması için harekete geçmeye çağırdı. Kaş'taki yunusları Bodrum'daki deniz kafesinde gördüğüne değinen Morlok, "Yıllardır tutsak olduklarından, artık acınacak durumdalar. Özgür ortamdaki doğal beslenme içgüdülerini, yani balık avlama yetilerini tamamen kaybetmiş durumda olup rehabilite edilmeden kendi başlarına beslenebilecek durumda değiller. Fakat bu hayvanların, bir kaç kişinin kar amacıyla bu ufacık zindanda yaşamasına göz yummak da vicdan sahibi insanların yapamayacağı bir durumdur ve bu eziyete ortak olmak anlamına gelmektedir" dedi.

KAŞ'TAKİ HAYVANSEVERLERDEN DESTEK

Kaş'taki bazı sivil toplum kuruluşları ve ilçede yaşayan yabancılardan oluşan ekip de ProWal'ın eylemine destek vereceğini açıkladı. Yunuslara Özgürlük Platformu, Kaş'ta ve Bodrum'da başlattıkları kampanyaların hem ulusal, hem de uluslararası düzeyde büyümesi için çalışıyor. Platform, yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli organizasyonların yapılabilmesi için Türkiye'deki yunus parklarıyla ilgili duyurulara, yasal ve resmi yazışmalara, bilimsel çalışmaların yayılmasına ve kamuoyunu bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık veriyor. Yunus parklarına karşı düzenledikleri kampanyalarla ilgili olarak sanatçıların da büyük desteğini alan Yunuslara Özgürlük Platformu, aynı zamanda Greenpeace Türkiye, WWF Türkiye ve Doğa Derneği gibi diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yunus parklarına karşı Türkiye'de farkındalığın artması için çabalıyor. - Antalya / Kaş

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Antalya Türkiye Almanya Bodrum Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gelinim Mutfakta CANLI YAYIN | 8 Aralık Gelinim Mutfakta İZLE! Gelinim Mutfakta yeni bölüm CANLI İZLE! Hafta sonu yağmur var mı? 9-10 ARALIK HAVA DURUMU! Bu hafta sonu yağmur yağacak mı? İstanbul vapur seferleri iptal mi? 8 Aralık hangi İstanbul vapur seferleri iptal edildi? DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu! Cübbeli Ahmet Hocanın mesleği nedir, ne iş yapar? Mahmut Ünlü kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor, mesleği ne? Benzine indirim var mı? Akaryakıta indirim gelecek mi?
title