AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın - Haberler
Haberi Paylaş

AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı hava bugünden itibaren yurt genelinde etkili olacak. Vatandaşlara "Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı" uyarısında bulunan AFAD; buzlanma, don ve çığ tehlikesine karşı alabilecek önlemleri sıraladı. Bugün başlayacak olan yağışlarla ilgili son gelişmeleri paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tüm valiliklere tekrar uyarı yapıldığını aktardı.

Hafta başından beri kışın çetin yüzüyle mücadele eden Türkiye, yeni bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya... Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın bugünden itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan ( Afad ) yapılan yazılı açıklamada, pazartesi gününden itibaren ise Türkiye'nin, Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği belirtilerek, "Tüm yurtta kuvvetli, yer yer yoğun kar şeklinde yağışlara neden olacağı tahmin edilmektedir. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da perşembe gününe kadar zirai don tehlikesi bulunmamakta. Doğu kesimlerimizde kar örtüsü bulunan yüksek ve dik kesimlerde bu hafta beklenen kuvvetli ve yoğun kar yağışları ile birlikte çığ tehlikesi söz konusu. Aşırı soğuk hava, yoğun kar yağışları, çığ tehlikesi ve zirai don için vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmesi önem taşımaktadır. AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi, valilerimizin başkanlığında il afet ve acil durum yönetimi merkezleri ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız, bu kapsamda tedbirlerini alarak gelişmeleri takip etmektedir" denildi.

AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın

Vatandaşların buzlanma ve don tehlikesi ile çığ tehlikesine karşı alabileceği önlemler ise şöyle sıralandı:

"Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli. Devam eden bir tedavi ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, durumlarını bağlı bulundukları illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık kuruluşlarına bildirmeli. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarından uzak durulmalı. Vücudu sıcak tutacak elbiseler tercih edilmeli. Kayarak düşme tehlikesine karşı yürürken eller cepte tutulmamalı. Küçük ve dengeli adımlarla yürünmeli. Tabanı kaygan olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Cep telefonları bataryası ve varsa mobil şarj ünitesinin şarjları dolu tutulmalı, radyo ve el feneri için yedek pil bulundurulmalı."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün etkili olması beklenen yağışlarla ilgili son gelişmeleri paylaştı. Bakan Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ile ilgili tüm valiliklerin tekrar uyarıldığını belirterek, "Oluşabilecek olumsuzluklara karşı valiliklerimiz, il özel idareleri, AFAD, GAMER, 112 Acil Çağrı Merkezlerimiz, emniyet ve jandarma birimlerimiz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli şekilde 24 saat esasına göre teyakkuz haline geçirildi.

Bimekanlar dahil kimsesiz ve yaşlılarımızın ihtiyaçlarının önceliklendirilmesi, emniyet ve jandarma Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekiplerimizce sokak hayvanlarına her türlü mama desteği sağlanmaya devam edilmesi, tüm araçların, özellikle ağır vasıtalar başta olmak üzere kış lastiklerine dikkat edilmesi, kayan araçların yolları kapatmaması için derhal çekicilerle çekilmesi gibi birçok tedbir tekrar hatırlatılmıştır. Vatandaşlarımızdan ricamız; uyarılar, alınan tedbirler ve duyurular çerçevesinde dikkatli olmalarıdır" ifadelerini kullandı.

AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın

AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Güneydoğu Anadolu, Balkanlar, AFAD, kar, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Abura Demirel:

zaten perişan millet ne dışarı gezmesi doğalgaz faturası uçtu zaten ! lanet olsun soğuk kardan kıştan nefret ediyorum ! 70 yada 80 derece sıcak havaya razıyım ! yağmurlu havaları severim kış mıştan nefret ediyorum

Zeynep Nursen:

Covid, ekonomi bir de kar Allah herkesin yardımcısı olsun, lütfen sokak köşelerine sokak hayvanları için bir kap yemek bırakmayı unutmayın onların işi de zor

Bilir Kişi:

Amin. Çok güzel bir konuya ayrıca değinmişsiniz. Biz mesela çalıştığımız binada (birçok şirketin ofisi var) herkesi ayağa kaldırdık. Özellikle kış boyunca, her gün 2-3 daire önümüzde bulunan parkta su ve mamalardan sorumlu oluyor. Eğer yapılmazsa gidilip güzelce uyarılıyorlar :) Hayvanlar da bize Allah'ın emaneti. Onları unutmayalım lütfen. Elimizden geldiğince yardımcı olalım.

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title