Haberler

Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, Antakya ve Ölüdeniz Fayları üzerinde araştırma yapacak

Güncelleme:

Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, beraberindeki ekip ile Antakya ve Ölüdeniz Fayları'nın kuzey segmentlerinde araştırma yapacaklarını belirterek, bu araştırmaların deprem üretme potansiyeline yönelik yeni veriler üreteceğini söyledi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çağlar Özkaymak, beraberindeki ekiple Antakya Fayı ile Ölüdeniz Fayı'nın kuzey segmentlerinden Yesemek, Narlı, Sakçagöz faylarında araştırma yapacaklarını belirterek, "Araştırmaların sonucunda, bu fayların deprem üretme potansiyeline yönelik yeni veriler üreteceğiz." dedi.

Geçen yıl 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra bölgede çalışmalar yapan Özkaymak, AA muhabirine, yaklaşık bir yıllık süre zarfında bölgede 44 binin üzerinde artçı yaşandığını, azalarak da olsa bunların 3-4 yıl devam edeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Bölgede yaptıkları çalışmalarda, depremler nedeniyle 450 kilometreye yakın bir yüzey kırığının oluştuğunu gözlemlediklerini aktaran Özkaymak, şöyle konuştu:

"6 Şubat'taki depremler bize, bilimsel anlamda beklemediğimiz durumları da öğretti. Aynı anda birden fazla fay segmentinin kırıldığını gördük. İlk depremde 4, ikinci depremde 2 fay segmenti kırıldı. Bu segmentlerin aynı anda kırılması da bizim beklediğimiz büyüklüğü de artırdı. Bizim Kahramanmaraş'ta beklediğimiz deprem 7,2-7,3 büyüklüğündeydi, 7,7 ile 7,6 değil. Yine, aynı gün 9 saat arayla iki büyük deprem, bölgedeki yıkımı oldukça artırdı."

-"Kırılmamış olan segmentlerin bu anlamda araştırılması çok önemli"

Gelecek yıllarda kırılmanın meydana geldiği alanlarda yeni bir kırılma beklemediklerine işaret eden Özkaymak, şunları kaydetti:

"Kırılmamış olan segmentlerin bu anlamda araştırılması çok önemli. Bu yıl 'Türkiye Diri Faylarının Paleosismoloji Projesi' kapsamında Antakya Fayı ile Ölüdeniz Fayı üzerindeki Yesemek, Narlı ile Sakçagöz segmentlerinde araştırmalar yapacağız. Çünkü, bu faylar hakkında günümüzde yeterince veri yok. Bu araştırmaların sonucunda, bu fayların deprem üretme potansiyeline yönelik yeni veriler üreteceğiz. Projede, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir ile Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Softa ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Karabacak ile çalışacağız."

"Bilinmeyen fay üzerindeki konuları ortaya çıkarmaya çalışacağız"

Özkaymak, sismolojik ve deprem davranışları açısından Hatay ve güney bölgesindeki fayları çok iyi tanımadıklarını dile getirdi.

Ölüdeniz Fayı'nın kuzey kolları üzerinde 1800'lü yıllarda yıkıcı deprem kayıtlarının olduğuna dikkat çeken Özkaymak, şöyle devam etti:

"O depremlerin hangi faylar üzerinde meydana geldiği, şu ana kadar bilinmiyor. Dolayısıyla Antakya'nın güney tarafına yoğunlaşarak bu bilinmeyen fay üzerindeki konuları ortaya çıkarmaya çalışacağız. Çünkü, Antakya'nın güneyinde ve doğusunda gelecek yıllarda 7,3-7,4 ve hatta faylar birlikte kırıldıklarında 7,6-7,7'ye varan büyüklükte deprem üretme potansiyeli olan büyük faylar var. Ölüdeniz Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu'yla Antakya bölgesinde birleşme eğilimi gösteriyor. Güneye doğru da Kızıldeniz ve İsrail'e doğru devam eden çok büyük bir kırık. Bu kırık, Arap ile Afrika plakasının arasındaki tektonik sınırı da oluşturuyor. Antakya Fayı ise güneybatıya doğru devam ederek Kıbrıs Adası güneyinden geçen ve Afrika okyanusal litosferinin Anadolu plakası altına daldığı Kıbrıs yayına bağlanmaktadır."

Özkaymak, Kıbrıs Adası ve doğusundaki bu alanda da özellikle deniz altında yıkıcı deprem ve tsunami oluşturma potansiyeline sahip kırıkların olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Ölüdeniz Antakya Deprem Deprem Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Amasya adayı kim? 2024 İYİ Parti Amasya Belediye Başkan adayı Erhan Ciğer kaç yaşında, nereli? Roma Feyenoord maçı CANLI izle! 22 Şubat Roma Feyenoord maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? İYİ Parti Ağrı adayı kim? 2024 İYİ Parti Ağrı Belediye Başkan adayı kimdir? İYİ Parti Afyon adayı kim? 2024 İYİ Parti Afyon Belediye Başkan adayı Alper Yağcı kaç yaşında, nereli? Karabağ elendi mi? Karabağ UEFA'dan elendi mi (Braga)? İYİ Parti Adıyaman adayı kim? 2024 İYİ Parti Adıyaman Belediye Başkan adayı kimdir? İYİ Parti Adana adayı kim? 2024 İYİ Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayyüce Türkeş Taş kaç yaşında, nereli? Sparta Prag Galatasaray maçı CANLI izle! 22 Şubat Sparta Prag Galatasaray maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Rüyada bilgisayar görmek ne demektir? Rüyada bilgisayar kullanmak, bilgisayar almak, bilisayar oyunu oynamak, bilgisayar toplamak ne anlama gelmektedi Rüyada alışveriş yapmak ne demektir? Rüyada pazara gitmek nedir? Rüyada alışveriş yaptığını görmek ne anlama gelmektedir? Azem karısını neden öldürdü? Rüyada halı görmek ne demektir? Rüyada yeni halı görmek, rüyada halı üzerinde yürümek ne anlama gelmektedir? Rüyada ölmüş birini canlı görmek ne anlama gelmektedir? Diyanete göre rüyada ölmüş birini canlı görmek ve konuşmak ne demektir? OKC Thunder LA Clippers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE! Dallas Mavericks Phoenix Suns NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Şubat Basketbol NBA CANLI İZLE!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title