Haberi Paylaş

8 ayda 40 bin Suriyeli ülkesine geri döndü

Güncel Haberler

8 ayda 40 bin Suriyeli ülkesine geri döndü Fırat Kalkanı Harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bugüne toplamda 521 bin 39 kişi gönüllü geri dönüş yaptı Haftada ortalama bin-bin 500 Suriyeli ülkesine gidiyorbin 500 kişi Suriye'ye dönüş yapıyor Türkiye, Suriyelerin ülkelerine...

8 ayda 40 bin Suriyeli ülkesine geri döndü

Fırat Kalkanı Harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bugüne toplamda 521 bin 39 kişi gönüllü geri dönüş yaptı

Haftada ortalama bin-bin 500 Suriyeli ülkesine gidiyor

KİLİS Geçici koruma ile Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin gönüllü olarak ülkelerine dönüşleri sürüyor. 2002 yılında Ağustos ayı sonuna kadar toplam 40 bin 465 Suriyeli ülkesine dönerken, her hafta ise ortalama bin-bin 500 kişi Suriye'ye dönüş yapıyor

Türkiye, Suriyelerin ülkelerine geri dönüşlerinde "güvenli, gönüllü ve onurlu geri dönüş" prensibini esas alınırken, Suriyelilerin gönüllü geri dönüş işlemleri Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Kendi rızasıyla ülkesine geri dönüş yapmak isteyen Suriyeliler ikamet illerindeki İl Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat ederek gönüllü geri dönüş işlemlerini başlatılıyor. İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde kendilerine "Gönüllü Geri Dönüş İstek Formu" doldurulan müracaat sahipleri prosedürler hakkında bilgilendiriliyor. Ardından kendilerine Yol İzin Belgesi düzenlenmekte olan kişiler Türkiye'den çıkış yapacakları sınır kapıları veya sınır geçiş yerlerine yönlendiriliyor. Gönüllü geri dönüş yapacak olan Suriyelilerin sınır kapılarında Geçici Koruma Kimlik Belgeleri teslim alınarak imha ediliyor.

8 ayda 40 bin aşkın Suriyeli ülkesine gitti

2021 yılında Ağustos ayı sonu itibariyle işlemler yapılarak ülkesine dönen ve Türkiye'deki geçici kimlik belgeleri imha edilen gönüllü Suriyeli sayısı 36 bin 403 iken, 2022 yılı Ağustos sonunda ise gönüllü geri dönüş yapanların sayısı 40 bin 465'e yükseldi. Her yıl ülkelerine dönüşleri süren Suriyelilerin sayısı 2002 yılında bir önceki yılla göre kıyaslandığında 3 bin 66 kişi arttı. Haftalık olarak ise ülkesine dönen Suriyeli sayısı bin - bin 500 arasında bulunuyor. Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri devam ederken, son olarak ise bir grup Suriyeli işlemlerinin tamamlanmasının ardından Göç İdaresi personelinin gözetiminde Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nı geçerek yıllardır hasretini çektiği ülkesine giriş yaptı.

Afrin'deki ailesinin yanına gidiyor

Ülkesine gönüllü olarak dönüş yapan Suriyelilerden Yusuf Cafer, 2013 yılında Suriye'deki iç savaş nedeniyle kaçarak İstanbul'da ailesi ile birlikte yaşadığını ifade ederken, huzur ve güven ortamının yeniden temin edilmeye başlanması nedeniyle ülkesine geri dönmek istediğini kaydetti. Afrin'de zeytin bahçesinin de bulunduğunu anlatan Cafer, "2013 yalındaki savaşı biliyorsunuz, bende çocuklarımı ve eşimi kurtarmak için Türkiye'ye geldim. Türk halkına ve Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyetinden allah razı olsun, Afrın'da annemin yanına gidiyorum. Bundan sonda Afrın'da yaşayacağım. Zeytin bahçem var, onlarla ilgileneceğim, annem yalnız yaşıyor, onunla birlikte yaşayacağız. Türkiye'de kaldığım süre zarfında hiçbir zorluk görmedim. Hiçbir sıkıntı çekmedim" dedi.

Harekatlar dönüşü hızlandırdı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları bölgenin güvenliğinin sağlanmasında kritik bir rol oynayarak hem göç dalgalarını engellenirken hem de gönüllü geri dönüşleri hızlandı. Fırat Kalkanı Harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar toplamda 521 bin 39 kişi gönüllü geri dönüş yaptı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Ali Dağ - Güncel

Türkiye Suriye Fırat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title